İTM Etkinlik Haberleri

26 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 2. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ’’3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’’ ikinci gününü tamamladı. Günün ilk bölümünde Ameet Hindocha ‘Geleneksel sanatları teknoloji ile yorumlamak’ konulu sunumunu yaptı. Hindocha’nın ardından Jean-Marc Castera ‘Geometrik desenlere farklı açılardan bakış’ isimli sunumunu yaptı. Sunum tamamlandıktan sonra serbest el çizimi ile geometrik desen çalışmaları gerçekleştirildi. Günün ikinci bölümünde Boris Aldridge ve İmamaddin Amiraslanov iki farklı salonda iki ayrı atölye gerçekleştirdiler. Boris Aldridge’nin ‘Kaşan Çinileri: Bitkisel ve Hayvansal Motifler’ konulu sunumunun ardından katılımcılarla birlikte desen çalışmaları yapıldı. Aynı sıralarda İmamaddin Amiraslanov ‘Labirent benzeri süslemeler ve mozaik. Kristalleşmenin mikrofotoğraflanması’ isimli sunumunu gerçekleştirdi. Atölye ve sunumlar boyunca katılımcılar, uygulama yapma ve yurtdışından gelen konuşmacılar ile desen analiz etme imkanı buldular.

25 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 1. Günü

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini’nin düzenlediği “3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı“ ın ilk atölyesi 25 Eylül Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde başladı. Ameet Hindocha’nın yönetimindeki atölye dört saat sürdü. Katılımcıların yoğun ilgi ile takip ettiği atölye çalışmasının ilk bölümünde Sultanahmet Camii’nden bir desen tasarımının farklı yönleri ele alındı. İnceleme ve analiz çalışmasının ardından ara verildi. Verilen aranın ardından atölye ‘Onlu desen’ çalışması ile devam etti. Katılımcıların yapmış olduğu uygulama çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalıştayın ikinci günü sona erdi.

24 Eylül
2016
3.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Açılış Paneli

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini’nin düzenlediği “3. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı“ 24 Eylül Cumartesi günü Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen Açılış Paneli ile başladı. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kayapınar’ın yapmış olduğu açılış konuşmasından sonra çalıştayın koordinatörü Prof. Miroslaw Majewski çalıştayın içeriği hakkında bilgiler verdi. Tanıtım konuşmasının ardından çalıştay konuşmacılarını tanıtan Majewski konuşmasını sonlandırdı. Açılış Paneli programının ilk konuşmacısı olan Jean-Marc Castera İran çeşitlemeleri hakkında sunumunu gerçekleştirdi. Görsel örneklerle zenginleştirilmiş içeriği konuklara detaylı bir şekilde aktaran Castera ardından sunumunu tamamladı. Panelin ikinci konuşmacısı Boris Aldridge idi. ‘Kaşan sırlı çinilerini yeniden yorumlamak’ konulu sunumunu gerçekleştiren Aldridge soru-cevap kısmından sonra sunumunu tamamladı. Boris Aldridge‘nin ardından günün üçüncü konuşmacısı Prof. Hacali Necefoğlu ‘Geometrik desenler olarak İslami isimler ve kutsal ifadeler’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. İlgiyle takip edilen sunumun ardından Necefoğlu sunumunu tamamladı. Açılış Panelinin son sunumunu Prof. Miroslaw Majewski gerçekleştirdi. ‘İstanbul Rum Ortadoks Kilisesi’nde gizemli bir geometrik desen’ konulu sunumu katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Sunumların ardından soru-cevap kısmına geçildi. Katılımcıların ilgiyle takip ettiği panel kokteylin ardından sona erdi.

09 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Seramikle Tasarım Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi beşinci ve son eğitim gününü tamamladı. Seramikle Tasarım Atölyesinin gerçekleştiği günde Özlem Özer Tuğal hocamız çocuklarla beraberdi. Eğitimde, çocuklara plastik çamurun nasıl bir malzeme olduğu, kaç derecede pişirildiği, boyamasının nasıl yapıldığı anlatıldı ve örnekler gösterildi. Kâğıt üzerindeki bir çizimin plastik çamur ile üç boyutlu nasıl şekillendirildiği ve rölyefli tasarımların nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verildi. Teorik bilgilerin ardından plastik çamur üzerine farklı şekillendirme aletleri ile doku çalışmaları yapıldı. Yapılan uygulama çalışmalarının ardından eğitim günü sona erdi. Eğitim bittikten sonra çocuklar adına düzenlenen katılım belgeleri koordinatörümüz Şule Yavuzer tarafından öğrencilere verildi. Eğlenceli ve eğitici geçen bir haftanın sonunda çocuklar bazı tasarım disiplinleri hakkında teorik bilgiler edindiler ve uygulama yapma imkanı buldular.

08 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Mimarlık Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklar için 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi dördüncü eğitim gününü tamamladı. Mimarlık Atölyesinin gerçekleştiği günde Zehra Karakoç hocamız çocuklarla beraberdi. Atölyenin ilk bölümünde mazisi çok eskilere dayanan bir yapım sistemini kullanarak çeşitli maketler yapıldı. Etkinlik için önceden hazırlanmış olan çentikli çubuklar ile Leonardo da Vinci'nin eskizleri ve John Wallis'in kitabında belirtilen örgü kurallarına uyularak, geometrinin elverdiği çeşitli 2 boyutlu şebeke sistemleri ile 3 boyutlu silindirik ve çokyüzlü nesneler üretildi. Bu minvalde çocukların hocamız eşliğinde maketleri tamamlamalarıyla birlikte dördüncü eğitim günü sona erdi.

˂    «    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    »    ˃