İTM Etkinlik Haberleri

28 Ocak
2024
Hikmet Barutçugil ile Ebru Sanatı Semineri

Ebru Sanatçısı, “Yaşayan İnsan Hazinesi” Hikmet Barutçugil ile Ebru Sanatı konulu seminer 28 Ocak 2024 Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ebru Sanatı’nın tarihçesi ile ilgili video gösteriminin hemen ardından, Hikmet Barutçugil’in “Ebrunun kısaca tarihçesini gördük. Ebru nerede kesin başladı bilinmiyor ama ebru tarihçileri bu sanatın kökeninin Türkistan olduğu konusunda hem fikir…“ sözleriyle seminere başlanılmıştır. Daha sonra ebru kelimesinin ortaya çıkış sürecinden bahseden ve ebru sanatının tarihçesi ile ilgili pek çok konuya değinen Hikmet Barutçugil, kendisine ait hatıralarını anlatarak devam etmiştir. Yoğun bir katılımı olan seminer, Barutçugil’in gelen soruları yanıtlandırılması ile sona ermiştir.

29 Aralık
2023
Uluslararası Öğrenci Akademisi Tanışma Kahvaltısı

“2024 Uluslararası Öğrenci Akademisi” projesi kapsamında atölyelere katılım sağlayacak öğrenciler ile tanışma kahvaltısı 29 Aralık 2023 Cuma günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirildi. Somali, İran, Hindistan, Afganistan, Kosova, Irak, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Mısır, Cezayir, Venezuella, Çin Halk Cumhuriyeti ve Özbekistan olmak dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrenciler İstanbul Tasarım Merkezi’nde Temel Seviye Kaligrafi, İleri Seviye Kaligrafi, Hüsn-i Hat, Ebru, Temel Fotoğraf, Temel Resim, Photoshop, Mimarlık, İslam Sanatında Geometrik Desenler, Sulu Boya, Çocuk Kitabı Resimleme ve Tezhip atölyelerinin eğitimlerine başlamasından önce tanışma kahvaltısında bir araya geldiler. Tanışma kahvaltısında Uluslararası Öğrenci Akademisi süresince yapılacak olan etkinlikler, atölyelerde dikkat edilmesi gereken kurallardan bahsedildikten sonra katılımcılar sırayla tanışmış ve Türkiye’deki hatıralarından bahsetmişlerdir.

23 Aralık
2023
İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi

Ressam İlhami Atalay'ın öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölye çalışmalarıyla ortaya çıkan eserlerden oluşan sergi, 23 Aralık 2023 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu. Usta sanatçının farklı tekniklerdeki eserlerinden esinlenerek yeni eserler üreten 30 öğrencinin yapıtlarından oluşan "İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi", 30 Aralık’a kadar görülebilecek. Serginin açılışında konuşan İlhami Atalay, Özbekler Tekkesi gibi tarihi bir mekanda atölye yapmaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, atölye sonunda ise öğrencilerinin ortaya çıkarttığı başarılı eserleri sunduklarını ifade etti. Sanata kendisini adamış çok gayretli öğrencileri olduğunu anlatan Atalay, şu görüşlerini paylaştı: “Halk içinde sanat yapıyoruz. Halktan herkes, her vatandaş burada 90 yaşında dahi olsa resim çalışabiliyor. Herkes içinden düşündüğünü boya ile anlatmaya çalışıyor. Arkadaşlar heyecan duyuyorlar, büyük bir aşkla çalışıyorlar. Farklı farklı çalışmalar var. Sergi açmaya doyamıyorlar, başka sergilerde açmak istiyorlar.” sözleriyle serginin açılışını gerçekleştirdi. Sergide; kömür füzen, yama yama, akrilik ve yağlı boya gibi pek çok teknikle üretilen 65 adet eser yer almaktadır. 2023 yılının Aşık Veysel yılı olması dolayısıyla sergi alanın bir bölümü Aşık Veysel eserlerinden oluşmaktadır. Ayrıca sergide Ressam İlhami Atalay ve Ressam M. Bilgehan Atalay’ın Aşık Veysel eserleri de bulunmaktadır.

21 Ekim
2023
Uluslararası Öğrenci Akademisi Sanat İhtisas Atölyeleri Sergisi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Öğrenci Akademisi Sanat İhtisas Atölyeleri projesi İstanbul Tasarım Merkezi tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Cezayir, Etiyopya, Filistin, İran, Kazakistan, Komor Adaları, Malezya, Mısır, Özbekistan, Sri Lanka, Tataristan, Türkiye, Türkmenistan, Yemen gibi 39 farklı ülkeden 200 öğrenciye 9 farklı sanat dalında 14 atölye eğitimi verilmiştir. Sergimiz; 25 farklı ülkeden katılım sağlayan; Fotoğraf Atölyesi, İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi, Kaligrafi Atölyesi, Photoshop Atölyesi, Sulu Boya Atölyesi, Hüsn-i Hat Atölyesi ve Tezhip Atölyesi’nde eğitim alan 55 öğrencinin 165 farklı eğitim çalışmasını içermektedir. Sanat eğitimi alan öğrencilerimiz hem teknik geziler sayesinde hem de birbirileri arasında olan kültür etkileşimleriyle heybelerine birçok güzel anı eklemişlerdir. Bilgi ve birikimlerini bizimle paylaşan çok değerleri eğitmenlerimize, atölyelere düzenli katılım sağlayan, başarıyla nihayete erdiren ve çalışmalarını sergimiz için bizimle paylaşan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

08 Eylül
2023
Çocuklar ile 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi Tamamlandı

İstanbul Tasarım Merkezi'nde 04 Eylül 2023 tarihinde başlayan "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" 08 Eylül 2023 tarihinde tamamlandı. İstanbul Tasarım Merkezi'nde 7 - 13 yaş arasındaki çocuklar için; Furkan Türkyılmaz ile Kil Karakter, Tuba Genç ile Geometrik Desenler, Kaan Atilla Taşkın ile Kısa Film, Khalida Mammadova ile Ebru ve Cemal Toy ile Resim atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye toplam 18 katılımcı ile gerçekleştirildi. Geleceğin mesleği olarak görülen tasarımcılığa temas etme fırsatı bulan çocuklar, bu atölyelerle hem keyifli vakit geçirdiler hem de ortaya çıkardıkları küçük deneysel tasarımlarla farklı bir zihin egzersizi tecrübesi edinmiş oldular. Resim Atölyesi’nin bitiminden sonra atölyelerin ikinci günü gerçekleştirilen Kısa Film atölyesinde senaryosunun çocuklarla birlikte yazıldığı ve uygulamalı olarak çocuklarla birlikte çekilen “Ekranın Ötesindeki Dünya” isimli kısa film gösterime sunuldu. Film gösteriminden sonra İstanbul Tasarım Merkezi Genel Koordinatörü Melek Ebrar Akpınar, Resim Atölyesi Eğitmeni Cemal Toy ve Geometrik Desenler Atölyesi Eğitmeni Tuba Genç katılım belgelerini çocuklara takdim etti. Minik ellerden ortaya çıkan toplam 137 eser İstanbul Tasarım Merkezi’nde hem çocuklara hem de velilere sergilendi.

˂    «    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃