İTM Etkinlik Haberleri

28 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 4. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ dördüncü gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Mohamed Ahmed (ABD) sunumlarını yaptı. Ardından Asiye Kafalıer Sönmez ‘Selçuklu döneminde tezhipli iki kitap’ konulu atölyesini uygulamalı olarak gerçekleştirdi. Günün ikinci bölümünde Moones Rahmandous (İran) ‘Desen Boyama’ konulu atölyesinde Geleneksel İran desenli bir uygulama çalışmasını katılımcılar ile birlikte gerçekleştirdi. Bugün yapılan sunum ve atölyelerin ardından katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi. Katılımcı belgelerinin takdim edilmesinin ardından çalıştayın İstanbul kısmı sona erdi. Çalıştayın devamında sunum ve atölyeler Amasya’da devam edecek.

27 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 3. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ üçüncü gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Seyed Masoud Mosavizade (İran) ‘İslam mimarisinde yüzey süsleme için kullanılan tasarımlar’ başlıklı sunumunu yaptı. Mosavizade’nin ardından Prof. Miroslaw Majewski (Polonya BAE) ‘Şebeke desenleri’ konulu atölyesini gerçekleştirdi. Günün ikinci bölümünde Hamidreza Kazempour (İran) ve Akio Hizume (Japonya) iki farklı salonda iki ayrı atölye gerçekleştirdiler. Hamidreza Kazempour’un ‘Muarrak’ isimli atölyesinde Geleneksel İran deseni ile örnek bir uygulama katılımcılar ile birlikte yapıldı. Aynı sıralarda Akio Hizume ‘Mimarlık ve müzik için yarı-periyodik geometri’ başlıklı sunumunu yaptıktan sonra ‘Fibonacci dizilimi’ esas alınarak atölye çalışması gerçekleştirildi.

26 Eylül
2016
`HENDESEN` Sergisi

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olarak düzenlediği 3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Sergisi ‘’HENDESEN’’ sanatseverlerin katılımıyla açıldı. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Abdurahman Kayapınar ve Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader açılış konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların ardından sergi açılışı yapıldı ve konuklarımız sergiyi gezmeye başladılar. İstanbul Tasarım Merkezi’nde düzenlemekte olan ‘Hendesen’ sergisi 09 Ekim tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

26 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 2. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ ikinci gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Ameet Hindocha ‘Geleneksel sanatları teknoloji ile yorumlamak’ konulu sunumunu yaptı. Hindocha’nın ardından Jean-Marc Castera ‘Geometrik desenlere farklı açılardan bakış’ isimli sunumunu yaptı. Sunum tamamlandıktan sonra serbest el çizimi ile geometrik desen çalışmaları gerçekleştirildi. Günün ikinci bölümünde Boris Aldridge ve İmamaddin Amiraslanov iki farklı salonda iki ayrı atölye gerçekleştirdiler. Boris Aldridge’nin ‘Kaşan Çinileri: Bitkisel ve Hayvansal Motifler’ konulu sunumunun ardından katılımcılarla birlikte desen çalışmaları yapıldı. Aynı sıralarda İmamaddin Amiraslanov ‘Labirent benzeri süslemeler ve mozaik. Kristalleşmenin mikrofotoğraflanması’ isimli sunumunu gerçekleştirdi. Atölye ve sunumlar boyunca katılımcılar, uygulama yapma ve yurtdışından gelen konuşmacılar ile desen analiz etme imkanı buldular.

25 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 1. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini’nin düzenlediği “3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı“ ın ilk atölyesi 25 Eylül Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde başladı. Ameet Hindocha’nın yönetimindeki atölye dört saat sürdü. Katılımcıların yoğun ilgi ile takip ettiği atölye çalışmasının ilk bölümünde Sultanahmet Camii’nden bir desen tasarımının farklı yönleri ele alındı. İnceleme ve analiz çalışmasının ardından ara verildi. Verilen aranın ardından atölye ‘Onlu desen’ çalışması ile devam etti. Katılımcıların yapmış olduğu uygulama çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalıştayın ikinci günü sona erdi.

˂    «    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    »    ˃