İTM Etkinlik Haberleri

29 Ocak
2023
Prof. Dr. Suphi Saatçi ile Şehir ve Mimari

İstanbul Tasarım Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen İstanbul Medya Merkezi projesi kapsamında düzenlenen seminerlerimizin dördüncüsü “Prof. Dr. Suphi Saatçi ile Şehir ve Mimari” başlığıyla 29 Ocak 2023 Pazar günü gerçekleştirildi. Prof. Dr. Suphi Saatçi Mimar Sinan’ın iki büyük eseri olan Süleymaniye ve Selimiye camileri hakkında önemli bilgiler paylaştıktan sonra çeşitli ülkelerin şehir planlamalarından, mimarilerinden ve o şehirlerin imgelerinden örnekler göstererek gençlerin sorularına cevap verdi.

21 Ocak
2023
Çocuklarla Bir Günlük Ebru Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 21 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen Çocuklarla Bir Günlük Ebru Atölyesi’nde çocuklar renklerin dans mucizesine eşlik edip, Ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını, hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

10 Aralık
2022
Ressam İlhami Atalay ile Resim Atölyesi Başladı

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde Ressam İlhami Atalay ile Resim Atölyesi 10 Aralık 2022 Cumartesi günü iki grup halinde başladı. Ressam İlhami Atalay, elli yılı aşkın süren sanat yaşamındaki birikim ve tecrübelerini genç yeteneklere atölye çalışması şeklinde uygulamalı olarak aktaracaktır. Görsel biçimlendirme ögelerinden; kompozisyon, çizgi, denge, oran-orantı, ritim, form(biçim), renk, valör, leke, hacim, doku, açık - koyu, ışık - gölge, perspektif detaylı olarak incelenecektir. Ayrıca yağlı boya, kolaj, kömür füzen, mürekkep gibi farklı resim teknikleri çalışılacaktır.

23 Kasım
2022
Kısa Film ve Animasyon Senaryo Yarışması Gala Gecesi ve Ödül Töreni

Bu yıl ikinci kez düzenlenen "İstanbul Tasarım Merkezi Kısa Film Yarışması ve Animasyon Senaryo Yarışması" ödülleri Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle Ensar Vakfı bünyesindeki İstanbul Tasarım Merkezi tarafından yürütülen yarışmanın gala gecesinde ödül alan filmler de seyircilerin beğenisine sunuldu. Yaklaşık sekiz ay süren projenin Animasyon Senaryo Yarışması jürisinde Değerler Eğitim Merkezi Koordinatörü Hulusi Yiğit, 3D animasyon yönetmeni Latif Tekin ve Altan Güvenni, Kısa Film Yarışması jüri ekibinde ise senarist - yazar Hilal Çelenk, yönetmen Koray Sevindi, yapımcı - yönetmen Nazif Tunç, yönetmen Nuray Kayacan, sinema yazarı Serdar Arslan ve Tuba Deniz ile akademisyen Yusuf Ziya Gökçek yer aldı. Açılış Konuşmalarını gerçekleştiren Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Şener Ağaç, İstanbul Tasarım Merkezi'nin 2013'ten beri kısa film, teori ve uygulama atölyesiyle ciddi bir birikime ulaştığını söyledi. Ağaç, kuruldukları günden bu yana kısa film ve animasyon alanında derinleşmeye ve sosyal birikim oluşturmaya başladıklarını belirterek, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. Kısa Film Jüri Heyeti Başkanı Nazif Tunç da sanatın konuşulduğu, filmlerin izlediği bir etkinlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Dünyada sinemayla algıların oluşturulduğu bir zamandayız, önce söz vardı, sonra yazı, şimdi de sinema var. Bu alanda yeni yeni adımlar atmaya başladığımız bir dönemdeyiz. Sinemayla ilgili bu tarz desteklerle gençlere alan açan Ensar Vakfı’na teşekkür ediyorum." dedi. İstanbul Tasarım Merkezi Kısa Film Yarışması ödüllerinde birinciliğe "İnsan Ne Zaman Ölür?" filmiyle Ercan Selim Öngöz, ikinciliğe "Babamın Öldüğü Gün" filmiyle Emre Sefer ve üçüncülüğe ise "654 Gram" filmiyle Ömer Dişbudak layık görüldü. Mansiyon ödülünü "Temassız" filmiyle Göksel Tuzun aldı. İstanbul Tasarım Merkezi Animasyon Senaryo Yarışması ödüllerinde ise jüri üyeleri birinci eserin ödülünü 4 farklı esere mansiyon ödülü olarak paylaştırıldı. İkincilik "Eli" senaryosuyla Elif Çakmak'a ve üçüncülük "Denge" senaryosuyla Ayşegül Çelikkanat'a takdim edilirken, "Animasyon Yapım Ödülü" ise "Yeni Hayat" projesiyle İlkay Tolga Havabent'e verildi. Mansiyon ödüllerine "Gıcık Adam" ile Elif Meva Tokmak, "Büyük İndirim" ile Halime Çelik, "Acele" ile Selma Bazna, "Yarım Ekmek" ile Tayfun Havabent ve "Davetsiz Misafir" ile Tugay Belek değer görüldü.

15 Ekim
2022
Dr. Öğr. Üyesi Koray Sevindi ile Dijital Tasarımda Yaratıcı Fikirler

İstanbul Medya Merkezi projesi kapsamında düzenlenen seminerlerimiz üçüncüsü Dr. Öğr. Üyesi Koray Sevindi ile Dijital Tasarımda Yaratıcı Fikirler" başlığıyla 15 Ekim 2022 Cumartesi günü gerçekleştirildi. “Dijital Tasarımda Yaratıcı Fikirler” isimli seminerde, dijital tasarımda kullanılan yeni yöntemler ve yeni fikirler üzerine bir irdeleme yapıp, tasarımda yaratıcılığın nasıl arttırılabileceği üzerine konuşularak son dönemde dijital tasarımda kullanılan ya da kullanılması olası hareketli grafikler, üç boyutlu modelleme, geometrik desenler, yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, kodlama ve video kullanımı gibi bazı önemli yöntemler dinleyiciler ile beraber incelendi.

˂    «    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃