İTM Etkinlik Haberleri

06 Mayıs
2018
İstanbul Gençlik Festivali`nde Gülnihal Gül Mamat ile Kûfi Hat Uygulaması

İstanbul Gençlik Festivali kapsamında 02 - 06 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yer aldığımız İstanbul Tasarım Merkezi standımızda Gülnihal Gül Mamat ile Esmâ-i Hüsna Kûfı Hat Uygulaması gerçekleştirdik. Gülnihal Gül Mamat yönetiminde oluşturulan islamın ilk yazı çeşidi olan Kufi (Ma’kili) hattı ile gençlerin deneyerek uygulama fırsatı bulduğu Esma-ül Hüsna (Allah’ın 99 ismi) kufi yazı uygulama tahtası yoğun ilgi gördü.

05 Mayıs
2018
İstanbul Gençlik Festivali`nde Fatma Nur Bayraktar ile Takı Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi Takı Tasarım Atölyesi'nde Metal Killeri, Cam Mineleme ve Mum Modelaj alanlarında 2012 yılından itibaren atölye programlarını sürdürmekte olan Fatma Nur Bayraktar ile 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yer aldığımız İstanbul Tasarım Merkezi standımızda “Mine (Emay) Uygulamalı Takı Atölyesi” yapıldı. Etkinlikte, bu sanata dair bilgi verip canlı uygulamalar yaparak gençleri mine sanatıyla tanıştırdık. Fırından çıkan parçaların renk değiştirme sürece şahit olan gençler, ortaya çıkan takıları heyecanla izlediler. Atölyede 2017 yılında İGF etkinliğinde gençlerin çok büyük ilgisini çeken ıslak mine ve milliefiore teknikleriyle yapılan mine uygulamalı takı tasarımlarına da yer verildi.

02 Mayıs
2018
İsmail Erdoğan ile Sanat ve Medeniyet Semineri

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen “Kamu Görevlileri ve Akademisyenler Türkçe İletişim Programı” (KATİP) kapsamında Türkiye’ye gelen kursiyerler İstanbul Tasarım Merkezi’nde İsmail Erdoğan ile “Sanat ve Medeniyet” konulu seminere katıldılar. Sanatın kökeninin ne olduğu sorusuyla başlayan seminerimiz, sanat ve din arasındaki ilişkiden sanatla medeniyet arasındaki organik bileşime doğru uzandı. Tarihteki büyük medeniyetlerin çağlar sonrasına kalmaları noktasında sanatın ne kadar önemli bir işlev yüklendiğine temas ettiğimiz seminerde sanatın tarih boyunca bir silah olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

28 Nisan
2018
Bir Günlük Metal Kili Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi ‘nde 28 Nisan 2018 Cumartesi günü Takı Atölyesi Yöneticisi Fatma Nur Bayraktar’ın uygulamalı ve bir günlük takı atölyesine yoğun katılımla gerçekleşti. Katılımcılar birkaç saat içinde metale dönüşen “teknolojik hamur” mucizesine tanık olup, metal kili ile emekleriyle ilk metal kili ile takılarını tasarladılar. Takı atölyesine yoğun ilgi gösteren katılımcılar metal kili atölyesinde bir günlük deneyimle keyifli bir gün geçirdiler.

27 Nisan
2018
Reza Hemmatirad ile Doğu Sanatında Estetik

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen “Kamu Görevlileri ve Akademisyenler Türkçe İletişim Programı” (KATİP) kapsamında Türkiye’ye gelen kursiyerler İstanbul Tasarım Merkezi’nde Reza Hemmatirad ile “Doğu Sanatında Estetik” konulu seminere katıldılar. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen, diplomat, akademisyen, kamu görevlisi ve bürokrat olarak görev yapan katılımcılar 27 Nisan 2018 Cuma günü gerçekleşen programda İTM faaliyetleri hakkında bilgiler edinerek, tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’ni gezerek keyifli zaman geçirdiler.

˂    «    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    »    ˃