İTM Etkinlik Haberleri

09 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Seramikle Tasarım Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi beşinci ve son eğitim gününü tamamladı. Seramikle Tasarım Atölyesinin gerçekleştiği günde Özlem Özer Tuğal hocamız çocuklarla beraberdi. Eğitimde, çocuklara plastik çamurun nasıl bir malzeme olduğu, kaç derecede pişirildiği, boyamasının nasıl yapıldığı anlatıldı ve örnekler gösterildi. Kâğıt üzerindeki bir çizimin plastik çamur ile üç boyutlu nasıl şekillendirildiği ve rölyefli tasarımların nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verildi. Teorik bilgilerin ardından plastik çamur üzerine farklı şekillendirme aletleri ile doku çalışmaları yapıldı. Yapılan uygulama çalışmalarının ardından eğitim günü sona erdi. Eğitim bittikten sonra çocuklar adına düzenlenen katılım belgeleri koordinatörümüz Şule Yavuzer tarafından öğrencilere verildi. Eğlenceli ve eğitici geçen bir haftanın sonunda çocuklar bazı tasarım disiplinleri hakkında teorik bilgiler edindiler ve uygulama yapma imkanı buldular.

08 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Mimarlık Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklar için 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi dördüncü eğitim gününü tamamladı. Mimarlık Atölyesinin gerçekleştiği günde Zehra Karakoç hocamız çocuklarla beraberdi. Atölyenin ilk bölümünde mazisi çok eskilere dayanan bir yapım sistemini kullanarak çeşitli maketler yapıldı. Etkinlik için önceden hazırlanmış olan çentikli çubuklar ile Leonardo da Vinci'nin eskizleri ve John Wallis'in kitabında belirtilen örgü kurallarına uyularak, geometrinin elverdiği çeşitli 2 boyutlu şebeke sistemleri ile 3 boyutlu silindirik ve çokyüzlü nesneler üretildi. Bu minvalde çocukların hocamız eşliğinde maketleri tamamlamalarıyla birlikte dördüncü eğitim günü sona erdi.

07 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Desen Tasarım Atölyesi`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklar için 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi üçüncü eğitim gününü tamamladı. ‘Desen Tasarımı Atölyesi’nin gerçekleştiği günde Ümmü Gülsüm Sevim hocamız çocuklarla beraberdi. Dersin ilk kısmında hocamız geleneksel motif örneklerini çocuklarla paylaştı. Bunun ardında çocuklarla uygulama çalışmasına geçildi. Çeşitli desen motiflerinin uygulandığı eğitimin ikinci bölümünde çocuklar desen çıkarma deneyimini yaşadılar. Çocukların yapmış olduğu çalışmalar gün sonunda sergilenerek atölye günü sona erdi.

06 Eylül
2016
Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi `Sinema ve Kısa Film`

İstanbul Tasarım Merkezi Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesinin ikinci gününde ‘Sinema ve Kısa Film’ eğitimi yapıldı. Atölyenin ilk bölümünde sinema ve kısa film hakkında hocamız Feyzullah Çiftçi temel bilgiler verdi. Atölyenin ikinci kısmında ‘Oynar Mısın Benimle?’ isimli filmde çocuklar oyuncu oldu ve bir kısa film çekiminde aktif olarak yer alma imkânı buldular. Film çekimleri bittikten sonra hocamız çocuklar ile birlikte filmin kurgusunu yaptılar. Gün sonunda çekilen filmi beraber izledikten sonra ikinci eğitim günü sona erdi.

05 Eylül
2016
İstanbul Tasarım Merkezi’nde Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi Başladı.

İstanbul Tasarım Merkezi’nde Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi başladı. İlk gün Serap Ekizler Sönmez hocamız ile birlikte ‘İslam Sanatında Geometrik Tasarımlar’ eğitimi yapıldı. 8-14 yaş arasındaki çocuklara yönelik olan bu eğitimde öğrenciler gün boyunca İslam Sanatında Geometrik Desen Tasarımı hakkında bilgi aldılar. Sonrasında hocamız eşliğinde çizimler yapıldı. Gün boyu yapılan desen çalışmaları eğitimin sonunda sergilenerek atölyenin ilk günü tamamlanmış oldu.

˂    «    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    »    ˃