İTM Etkinlik Haberleri

14 Aralık
2019
`Hiç` Karma Resim, Minyatür, Hat ve Ebru Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde, Türkiye ve İran'dan 24 sanatçının 48 eserinin yer aldığı "Hiç" başlıklı karma resim, minyatür, hat ve ebru sergisi 14 Aralık 2019 Cumartesi günü ziyarete açıldı. İstanbul Tasarım Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin açılışına, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Serginin küratörü Mağfirat Onat, Mevlana Haftası kapsamında Mevlana'nın felsefesini ifade eden, "hiçlik" kavramını merkeze koyan eserleri sergilediklerini söyledi. Sanatın birleştirici gücünü göstermek için böyle bir sergi organize ettiklerini anlatan Onat, sanatseverlerin sergide karma resimden ebruya, hattan minyatüre kadar çeşitli sanat alanlarında eserleri görebileceğini dile getirdi. Resim alanında Cemal Toy, Hasan Balaban, Perviz Yahya, Rahim Vahapzade, Saeed Aghanejad, hat alanında Abdurrahman Şişman, Ahmet Zeki Yavaş, Gülnihal Gül, Gürkan Pehlivan, Levent Karaduman, Syahriansyah Sirajuddin, minyatür alanında Ali Rıza Aghamiri, Cihan Ashurov, Fatma Şişman, Göksel Satır, Gülçin Anmaç, Nergis Aras, Nurdan Yiğit, Reza Hemmatirad, Ruhi Konak, Ü. Gülsüm Terzi, Zeynep Tuğ, ebru alanında Hikmet Barutçugil ve Eda Özbakkangay'ın eserlerinin yer aldığı sergi, 24 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

23 Kasım
2019
Zeynep Sincer ile Çini Workshop

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 23 Kasım 2019 Cumartesi günü “Zeynep Sincer ile Çini Workshop” gerçekleştirildi. Bir günlük çini workshop etkinliğinde katılımcılar, motif/desenlerin çini bünyeler üzerine aktarılması, tahrir yapılması, sır altı boyalarıyla boyanması, fırça tutma gibi teknikler öğretildi. Katılımcılar kendi çini karolarını boyayarak keyifli bir zaman geçirdiler.

20 Kasım
2019
Renkli Düşünceler Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi'nde 20 Kasım 2019 Çarşamba günü 14.00 - 15.30 saatleri arasında çocuklar için "Renkli Düşünceler Atölyesi" gerçekleştirildi. Çocuklar Renkli Düşünceler Atölyesi’nde piyano eşliğinde masal dinleyip masalda geçen kavramlar ve değerler hakkında konuşup, tartıştılar. Sonrasında tartışılan konuyu kendi hayal güçleri ile resmettiler.

27 Eylül
2019
Kesişen Çizgiler Geometrik Desenli Takı ve Aksesuar Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde içinde birçok disiplini barındıran “İslâmi Geometrik Desenler’i” uluslararası ve profesyonel düzeyde ele alabilmek, konunun uzmanları tarafından incelenmesini ve gündeme gelmesini sağlamak gibi amaçlarla 4 defa “Uluslararası İslâm Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir. Yine bu alanda düzenlemiş olduğumuz İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyemizde temel, orta ve ileri olmak üzere 3 farklı düzeyde eğitim verilmektedir. Bu bağlamda Takı Atölyesi eğitmenimiz Fatma Nur Bayraktar ve öğrencilerinin özenle hazırladıkları “Kesişen Çizgiler Geometrik Desenli Takı ve Aksesuar Sergisi” 27 Eylül 2019 Cuma saat 17.00'da ziyarete açıldı. Sergi 06 Ekim 2019 Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek. Katılımcılar: Elvan Ayaz,Eren Şahan Bağcı,Esra Durmaz,Gizem Yavuz,Gözde Özel, Gülfem Oraner Yalçın, Hazel Evin, Hüseyin Sayın, Julia Abadovskaya, Merve Kula, Nevhan Varol , Şebnem Verbeni

27 Eylül
2019
İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu (Temel / Orta Düzey)

İstanbul Tasarım Merkezi'nde “Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu” “Tarihi Parşömenlerden Seçilmiş Geometrik Desenler” Temel ve Orta Düzey Eğitim Programı 23 – 27 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu programda, tarihi parşömenlerdeki geometrik desenlerin tasarım yöntemlerini ele alındı. Çoğunlukla Orta Asya'daki mimarların tarihi parşömenlerine baktık, özellikle Buhara ve Semerkant parşömenleri. Ayrıca Topkapı ve Mirza Akbar'ın parşömenlerinden bazı desenler de ele aldık. İstanbul Tasarım Merkezi’nde daha önce yapılmış olan programlarda, şimdi göreceğimiz bu desenlerin pek çoğu ele alınmamıştı. Geometrik Desenler Okulu Eğitim Programında, Türk katılımcıların yansıra Brezilya, Mısır, İngiltere, Tacikistan, Avusturya, Meksika’lı katılımcılarda yer aldı.

˂    «    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃