İTM Etkinlik Haberleri

07 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Desen Tasarım Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklar için 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi üçüncü eğitim gününü tamamladı. ‘Desen Tasarımı Atölyesi’nin gerçekleştiği günde Ümmü Gülsüm Sevim hocamız çocuklarla beraberdi. Dersin ilk kısmında hocamız geleneksel motif örneklerini çocuklarla paylaştı. Bunun ardında çocuklarla uygulama çalışmasına geçildi. Çeşitli desen motiflerinin uygulandığı eğitimin ikinci bölümünde çocuklar desen çıkarma deneyimini yaşadılar. Çocukların yapmış olduğu çalışmalar gün sonunda sergilenerek atölye günü sona erdi.

06 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Sinema ve Kısa Film`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesinin ikinci gününde ‘Sinema ve Kısa Film’ eğitimi yapıldı. Atölyenin ilk bölümünde sinema ve kısa film hakkında hocamız Feyzullah Çiftçi temel bilgiler verdi. Atölyenin ikinci kısmında ‘Oynar Mısın Benimle?’ isimli filmde çocuklar oyuncu oldu ve bir kısa film çekiminde aktif olarak yer alma imkânı buldular. Film çekimleri bittikten sonra hocamız çocuklar ile birlikte filmin kurgusunu yaptılar. Gün sonunda çekilen filmi beraber izledikten sonra ikinci eğitim günü sona erdi.

05 Eylül
2016
İstanbul Tasarım Merkezi’nde Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi Başladı.

İstanbul Tasarım Merkezi’nde Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi başladı. İlk gün Serap Ekizler Sönmez hocamız ile birlikte ‘İslam Sanatında Geometrik Tasarımlar’ eğitimi yapıldı. 8-14 yaş arasındaki çocuklara yönelik olan bu eğitimde öğrenciler gün boyunca İslam Sanatında Geometrik Desen Tasarımı hakkında bilgi aldılar. Sonrasında hocamız eşliğinde çizimler yapıldı. Gün boyu yapılan desen çalışmaları eğitimin sonunda sergilenerek atölyenin ilk günü tamamlanmış oldu.

23 Ağustos
2016
Yalçın Çetinkaya - `Bir Medeniyet Temsilcisi ITRİ ve Musiki Geleneğimiz`

23 Ağustos 2016 Salı günü Noktadan Kubbeye İslam Sanatı atölyesinin dördüncü konuğu Yalçın Çetinkaya idi. Atölye yöneticimiz İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye ilgi yoğundu. Söyleşide geçmişten günümüze musikinin değişimi, bayağılaşması ve bize şimdilerde hangi duyguları yaşattığı üzerine çıkarımlar yapan Yalçın Çetinkaya ardından ait olduğumuz kültürün musikideki en kıymetli temsilcisi olan Itri hakkında kıymetli bilgiler verdi. Oldukça keyifli geçen söyleşi üç saate yakın sürdü.

10 Ağustos
2016
Leyla İpekçi - `Tevhid Sanatçısının İzinde`

10 Ağustos 2016 Çarşamba günü Noktadan Kubbeye İslam Sanatı Atölyesinde Konuğumuz Yazar Leyla İpekçi idi. Moderatörlüğünü atölye yöneticimiz İsmail Erdoğan’ın yaptığı söyleşiye ilgi oldukça yoğundu. İsmail Erdoğan’ın Leyla İpekçi’nin son kitabı ‘’Güzelin 1001 Yüzü-Tevhid Sanatçısının İzinde’’ içerisinde merak edilen bazı konu başlıklarını seçerek yönelttiği sorular üzerinden gerçekleşen söyleşi katılımcıların beklentilerini karşılar nitelikteydi. Söyleşinin başlığını oluşturan sorusu ve cevabı söyleşinin tamamına farklı ifadeler ile tecessüm eden ‘Tevhidi olmak ya da Tevhid Sanatçısı olmak nedir?’ idi. Bu sorunun ardından yazar Leyla İpekçi tevhidin farklı anlamlarına değindi. Bu minvalde Tevhid sanatçısının tanımını yaptıktan sonra sanatın ne ifade ettiği üzerine konuşmasına devam eden İpekçi, Tevhidi olmanın bizi batı sanatından ayıran en önemli özellik olduğunu batı sanatı ve islam sanatı eserleri üzerinden bazı karşılaştırmalar yaparak somut örnekler üzerinden ifade etti. Son bölümde İpekçi, katılımcıların sorularını cevaplandırdıktan sonra söyleşi sona erdi.

˂    «    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    »    ˃