İTM Etkinlik Haberleri

13 Mart
2019
Tragedyadan Sinemaya Bakmak ve Görmek

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Mart ayı özel etkinliği “Tragedyadan Sinemaya Bakmak ve Görmek” 11 Mart 2019 Pazartesi günü 18.00 ile 21.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, konuklarımızdan Ahmet Yenilmez “Bakmak ve Görmek”, Enver Gülşen “Sinema ve Propaganda”, Yasin Çetin “Sanat Bizim Neyimiz Olur?” başlıklı sunumlarıyla, Tiyatro nereye yaslar kendini? Sinema kimden ve neyden beslenir? Bir silah olarak sanat neyimiz olur? Bakanlarla görenler kimler? gibi sorulara cevaplar arandı.

21 Şubat
2019
Sanatlar ve Padişahlar

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Şubat ayı özel etkinliği “Sanatlar ve Padişahlar” 21 Şubat 2019 Perşembe günü 17.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. Osmanlı’da var olan sanatların yelpazesi hayli geniştir. Hat sanatı başta olmak üzere tezhib ve minyatür ana akım sanatlardandır. Bunlara sonradan eklenen musiki ile resim ve sayamayacağımız kadar çok sanatla zanaatın iç içe geçtiği yaşayan gelenekler vardır. Osmanlı Medeniyeti’nin görücüye çıktığı alanlardan biri olan sanat ve sanatların hamisi olarak padişahların konu edildiği etkinliğimizde İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, konuklarımız Ömer Faruk Şerifoğlu, Ali Rıza Özcan ile Hat ve Resim sanatı ele alındı.

09 Şubat
2019
`Kültür Mirasının İzinde` Projesi Tamamlandı

Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı destekli Ensar Vakfı'nın koordinatörlüğü, Kültürlerarası İletişim Merkezi ve Ukrayna Devlet Pedagoji Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen proje kapsamına İstanbul Tasarım Merkezi'nde 04 - 07 Şubat 2019 tarihleri arasında 5 gün boyunca 5 farklı atölye çalışması tamamlandı. Ensar Vakfı koordinatörlüğünde, İstanbul Tasarım Merkezi’nde Geleneksel Türk El Sanat’larından “Tezhip”, “Hat” ve “Ebru” atölyeleri ile Ukrayna el sanatlarından “Ukraynalı Paskalya Yumurtası” ve “Vytynanka (Hacimli kağıt katlama)” atölye çalışmaları geçekleştirildi. Ensar Vakfı olarak hazırladığımız ‘Kültür Mirasının İzinde' ‘Tracing Cultural Heritage’ projesi; - Unutulmaya yüz tutmuş veya haberdar olmadığımız meslek grupları ve sanat dallarını ortaya çıkarmayı, Kültürlerarası iletişimde uluslararası farkındalık oluşturmayı, Kültürel, sanatsal ve tarihi çalışmalara teorik ve pratik açıdan katkı sunmayı, Bir meslek/sanat dalının tarihsel serüvenini, beslendiği kaynakları, teorisini, sanat tarihi ve tasarım alanlarına yansımalarını irdeleyerek, gençlerin ve ilgi duyan herkesin bilgi sahibi olmasını sağlamayı, Gençleri bu konuda araştırma yapmaya ve bu kadim sanatların yeni, sanatsal ya da endüstriyel uygulamalarına teşvik etmeyi, Ortak ülkeler arasında kültürel, sosyal ve politik anlamda işbirliğinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus + Gençlik Değişimleri Programı ile desteklenen ‘Kültür Mirasının İzinde’ projesi kapsamında Ensar Vakfı, Kültürlerarası İletişim Merkezi ve Ukrayna Pereyaslav-Khmelnytsky State Pedagogıcal Unıversıty ortaklığında, her ortak kurumdan 10 genç ve her gruptan 2 grup lideri olmak üzere toplamda 36 kişi katılım sağladığı program sonunda atölye çalışmaları sergilendi, katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

06 Şubat
2019
Tezhipte Geometrik Desenler Atölyesi Başladı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 06 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da Yasemin Demir ile Tezhip Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi başladı. Geometrik desenlerin tezhip içerisinde kullanımı hedeflenen atölye çalışmasında; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki mimari ve el yazmalarında kullanılan geometriler temel alınacaktır. Geometrik desenlerin çizim tekniği ile Türk tezhip sanatında motif çizimi ve kompozisyon bilgisine 3 aylık süre içerisinde en temel düzeyde giriş yapılıp öğrencilerin; Selçuklu ve Osmanlı’dan seçmiş olduğu geometrik desen içerisine kendi oluşturdukları desenlerle ile tasarımlar yapılması hedeflenmektedir. Uluslararası Öğrenci Akademisi ile öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

12 Ocak
2019
Çocukların Ayvazovski Tablolarına Karşı Resim Keyfi

İstanbul Tasarım Merkezi Ressam Cemal Toy ile Çocuklar için Resim Atölyesi 12 Ocak 2019 Cumartesi günü dersi Dolmabahçe Sarayı'nın Veliaht Dairesi'nde gerçekleştirildi. Ressam Cemal Toy'un eğitmenliğindeki çocuklar, resim takımları ve araç-gereçleriyle Resim Müzesi'nin Ayvazovski Salonu'nda atölye çalışması yaptı. Çocuklar, en beğendikleri tabloları kara kalem ve kuru boyayla kendi hikayeleriyle çizdi. Atölye çalışması çocukların müzeyi yaşayan bir mekan olarak deneyimlemelerine olanak sağlarken, müze bilinçlerinin ve estetik becerilerinin de gelişmesini hedeflemektedir.

˂    «    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    »    ˃