İTM Etkinlik Haberleri

10 Mayıs
2018
Minyatür: Nereden Nereye

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Minyatür: Nereden Nereye” başlıklı program 10 Mayıs 2018 Perşembe günü Saat 17.00 ile 20.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleşti. İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde konuklarımız Ruhi Konak, Taner Alakuş ve Leyla Kara’nın sunumlarıyla, Minyatür sanatının nereden nereye gittiği üç ustayla konuşuldu. Yeniden canlanmakta olan minyatür sanatının tartışıldığı panele ilgililerin katılımı oldukça yoğundu. Program sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından etkinlik sona erdi.

07 Mayıs
2018
İstanbul Tasarım Merkezi İstanbul Gençlik Festivalindeydi

İBB'nin ev sahipliğinde bu yıl üçüncü kez düzenlenen İstanbul Gençlik Festivali 2-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. İstanbul Tasarım Merkezi’nde yer aldığı festival gençlerin yoğun ilgisiyle tamamlandı. İstanbul Tasarım Merkezi Gülnihal Gül Mamat ile Esmâ-i Hüsna Kûfı Hat Uygulaması ve Fatma Nur Bayraktar ile Mine (Emay) Uygulamalı Takı Atölyesi etkinlikleriyle standımıza gelen gençlere faaliyetlerimiz hakkında bilgiler ve hediyeler verildi.

06 Mayıs
2018
İstanbul Gençlik Festivali`nde Gülnihal Gül Mamat ile Kûfi Hat Uygulam

İstanbul Gençlik Festivali kapsamında 02 - 06 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yer aldığımız İstanbul Tasarım Merkezi standımızda Gülnihal Gül Mamat ile Esmâ-i Hüsna Kûfı Hat Uygulaması gerçekleştirdik. Gülnihal Gül Mamat yönetiminde oluşturulan islamın ilk yazı çeşidi olan Kufi (Ma’kili) hattı ile gençlerin deneyerek uygulama fırsatı bulduğu Esma-ül Hüsna (Allah’ın 99 ismi) kufi yazı uygulama tahtası yoğun ilgi gördü.

05 Mayıs
2018
İstanbul Gençlik Festivali`nde Fatma Nur Bayraktar ile Takı Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi Takı Tasarım Atölyesi'nde Metal Killeri, Cam Mineleme ve Mum Modelaj alanlarında 2012 yılından itibaren atölye programlarını sürdürmekte olan Fatma Nur Bayraktar ile 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yer aldığımız İstanbul Tasarım Merkezi standımızda “Mine (Emay) Uygulamalı Takı Atölyesi” yapıldı. Etkinlikte, bu sanata dair bilgi verip canlı uygulamalar yaparak gençleri mine sanatıyla tanıştırdık. Fırından çıkan parçaların renk değiştirme sürece şahit olan gençler, ortaya çıkan takıları heyecanla izlediler. Atölyede 2017 yılında İGF etkinliğinde gençlerin çok büyük ilgisini çeken ıslak mine ve milliefiore teknikleriyle yapılan mine uygulamalı takı tasarımlarına da yer verildi.

02 Mayıs
2018
İsmail Erdoğan ile Sanat ve Medeniyet Semineri

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen “Kamu Görevlileri ve Akademisyenler Türkçe İletişim Programı” (KATİP) kapsamında Türkiye’ye gelen kursiyerler İstanbul Tasarım Merkezi’nde İsmail Erdoğan ile “Sanat ve Medeniyet” konulu seminere katıldılar. Sanatın kökeninin ne olduğu sorusuyla başlayan seminerimiz, sanat ve din arasındaki ilişkiden sanatla medeniyet arasındaki organik bileşime doğru uzandı. Tarihteki büyük medeniyetlerin çağlar sonrasına kalmaları noktasında sanatın ne kadar önemli bir işlev yüklendiğine temas ettiğimiz seminerde sanatın tarih boyunca bir silah olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

˂    «    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃