İTM Etkinlik Haberleri

28 Mayıs
2016
“SU”DA GİZLİ Takı – Aksesuar Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde üç dönemdir devam eden “Takı ve Aksesuar Atölyesi” öğrencilerinin yılsonu bitirme çalışmalarından oluşan “SU’ DA GİZLİ” takı – aksesuar sergisi 28 Mayıs Cumartesi günü merkezin sergi alanında sanatseverlerle buluştu. Sergide atölye eğitmeni Fatma Nur Bayraktar başta olmak üzere öğrencileri, Aysun Atılgan, Çiğdem Bıkmaz, Dilara Silisan, Gözde Özel, Gülfem Oraner, Havva Anat, Julia Abadovskaya, Merve Taşkın, Mine Özkırış, Seyhan Aktaş Sarıoğlu, Zeynep Alppay, Zeynep Ündar’ın mum modelleme ve metal kili tekniklerini kullanarak ürettikleri 80 takı – aksesuar çalışması yer aldı. Atölye eğitmeni Fatma Nur Bayraktar açılış konuşmasında “çok zor bir o kadar da keyifle geçirdiğimiz 8 aylık atölye sonunda sizlere çalışmalarımızı sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Sergi kokteyli tarihi binanın bahçesinde yapıldı. Sergi 4 Haziran Cumartesi gününe kadar ziyarete açık kalacak.

21 Mayıs
2016
“Pîr-i Mimârân Sinan” Anma Programı

İstanbul Tasarım Merkezi ve İBB Kültür Müdürlüğü ortak organizasyonuyla gerçekleştirilen özel etkinlik “Pir-i Mimaran Sinan” anma programı 21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde yapıldı. Programın moderatörü İsmail Erdoğan, Mimar Sinan'ın Kayseri Ağırnas'taki doğduğu evde bulunan taş kemerden yola çıkarak ilk mimarlık terbiyesini evinde aldığından bahsetti. Ardından Vahit Okumuş, “Kubbeler Statiği ve Sinan” başlıklı sunumunda, Mimar Sinan'ın sadece bir Mimar değil aynı zamanda filozof, ses mühendisi, malzeme mühendisi, inşaat mühendisi ve deprem mühendisi olduğunu ifade etti. Daha sonra, kullandığı ifadelerin Mimar Sinan’da nasıl karşılık bulduğunu örnekler üzerinden açıkladı. Aynı bağlamda Mimar Sinan'ın yaptığı bir duvarın ya da köprünün yıkılamayacağını kanıtlarla izah etti. Son olarak da, Sinan'ın kubbeyi nasıl ele aldığını ve nasıl ördüğünü izah etti. Ardından “Mimar Sinan Camilerinde Geometrik Desen Analizleri” başlıklı sunumu için sözü Serap Ekizler Sönmez'e bıraktı. Sönmez, İslam coğrafyasındaki farklı ve benzer Geometrik desen örnekleri üzerinden başladığı sunumunu, Osmanlı'nın klasik Çağ’ına getirerek Sinan'ın kullandığı form örneklerini slaytlar üzerinden anlattı. Son olarak Prof. Dr. Suphi Saatçi, “Klasik Çağ ve Sinan” başlıklı sunumuna genel bir giriş yaparak Sinan’ın aziz milletimizin ve İslam Dininin bekası adına yaptığı çalışmaları hatırlatarak Sinan'ın arkasındaki tecrübeyi anlattı. Sinan'ı Sinan yapanın kendi dehası olduğu kadar üzerine oturduğu Selçuklu ve Erken Osmanlı mirası olduğunu söyleyen Suphi Bey, Sinan'ın kubbe mimarisine yönelerek mükemmelliğe ulaşmaya çalıştığını ve bunu da başardığını örnekler üzerinden ortaya koydu. Avrupa'da yapımı yüzyıllar süsadeceren katedral örnekleri üzerinden bir karşılaştırma yapan Suphi bey, Sinan'ın Süleymaniye camiini sadece 7 yılda bitirdiğini söyleyerek onun gerçek büyüklüğünü gözler önüne serdi. Program kokteyl ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

30 Nisan
2016
Topkapı Sarayı Teknik ve İnceleme Gezisi

İstanbul Tasarım Merkezi Uluslararası Öğrenciler Akademisi İhtisas Programları kapsamında uygulanan “Mimarlık Atölyesi” öğretmen ve öğrencileri ile 30 Nisan Cumartesi günü Topkapı Sarayı’na teknik ve inceleme gezisi düzenledi. Teknik gezide, Topkapı Sarayı’nın mimari planları, çeşme düzenleri ve çevre düzenlemeleri hakkında bilgiler incelemelerde bulunuldu. Ardından Atölye öğretmeni Onur Şimşek yönetiminde Topkapı Sarayı gezildi. Daha önce Topkapı Sarayına ziyarette bulunmamış olan öğrenciler, saray yapısının ve atmosferinin etkileyici olduğunu ifade ettiler.

30 Nisan
2016
Ayasofya Teknik ve İnceleme Gezisi

İstanbul Tasarım Merkezi Uluslararası Öğrenciler Akademisi İhtisas Programı atölyelerinden Sanat ve Medeniyet Atölyesi 30 Nisan Cumartesi günü atölye öğretmeni İsmail Erdoğan yönetiminde Ayasofya’ya teknik ve inceleme gezisi düzenledi. Öğrencilere Ayasofya’nın yer aldığı tarihi hipodrom meydanı ve çevresindeki yapılarla ilgili bilgi veren Erdoğan ardından Ayasofya’nın iç ve dış yapısı üzerine öğrencilerle incelemelerde bulundu.

14 Nisan
2016
“İnovasyon” Eğitimi

İstanbul Tasarım Merkezi'nde Uluslararası Öğrenciler Akademisi İhtisas Programı “Düşünce Atölyesi” kapsamında 14 Nisan Perşembe günü İnovasyon Eğitimi verildi. Değişen dünya standartları ve iş kollarının teknolojiyle uyumlu/uygulanabilir olması gerekliliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yenilikçi fikirler üretme konusunda bir alanın oluşmasına zemin oluşturmuştur. Bu bağlamda eğitmen Salih Keskin tarafından verilen eğitim, katılımcıların inovasyon hakkında bilgi edinirken aynı zamanda doğru inovatif yaklaşımlar ile dünya örnekleri hakkında bilgi sahibi olmalarını hedeflemiştir. 3 saat süren eğitimin son bölümünde katılımcılar gruplara ayrılarak, yenilikçilik ve inovasyon şemsiyesi altında inovatif örnekler üzerinden uygulama çalışması gerçekleştirdiler. Her grup doğru ürün ve doğru pazar yaklaşımlarını diğer katılımcılara izah etmiş ve eğitmen tarafından derecelendirilmişlerdir.

˂    «    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    »    ˃