İTM Etkinlik Haberleri

15 Haziran
2019
Geometrik Desenler Atölyesi Başladı

İstanbul Tasarım Merkezi’nde “Muhammed Aljanabi ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi” eğitimleri 15 Haziran 2019 Cumarteresi günü başladı. Bu atölyede, temel oran kavramları ve farklı desenler arasındaki ilişkilere odaklanılacak, nesiller boyunca zanaatkârlar tarafından aktarıla gelen geleneksel teknikler öğretilecektir. Katılımcılara derste ele alınan konuları kapsayan bir kitapçık verilecektir. Bu kitapçık, katılımcılara çalışmaları için kalıcı bir referans sağlayarak, gerekli aletlerin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatları içerecek ve adım adım desen yapım yöntemini net bir şekilde açıklayacaktır. Katılımcılar, İslam Sanatındaki geometrik desenleri uygulamak için gerekli olan teknik çizimleri analiz etmeyi öğreneceklerdir. Bu beceri katılımcılara herhangi bir deseni okuma ve çözümleme için gerekli yetkinliği sağlayacaktır. Eğitim, İslam dünyasında yer alan dörtlü ve altılı simetrik desenlerin geniş bir seçkisini kapsayacaktır.

15 Haziran
2019
Bir Günlük Ebru Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için ve yetişkinler için her ay düzenlenen Bir Günlük Ebru Atölyeleri 15 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nde Eda Özbekkangay eğitmenliğinde Ebru Sanatıyla tanışan katılımcılar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular. Ayrıca Eda Özbekkangay ile Ebru Atölyemiz Perşembe günleri saat 14.00 ile 17.00 arasında yeni öğrenci katılımına açık olarak sürekli devam ediyor.

12 Haziran
2019
Jose Luis Fettolini ile Mücevher Tasarımında Kreatif Yönetim

İstanbul Tasarım Merkezi'nde “Jose Luis Fettolini ile Mücevher Tasarımında Kreatif Yönetim” konulu seminer/ workshop, 12 Haziran 2019 Çarşamba 10.00 - 17.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Pek çok ünlü takı sanatçısı ve tasarımcının katıldığı etkinlikte Fettolini’nin dünya genelinden çokça örnekler vererek yaptığı sunum ile başladı. Genel anlamda marka olma sürecinin anlatıldığı ilk bölümün ardından, İspanyol asıllı bir takı markasının analizi yapıldı. Bu takıları satın alan kişilerin; Giyim zevkleri nasıldır? Hangi arabayı tercih ederler? Ne tür müzik dinlerler? Tatil tercihleri nasil olur? ... gibi pek çok sorunun cevabı arandı. Etkinlikte 12 sorudan oluşan anket sorularını her katılımcı kendi markası adına cevapladı ve tek tek sunum yapıldı. Faydalı olduğu kadar eğlenceli geçen program sonrasında teşekkür belgesi verilip hatıra fotoğrafı çektirildi.

10 Haziran
2019
Tahsin İstengel Usta ve Kalfaları `Hamamiye Sergisi`

İstanbul yazmacısı Tahsin İstengel ve öğrencilerinin birlikte hazırladığı kumaş baskı çalışmalarının yer aldığı "Hamamiye Sergisi" 10 Haziran 2019 Pazartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi'nde ziyarete açıldı. Hamamiye yaklaşık 200 yıl öncesine kadar izlerinin takip edilebildiği bir beden örtüsüdür. Hamamiye , Anadolu’da Şebinkarahisar Alacası, Nallıhan Örtmesi, Urfa Alacası, Tokat Hindisi, Diyarbakır Hindisi ve Urfa Hindisi gibi çeşitli yöresel isimlerde almıştır. Anadolu’daki izlerinin dışında dünyanın çeşitli ülkelerinde en hızlı ve kolay kullanılan örtünme şeklidir. Hamamiye Sergisi 14 Haziran 2019 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

23 Mayıs
2019
İstanbul Tasarım Merkezi 11. Geleneksel İftar Programı

İstanbul Tasarım Merkezi 11. geleneksel iftar programı 23 Mayıs 2019 Perşembe günü tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nin bahçesinde yapıldı. İftar programı atölye eğitmenleri, karakter animasyonu öğrencileri, Ensar Vakfı ve İTM ailesi katılımı ile gerçekleşti.

˂    «    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃