İTM Etkinlik Haberleri

20 Haziran
2022
İslam Sanatında Geometrik Desenler Okulu Başladı

İstanbul Tasarım Merkezi “İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu” kapsamında düzenlenen "Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile Yeni Başlayanlar İçin Geometrik Desenler” başlığı altında Geometer's Sketchpad yazılımı kullanılarak gerçekleşecek olan beş günlük eğitim programı 20 Haziran 2022 Pazartesi günü başladı. Dersin odak noktası desenlerin geometrisi üzerine olacaktır. Orta çağ desen tasarımcıları ve mimarlarının parşömenlerinde belgelenen desen tasarım adımları izlenilecektir. Desenlerin sanatsal yorumları ve biçimleri hakkında konuşulacak; seramik çini üzerindeki desenler, ahşap ve taş üzerindeki oyma desenler, Osmanlı kündekari desenleri, gelişen/gelişmiş mimariler gibi konulardan bahsedilecektir. Camii, türbe ve medreselerden desenleri yansıtan tasarımların nasıl çizileceği öğrenilecek ve ilham kaynağı olarak gerçek nesneler kullanılacağından dolayı sık sık İstanbul’daki camiler ziyaret edilecektir.

04 Haziran
2022
Ahmet Öğreten ve Öğrencileri Resim Sergisi Açıldı

İstanbul Tasarım Merkezi Suluboya Atölyesi eğitmenimiz ressam Ahmet Öğreten ve öğrencilerinin birlikte hazırladıkları Resim Sergisi 04 Haziran 2022 Cumartesi günü ziyarete açıldı. Sergi 04 – 11 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır. Her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ahmet Öğreten Sulu Boya Performansı; 04 Haziran 2022 Cumartesi, saat:14.00 ‘de gerçekleştirildi.

22 Mayıs
2022
Uluslararası Öğrenci Akademisi - Çanakkale ve Edirne Gezisi

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Öğrenci Akademisi Sanat İhtisas Atölyeleri projesi kapsamında 21 – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Çanakkale ve Edirne illerine gezi düzenlenmiş olup 43 kişi geziye katılım sağlamıştır. 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde kahvaltılarını Tekirdağ’da yapan katılımcılarımız keyifli zaman geçirdikten sonra Çanakkale’ye hareket ettiler. Çanakkale’de rehber eşliğinde Kilitbahir Kalesi, Seyit Onbaşı Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Şahindere Mülanım-ı Sani Mustafa Efendi Şehitliği, Havuzlar Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, 1915 Hilal-i Ahmer Hastane sergisi, Truva Atı ve Aynalı Çarşı ziyaret edildi. Bir gece Çanakkale’de konaklayan öğrencilerimiz 22 Mayıs 2022 Pazar günü Çanakkale’den Edirne’ye yola çıktılar. Edirne ilimizde İkinci Beyazıd Külliyesi Sağlık Müzesi, Meriç Köprüsü, Karaağaç Tren Garı, Selimiye Camii, Selimiye Arasta Çarşısı, Üç Şerefeli Camii ve Eski Camii ziyaret edilerek gezi sonlandırıldı.

08 Nisan
2022
2. Geleneksel Uluslararası Öğrenci Akademisi İftar Programı

İstanbul Tasarım Merkezi “2. Geleneksel Uluslararası Öğrenci Akademisi İftar Programı” 08 Nisan 2022 Cuma günü tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. İftar programına atölyelerimizde eğitim alan uluslararası öğrenciler katılım sağladı. İftar programı sonrası öğrencilerimiz çay ve şerbet eşliğinde tekke bahçemizde keyifli vakit geçirdiler.

23 Mart
2022
Uluslararası Öğrenci Akademisi - İznik Gezisi

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Öğrenci Akademisi Sanat İhtisas Atölyeleri projesi kapsamında 23 Mart 2022 tarihinde Bursa ilinin İznik ilçesine gezi düzenlenmiş olup 35 kişi geziye katılım sağlamıştır. Gezi rehberimiz Ömer Kaptan ile beraber Ayasofya Camii, İznik Yeşil Camii, Lefke Kapısı, İznik Gölü, II. Murat Hamamı, Çiniciler Çarşısı ve Mahmut Çelebi Camii ziyaret edilmiş olup, bu kadim yerlerin tarihleri hakkında önemli bilgiler katılımcılarımız ile paylaşılmıştır.

˂    «    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃