İTM Etkinlik Haberleri

24 Mart
2019
Yönetmen Koray Sevindi ile Animasyon ve Propaganda Semineri

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ensar Vakfı bünyesinde İstanbul Tasarım Merkezi’nde hayata geçen Animasyon Okulu, Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi kapsamında ilk seminerimiz Yönetmen Koray Sevindi ile 24 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Yönetmen Koray Sevindi, "Animasyon ve Propaganda" başlıklı seminerde animasyon filmlerin propagandaya çok elverişli olduğunu bu nedenle animasyonun doğuşundan itibaren propaganda amaçlı olarak kullanıldığını örnekler üzerinden açıkladı. Animasyon ile propaganda ilişkisinin tarihsel olarak ele alındığı seminerde, Akademisyen Koray Sevindi seminerin ikinci kısmında hazırladığı doktora tezi çerçevesinde Sovyet Animasyon filmlerindeki propaganda içeriklerini analiz etti. Seminerimiz katılımcıların aktif olarak katıldığı soru-cevap faslıyla sona erdi.

24 Mart
2019
Şeyma Çınar ile Tezhip Workshop

İstanbul Tasarım Merkezi'nde "Şeyma Çınar ile Tezhip Workshop” 24 Mart 2019 Pazar günü 10.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Tezhip sanatını merak eden ve tanışmak isteyenler için tezhip atölyesi eğitmenimiz Şeyma Çınar ile bir günlük uygulamalı olarak yapılan tezhip workshopında katılımcılar örnek çalışmalar üzerinden farklı boyama tekniklerini kullanarak tezhip sanatının incelikleri ile tanışma ve uygulama fırsatı yakaladılar. Tezhip’te kullanılan yaprak ve çiçek çizimlerinin çalışılması, mürekkep ve fırça ile yaprak ve çiçek motiflerinin çalışılması, paspartuya çizilen tezhip desenlerinin boyama uygulaması yapıldı.

23 Mart
2019
Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için her ay düzenlenen “Eda Özbekkangay ile Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi” 23 Mart 2019 Cumartesi günü 13.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nde Eda Özbekkangay eğitmenliğinde Ebru Sanatıyla tanışan çocuklar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

18 Mart
2019
İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Başladı

İstanbul Tasarım Merkezi ‘nde Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler Temel ve Orta Düzey Eğitim Programı başladı. İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler Temel ve Orta Düzey Eğitim programında ongen desen tasarımı kullanılarak geometrik desen tasarımı teknikleri uygulamalı olarak öğretilecektir. Geometrik Desenler Okulu Temel ve Orta Düzey eğitim programı 18 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında 5 gün 30 saat olarak planlanmaktadır. Geometrik Desenler Okulu İleri Düzey Eğitim Programı 25 -29 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecektirilecektir.

13 Mart
2019
Tragedyadan Sinemaya Bakmak ve Görmek

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Mart ayı özel etkinliği “Tragedyadan Sinemaya Bakmak ve Görmek” 11 Mart 2019 Pazartesi günü 18.00 ile 21.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, konuklarımızdan Ahmet Yenilmez “Bakmak ve Görmek”, Enver Gülşen “Sinema ve Propaganda”, Yasin Çetin “Sanat Bizim Neyimiz Olur?” başlıklı sunumlarıyla, Tiyatro nereye yaslar kendini? Sinema kimden ve neyden beslenir? Bir silah olarak sanat neyimiz olur? Bakanlarla görenler kimler? gibi sorulara cevaplar arandı.

˂    «    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    »    ˃