İTM Etkinlik Haberleri

30 Ocak
2020
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı İTM`yi Ziyaret Etti

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan İstanbul Tasarım Merkezi'ni ziyaret ederek faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

26 Ocak
2020
`Canlandırma Film ve Oyun Tasarımı Atölyesi` sona erdi

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın mali desteğiyle kurulan, "Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi" gala ve kapanış programı 26 Ocak 2020 Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi'nde gerçekleştirildi. Programda konuşan Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, projede bir yıl boyunca 30 kişinin eğitim aldığını aktararak, sonuç olarak ortaya çok değerli işlerin çıktığını söyledi. Kader, vakıf olarak 40 yıldır Türkiye genelinde hizmet verdiklerini belirterek, "Ulusal ve uluslararası birçok proje imza attık. Bu projeyi de geçen gün Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'ni ziyaret ettiğimde anlattım ve çok şaşırdılar. Çünkü bu alanla alakalı belki şu an birçok üniversitede böyle bir çalışma yok. Herkes bu çalışmaların olması gerektiğini düşünüyor. Ama nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir fikir yok." dedi. Projeye ev sahipliği yapan İstanbul Tasarım Merkezinin de önemli çalışmalara imza attığına dikkati çeken Kader, şunları kaydetti: "İstanbul Tasarım Merkezi tarihi bir mekan ve biz de bu mekanda gençlerimizi yeni yolculuklara hazırlamak için eğitmenlerimizle çaba sarf ediyoruz. Bir iz bırakmak düşüncesindeyiz. İnsanlığa katkı verecek, anlam katacak her şeyde olduğumuzu düşünüyoruz. İyilik çok kolay yayılır. Biz iyi olmaya, iyilikleri oluşturmaya ve yaymaya her ne pahasına olursa olsun kararlıyız." Proje kapsamında karakter, animasyon atölyeleri eğitmenlerinden, aynı zamanda projenin fikir sahibi Altan Güvenni de eğitimler sırasında öğrencilerin çalışmalara oldukça emek verdiğinin altını çizerek, "Sanırım İstanbul Tasarım Merkezinde bugüne kadar yapılan en büyük eğitim oldu bu proje. Kurs günleri hafta sonu olmasına rağmen, hemen hemen tüm katılımcılar kendi emekleri ve gayretleri için hafta içi de buraya geldiler. Kendilerine bu projeye inandıkları için çok teşekkür ediyorum." diye konuştu. Eğitmen Latif Niroubakht ise projede olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve derslerin eğlenceli geçtiğini dile getirerek, eğitimlerin daha profesyonel olarak bir okul platformunda devam etmesi temennisinde bulundu. Programda ayrıca atölyede öğrencilerin hazırladığı 4 animasyon film ve 4 oyunun izlenilmesinin ardından, katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

29 Aralık
2019
Medya ve Dijital Platformda Animasyon

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ensar Vakfı bünyesinde İstanbul Tasarım Merkezi’nde hayata geçen Animasyon Okulu, Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi kapsamında beşinci seminerimiz Senior Motion Designer Emre Güler ile 29 Aralık Pazar günü gerçekleştirildi. Animasyonun medya ve dijital platformdaki ilerleyişinden bahseden Emre Güler, kullanılan programları ve programlara göre ortaya çıkan sonuçları anlattı. Animasyon sektöründe işe girerken hangi programların bilinmesinin beklenildiğinden bahseden Güler, öğrencilerin merak ettiği soruları da cevaplandırdı.

22 Aralık
2019
Türkiye`de ve Dünyada Animasyon Sektörü

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ensar Vakfı bünyesinde İstanbul Tasarım Merkezi’nde hayata geçen Animasyon Okulu, Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi kapsamında dördüncü seminerimiz animatör Ümit Çalık ve Motion Graphic uzmanı Abdurrahman Nakipoğlu ile 22 Aralık Pazar günü gerçekleştirildi. Türkiye’deki animasyon sektörü hakkında görüşlerini paylaşan animatör Ümit Çalık daha sonra animasyon sürecinde çalıştığı Marvel/ Sony - Venom projesi ile ilgili animasyon filmi izleterek Dünya’da animasyon sürecinin nasıl ilerlediğini Türkiye’deki animasyon sektörü ile kıyaslayan Çalık Kötü Kedi Şerafettin filminde yaptıkları animasyonun detaylarını anlattı. Seminerin ikinci yarısında Motion Graphic uzmanı Abdurrahman Nakipoğlu Türkiye’de animasyon sektörünün avantajlarını ve nasıl değerlendirilebileceğini anlattı.

14 Aralık
2019
`Hiç` Karma Resim, Minyatür, Hat ve Ebru Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde, Türkiye ve İran'dan 24 sanatçının 48 eserinin yer aldığı "Hiç" başlıklı karma resim, minyatür, hat ve ebru sergisi 14 Aralık 2019 Cumartesi günü ziyarete açıldı. İstanbul Tasarım Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin açılışına, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Serginin küratörü Mağfirat Onat, Mevlana Haftası kapsamında Mevlana'nın felsefesini ifade eden, "hiçlik" kavramını merkeze koyan eserleri sergilediklerini söyledi. Sanatın birleştirici gücünü göstermek için böyle bir sergi organize ettiklerini anlatan Onat, sanatseverlerin sergide karma resimden ebruya, hattan minyatüre kadar çeşitli sanat alanlarında eserleri görebileceğini dile getirdi. Resim alanında Cemal Toy, Hasan Balaban, Perviz Yahya, Rahim Vahapzade, Saeed Aghanejad, hat alanında Abdurrahman Şişman, Ahmet Zeki Yavaş, Gülnihal Gül, Gürkan Pehlivan, Levent Karaduman, Syahriansyah Sirajuddin, minyatür alanında Ali Rıza Aghamiri, Cihan Ashurov, Fatma Şişman, Göksel Satır, Gülçin Anmaç, Nergis Aras, Nurdan Yiğit, Reza Hemmatirad, Ruhi Konak, Ü. Gülsüm Terzi, Zeynep Tuğ, ebru alanında Hikmet Barutçugil ve Eda Özbakkangay'ın eserlerinin yer aldığı sergi, 24 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

˂    «    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    »    ˃