İTM Etkinlik Haberleri

26 Eylül
2018
4.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 3. Günü

4. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı’nın üçüncü günü 26 Eylül 2018 Çarşamba sabah oturumunda Leyla Betül Küçük ve Nilgün Tanyaş birlikte hazırladıkları “Çini Tasarımı ve Uygulanması” başlıklı atölye çalışması gerçekleştirildi. Çalıştayı’nın üçüncü günü öğlenden sonraki oturumunda “Dr. Hamidreza Kazempour & Dr. Moones Rahmandoust” ile “Arabesk Desenleri: Giriş ve Çizim Teknikleri” uygulama dersi gerçekleştirildi.

25 Eylül
2018
4.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 2. Günü

Haliç Kongre Merkezi'nde 24 Eylül 2018 Pazartesi günü açılışı gerçekleştirilen 4. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı atölye programları ile devam ediyor. İstanbul Tasarım Merkezi'nde 25 Eylül 2018 Salı günkü atölye programların ilkini İsmet Terzioğlu ile Geleneksel kündekari sanatı ve zenaati" ders ve uygulama gösterisi ile gerçekleştirildi. 4. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayın ilk gün öğleden sonraki bölümünde çalıştay koordinatörü Prof Miroslaw Majewski ile Süleymaniye cami ve Şehzade camisine teknik gezi düzenlendi.

24 Eylül
2018
4.Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Başladı

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi, içinde birçok disiplini barındıran İslâmi geometrik desenleri uluslararası ve profesyonel düzeyde ele alabilmek, konunun alanının uzmanları tarafından incelenmesini ve gündeme gelmesini sağlamak amacıyla, “Uluslararası İslâm Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı” düzenlemektedir. Haliç Kongre Merkezi'nde 24 Eylül 2018 Pazartesi günü 4. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Ayşe Taşkent’in açılış konuşmaları ile başladı. Prof. Dr. Selçuk Mülayim " Hendese " , Prof. Miroslaw Majewski "Geometrik desenler neden geometrik olarak adlandırılır?", Asiye Kafalıer Dönmez "Geometrik desenler ve tezhip sanatı", Ameet Hindocha "Üçgen ve diktörgen şebekelere dayalı desenlere giriş",Hamidreza Kazempour & Moones Rahmandoust - "Arabesk desenler" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Haliç Kongre Merkezi'nde yoğun bir katılımla açılışı yapılan 4. Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı 25-28 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Tasarım Merkezi'nde atölye programlarıyla devam edecek. Çalıştayın son günü 29 Eylül 2018 Cumartesi Bursa’ya teknik bir gezi düzenlenecek.

14 Eylül
2018
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Resim Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için; "Seramik, Ebru, Desen Tasarım, Kısa Film ve Resim" atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye çalışmasının son günü " Cemal Toy ile Resim Atölyesi" çalışmalarımızı gerçekleştirdik. İstanbul Tasarım Merkezi olarak öğrencilerimizin küçük yaşlarda sanatla, renklerle, tuvalle buluşmalarını önemsiyoruz. "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" çerçevesinde çocuklarla tuval üzerine hayal güçleriyle duygu ve düşüncelerini yansıtan çalışmalar yapıldı. Genç sanatseverler yeteneklerini sergiledikleri "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" sanatla dolu renkli bir günler yaşadılar.

13 Eylül
2018
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Desen Tasarım Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için; "Seramik, Ebru, Desen Tasarım, Kısa Film ve Resim" atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye çalışmasının dördüncü günü " Ümmügülsüm Sevim ile Desen Tasarım Atölyesi" çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Desen Tasarım Atölyesi’nde helezon çizimi ile birlikte birbirinden güzel motifler çizildi. Daha sonra çocuklar beraberce bu motifleri ana kâğıtlara aktarıp tezhipte olduğu gibi gölgeli olarak boyamalar yaptılar. Çocuklar renk ve çizim tekniğiyle tezhip sanatını tanımış oldular.

˂    «    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    »    ˃