İTM Etkinlik Haberleri

15 Ekim
2016
`Özgün Hat Sergisi` Açılışı Sanatseverlerin Katılımıyla Gerçekleşti

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde Gülnihal Gül Mamat ve Talebelerinin birlikte hazırladıkları "Özgün Hat Sergisi" açılışı sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader’in yaptığı açılış konuşmasının ardından sergi sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Sergide hocamız Gülnihal Gül Mamat ve on öğrencisinin kırk eseri bulunuyor. Sergi 15 Ekim – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Merkezimizde ilgililerin ziyaretine açık olacaktır.

01 Ekim
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Kapanış

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ Amasya’da yapılan kapanış programıyla tamamlandı. Günün ilk bölümünde Jean-Marc Castera (Fransa) ‘Döşemeler ile İşleme’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Castera’nın ardından Akio Hizume (Japonya) ‘Keçak Müziği’ konulu sunumunu yaptı. Sunum esnasında bir dinleti de gerçekleştiren Hizume, katılımcılara bu müziğin nasıl oluştuğunu uygulamalı olarak göstermiş oldu. Günün ikinci bölümünde çalıştay koordinatörü Prof. Miroslaw Majewski (Polonya) ‘’Orta Asya’da bazı 12.yy desenleri’’ konulu sunumunu yaptı. Gerçekleştirilen sunumların ardından konuşmacı ve katılımcıların dahil olduğu bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Değerlendirme toplantısında Majewski çalıştay ile ilgili soruları cevapladı. Toplantının ardından kapanış konuşmasını yapan Majewski herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Miroslaw Majewski konuşmasını tamamladıktan sonra İstanbul Tasarım Merkezi Koordinatörü Şule Yavuzer bir kapanış konuşması yaptı. Yaptığı konuşmada konuşmacı ve katılımcılara teşekkürlerini ileten Yavuzer katılımcılara hediyelerini takdim ederek konuşmasını sonlandırdı. İstanbul Tasarım Merkezi olarak üst kuruluşumuz olan Ensar Vakfı’na, Proje ortağımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Amasya Belediyesi’ne, özel sunumları ile çalıştayda eğitim veren/sunum yapan konuşmacılarımıza ve çalıştayı ilgiyle takip eden katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

30 Eylül
2016
3.Uluslararası Geometrik Desenler Çalıştayı Amasya Gezisi 2.Gün

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği'' 3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı'' Amasya kısmının ikinci günü yapılan teknik gezilerle devam etti. Gümüşlü Camii, Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi, Mehmet Paşa camii, Beyazıt Paşa Camii, Kaya Kitabesi, Büyükağa Medresesi, Kral Kaya Mezarlıkları, Çelebi Sultan Mehmet Medresesi, Çelebi Sultan Mehmet Medresesi, Çelebi Sultan Camii, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Abide Hatun Camii ziyaret edildi. Yapılan ziyaretlerin ardından Çalıştayın Amasya bölümünün ikinci günü tamamlanmış oldu.

29 Eylül
2016
3.Uluslararası Geometrik Desenler Çalıştayı Amasya Gezisi 1.Gün

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ''3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı'' Amasya kısmının ilk günü yapılan teknik gezilerle devam etti. Bu bağlamda Roma Su Kanalı, Yörgüç Paşa Camii, Torumtay Türbesi, Gök Medrese, Hilafet Gazi Türbesi ve Mihri Hatun Türbesi ziyaret edildi. Teknik gezilerin ardından Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Ensar Vakfı Amasya Şube Başkanı İsmail Hakkı Çıttır'ın katılımıyla gerçekleşen akşam yemeği ile birlikte çalıştayın Amasya kısmının ilk günü tamamlandı.

28 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 4. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ dördüncü gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Mohamed Ahmed (ABD) sunumlarını yaptı. Ardından Asiye Kafalıer Sönmez ‘Selçuklu döneminde tezhipli iki kitap’ konulu atölyesini uygulamalı olarak gerçekleştirdi. Günün ikinci bölümünde Moones Rahmandous (İran) ‘Desen Boyama’ konulu atölyesinde Geleneksel İran desenli bir uygulama çalışmasını katılımcılar ile birlikte gerçekleştirdi. Bugün yapılan sunum ve atölyelerin ardından katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi. Katılımcı belgelerinin takdim edilmesinin ardından çalıştayın İstanbul kısmı sona erdi. Çalıştayın devamında sunum ve atölyeler Amasya’da devam edecek.

˂    «    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    »    ˃