İTM Etkinlik Haberleri

27 Nisan
2019
İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 03 Kasım 2018 – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen İlhami Atalay ile Resim Atölyesi eğitimleri başarıyla tamamlandı. Ressam İlhami Atalay’ın elli yılı aşkın süren sanat yaşamındaki birikim ve tecrübelerini genç yeteneklere aktardığı atölye çalışmasında ortaya çıkan eserlerden oluşan ‘İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi’ 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergi katılımcıları: Ayşe Demir, Ayşe Şeref, Büşra Nur Bakır, Büşra Yurtseven, Derya Şener Taman, Elif Tarakçı, Esra Tavşan, Hümeyra Yorgancı, Leyla Tunalı, Neslihan Koçak, Nurdan Güler, Saliha Aydın, Selvigül Şahin, Sümeyye Kaya, Şerife Aktaş

29 Mart
2019
Geometrik Desenler Okulu Eğitim Programı Tamamlandı

İstanbul Tasarım Merkezi ‘nde Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu kapsamında 18 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında Geometrik Desenler Okulu Temel / Orta Düzey Eğitim Programı ve 25 -29 Mart 2019 tarihleri arasında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler İleri Düzey Eğitim Programı başarıyla tamamlandı. İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler İleri Düzey Eğitim programında; ongen desen tarzlarının kısa bir revizyonu, Kukeldaş Medrese tarzı desenler ve “ver ve al” desen tasarımının tekniği, İstanbul'daki St. George Kilisesi'nden bir desen ve “yürüyen beşgenler” tekniği, Topkapı parşömenlerinden bir desen “kabartma” tekniği, Çam kozalağı deseni “kabartma” tekniği ve büyük ölçekli ongen desen tasarımı teknikleri uygulamalı olarak öğretildi. Geometrik Desenler Okulu Eğitim Programında, Türk katılımcıların yansıra Endonezya, Almanya, ABD ve Meksika’lı katılımcılarda yer aldı.

24 Mart
2019
Yönetmen Koray Sevindi ile Animasyon ve Propaganda Semineri

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ensar Vakfı bünyesinde İstanbul Tasarım Merkezi’nde hayata geçen Animasyon Okulu, Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi kapsamında ilk seminerimiz Yönetmen Koray Sevindi ile 24 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Yönetmen Koray Sevindi, "Animasyon ve Propaganda" başlıklı seminerde animasyon filmlerin propagandaya çok elverişli olduğunu bu nedenle animasyonun doğuşundan itibaren propaganda amaçlı olarak kullanıldığını örnekler üzerinden açıkladı. Animasyon ile propaganda ilişkisinin tarihsel olarak ele alındığı seminerde, Akademisyen Koray Sevindi seminerin ikinci kısmında hazırladığı doktora tezi çerçevesinde Sovyet Animasyon filmlerindeki propaganda içeriklerini analiz etti. Seminerimiz katılımcıların aktif olarak katıldığı soru-cevap faslıyla sona erdi.

24 Mart
2019
Şeyma Çınar ile Tezhip Workshop

İstanbul Tasarım Merkezi'nde "Şeyma Çınar ile Tezhip Workshop” 24 Mart 2019 Pazar günü 10.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Tezhip sanatını merak eden ve tanışmak isteyenler için tezhip atölyesi eğitmenimiz Şeyma Çınar ile bir günlük uygulamalı olarak yapılan tezhip workshopında katılımcılar örnek çalışmalar üzerinden farklı boyama tekniklerini kullanarak tezhip sanatının incelikleri ile tanışma ve uygulama fırsatı yakaladılar. Tezhip’te kullanılan yaprak ve çiçek çizimlerinin çalışılması, mürekkep ve fırça ile yaprak ve çiçek motiflerinin çalışılması, paspartuya çizilen tezhip desenlerinin boyama uygulaması yapıldı.

23 Mart
2019
Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için her ay düzenlenen “Eda Özbekkangay ile Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi” 23 Mart 2019 Cumartesi günü 13.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nde Eda Özbekkangay eğitmenliğinde Ebru Sanatıyla tanışan çocuklar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

˂    «    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    »    ˃