İTM Etkinlik Haberleri

10 Haziran
2019
Tahsin İstengel Usta ve Kalfaları `Hamamiye Sergisi`

İstanbul yazmacısı Tahsin İstengel ve öğrencilerinin birlikte hazırladığı kumaş baskı çalışmalarının yer aldığı "Hamamiye Sergisi" 10 Haziran 2019 Pazartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi'nde ziyarete açıldı. Hamamiye yaklaşık 200 yıl öncesine kadar izlerinin takip edilebildiği bir beden örtüsüdür. Hamamiye , Anadolu’da Şebinkarahisar Alacası, Nallıhan Örtmesi, Urfa Alacası, Tokat Hindisi, Diyarbakır Hindisi ve Urfa Hindisi gibi çeşitli yöresel isimlerde almıştır. Anadolu’daki izlerinin dışında dünyanın çeşitli ülkelerinde en hızlı ve kolay kullanılan örtünme şeklidir. Hamamiye Sergisi 14 Haziran 2019 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

23 Mayıs
2019
İstanbul Tasarım Merkezi 11. Geleneksel İftar Programı

İstanbul Tasarım Merkezi 11. geleneksel iftar programı 23 Mayıs 2019 Perşembe günü tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nin bahçesinde yapıldı. İftar programı atölye eğitmenleri, karakter animasyonu öğrencileri, Ensar Vakfı ve İTM ailesi katılımı ile gerçekleşti.

05 Mayıs
2019
Çocuklar İçin Resim Atölyesi Eğitimleri Tamamlandı

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 14 Ekim 2018 tarihinde başlayan Ressam Cemal Toy ile Çocuklar için Resim Atölyesi 05 Mayıs 2019 Pazar günü tamamlandı. İstanbul Tasarım Merkezi’nde çocukları tasarım ve sanatla erken yaşta tanıştırarak, farklı bakış açıları geliştirip estetik değerleri tanımayı ve seçmeyi öğrenmeleri için düzenlediğimiz resim atölyesi Ressam Cemal Toy önderliğinde gerçekleştirildi. Çocuklar için Resim Atölyesi 2018 – 2019 eğitim dönemi 05 Mayıs 2019 Pazar günü atölyemize katılan her iki grubun çalışmaların yer aldığı sergi ve hazırlanan kapanış kokteyl ile başarılı bir şekilde sona erdi. Kıymetli hocalarımıza, değerli öğrenci ve velilerimize teşekkür eder, öğrencilerimize bundan sonraki eğitim ve sanat yaşamlarında başarılar dileriz.

28 Nisan
2019
Uluslararası Öğrenci Akademisi İhtisas Atölyeleri Tamamlandı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirilen “Mimari Tasarım Atölyesi” ve “Tezhipte Uygulamalı Geometrik Desenler Atölyesi” Uluslararası Öğrenci Akademisi İhtisas Atölyeleri programı başarıyla tamamlandı. YTB Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında 06 Şubat – 24 Nisan 2019 tarihleri arasında 12 hafta süreyle Yasemin Demir ile Tezhip Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi, 09 Şubat – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında Dr. Öğr. Üyesi Onur Şimşek ile Mimari Tasarım Atölyesi gerçekleştirildi. Geometrik desenlerin tezhip içerisinde kullanımı hedeflenen atölye çalışmasında; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki mimari ve el yazmalarında kullanılan geometriler temel alındı. Geometrik desenlerin çizim tekniği ile Türk tezhip sanatında motif çizimi ve kompozisyon bilgisine 3 aylık süre içerisinde en temel düzeyde giriş yapılan öğrencilerin; Selçuklu ve Osmanlı’dan seçmiş olduğu geometrik desen içerisinden kendi oluşturdukları desenlerle ile farklı tasarımlar ortaya çıkardılar. YTB Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında gerçekleştirilen Mimarlık Atölyesi’nin amacı yurtdışından ülkemize mimarlık ya da iç mimarlık bölümlerinde okumak için gelen öğrencilerin, Türkiye’nin zengin mimarisini yakından tanımasının yanı sıra farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kültürel zenginliğini mimarlık merkezinde atölyeye yansıtarak, orta ve uzun vadeli projeler için zemin oluşturdu. Öğrenciler bir taraftan Türkçe’lerini geliştirirlerken, diğer taraftan branşları için çok önemli olan kavramlara aşina oldular. Uluslararası Öğrenci Akademisi ile öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedeflendi. Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde lisans veya lisansüstü eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin, öncelikle burada geçirecekleri sürece, yaşadıkları çevreye, okul ortamlarına adaptasyonlarını kolaylaştırmak, bu öğrencilerin sosyal ve kültürel donanımlarını güçlendirerek, kendi aralarında ve ülkemiz insanları ile sağlıklı bir iletişim ortamının gelişmesini sağlamak amaçlanmıştır.

27 Nisan
2019
İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 03 Kasım 2018 – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen İlhami Atalay ile Resim Atölyesi eğitimleri başarıyla tamamlandı. Ressam İlhami Atalay’ın elli yılı aşkın süren sanat yaşamındaki birikim ve tecrübelerini genç yeteneklere aktardığı atölye çalışmasında ortaya çıkan eserlerden oluşan ‘İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi’ 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergi katılımcıları: Ayşe Demir, Ayşe Şeref, Büşra Nur Bakır, Büşra Yurtseven, Derya Şener Taman, Elif Tarakçı, Esra Tavşan, Hümeyra Yorgancı, Leyla Tunalı, Neslihan Koçak, Nurdan Güler, Saliha Aydın, Selvigül Şahin, Sümeyye Kaya, Şerife Aktaş

˂    «    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    »    ˃