İTM Etkinlik Haberleri

04 Mayıs
2017
Gençleri Mine Sanatıyla Tanıştırdık

İstanbul Tasarım Merkezi olarak İstanbul Gençlik Festivali Kapsamında “Fatma Nur Bayraktar ile Mine (Emay) Uygulamalı Takı Çalıştayı” gerçekleştirdik. İstanbul Tasarım Merkezi Takı Tasarım Atölyesinde Metal Killeri, Cam Mineleme ve Mum Modelaj alanlarında 2012 yılından beri atölye programlarını sürdürmekte olan Fatma Nur Bayraktar ile 4 Mayıs 2017 Perşembe günü Yenikapı etkinlik alanında “Mine (Emay) Uygulamalı Takı Çalıştayı” gerçekleştirildi. Mine; cam tozlarının renk veren metal oksitler, soda ve boraks ile birleşerek, 800 derece gibi yüksek ısılarda eritilmesiyle elde edilen bir sanattır. Yüzyıllardır uygulanmakta ve Osmanlı mücevherlerinde de sıklıkla kullanılmış olmasına rağmen, günümüzde pek bilinmemektedir. Etkinlikte, bu sanata dair bilgi verip canlı uygulamalar yaparak gençleri mine sanatıyla tanıştırdık. Fırından çıkan parçaların renk değiştirmesi sürecine şahit olan izleyiciler bunu heyecan ve mutlulukla karşıladılar. Çalıştayda gençlerin en çok ilgisini ıslak mine ve milliefiore teknikleriyle yapılan mine uygulamalı takı tasarımlarıydı. İstanbul Tasarım Merkezi standını ziyaret eden gençlere etkinliğimiz ve faaliyetlerimiz hakkında bilgiler verildi.

03 Mayıs
2017
FSM Vakıf Üniversitesi Kültür Sanat ve Kariyer Etkinliklerindeydik

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin Haliç Yerleşkesinde 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü “Kültür Sanat ve Kariyer Etkinlikleri”nde İstanbul Tasarım Merkezi olarak katılım sağladık. Öğrencilerin mesleki anlamda gelişimlerine katkı sağlamak ve sektörü yakından tanımalarına destek olmak amacıyla düzenlenen etkinlikte İstanbul Tasarım Merkezi standı yoğun ilgi görerek, öğrenciler kariyerlerini belirleme yolunda önemli katkılar sağladı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, standımızı ziyaret ederek “Kültür Sanat ve Kariyer Etkinlikleri”ne katılımımız için teşekkürlerini iletti. Üniversite öğrencileri İstanbul Tasarım Merkezi eğitim programları ve faaliyetleri hakkında bilgiler aldı, standımızı ziyaret eden öğrencilere broşür ve hediyeler verildiği Kültür Sanat ve Kariyer Etkinlikleri, öğrencilerin yoğun ilgisiyle tamamlandı.

27 Nisan
2017
İstanbul Tasarım Merkezi`nde Müzikal Şiir Dinletisi

Ensar Vakfı Yurtları tarafından düzenlenen Kültür Sanat Günleri kapsamında Müzikal Şiir Dinletisi programı İstanbul Tasarım Merkezi'nde gerçekleştirildi. Merkezimizin tarihi binası Buhara Özbekler Tekkesi'nde 26 Nisan 2017 Çarşamba günü 19.30 - 22.00 saatleri arasında gerçekleşen program akşam yemeği ile başlayarak müzikli şiir dinletisiyle devam etti. Toplamda 14 şiirin seslendirildiği programa yaklaşık 200 kişilik bir katılım oldu. Yoğun ilgi ve alakanın olduğu programın sonunda şiirleri seslendiren öğrencilerimize hediye takdiminde bulunuldu.

24 Nisan
2017
Rumi`s Cave Grubu İstanbul Tasarım Merkezi`nde

İstanbul Tasarım Merkezi 24-26 Nisan 2017 tarihleri arasında merkezi Londra'da bulunan dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 50 kişilik Rumi's Cave grubuna ev sahipliği yaptı. Açılış konuşmasını yapan grubun öncüsü Şeyh Babikir'den sonra Amerikalı yazar, fotoğrafçı ve film yönetmeni Shems Friedlander semineri ile devam etti. Organizasyonun ikinci gününde Dr. Savaş Şafak Barkçin "Hayat ve Rumî Mirası" üzerine konuşma yaptı. Devamında mimar ve müzisyen olan Celaleddin Çelik tanburuyla tasavvuf musikisinden ufak bir resitale imza attı.

22 Nisan
2017
İnsan Yaşamında Tasarımın Geleceği ve Önemi

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “İnsan Yaşamında Tasarımın Geleceği ve Önemi” başlıklı söyleşi programı 22 Nisan Cumartesi günü 16.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleşti. İsmail ERDOĞAN’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide konuğumuz Tasarım Mühendisi ve Endüstri Ürünleri Tasarım Eğitmeni İsmail BERBER’in “İnsan Yaşamında Tasarımın Geleceği Nedir” üst başlığı altında birçok soruya cevaplar arandı. Girişimcilik, ar-ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama teşvikleri ile bu teşviklerden nasıl yararlanılacağı hakkında bilgiler veren BERBER, birçok soruya cevap arandığı söyleşi programına katılan dinleyicilere soruları ve katılımları için teşekkür etti. Tasarım konusunda bilinçlenme adına ışık yakmaya çalıştığımız Nisan ayı özel etkinliğimiz program sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

˂    «    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    »    ˃