İTM Etkinlik Haberleri

01 Temmuz
2019
Özbekistan İstanbul Başkonsolosu İTM`yi Ziyaret Etti

Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Alişer Botirov ve Ankara Büyükelçiliği yetkilileri İstanbul Tasarım Merkezi ‘ni 01 Temmuz 2019 Pazartesi günü ziyaret ettiler. Merkezimizi gezen ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi alan İstanbul Başkonsolosu Alişer Botirov ve Özbekistan Ankara Büyükelçiliği yetkilileri Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkilerin daha iyi bir şekilde geliştirilmesi için ortak projeler yapmak istediklerini belirtiler.

22 Haziran
2019
`Art Of Islamic Pattern` Okulu İstanbul Tasarım Merkezi`nde

İngiltere merkezli Art Of Islamic Pattern Okulu 17 - 21 Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul Tasarım Merkezi’nde Richard Henry ile Adam Williamson yönetiminde geometrik ve biyomorfik tasarım çalışmaları gerçekleştirdiler. Atölye çalışmalarının yanı sıra, her gün düzenledikleri teknik gezilerle Osmanlı mimarisinin en ünlü şaheserleri Sultanahmet, Sokullu Mehmet Paşa ve Süleymaniye Camilerini, Topkapı Sarayını ve Ayasofya Camisini yerinde görüp incelemeler yaptılar. Art of Islamıc Pattern grubu atölye çalışmalarının sonunda Esra Ünal'ın hazırladığı workshop ile ebru sanatıyla tanışarak kendi ebru desenlerini oluşturma fırsatı buldular. İstanbul Tasarım Merkezi’nde beş gün gerçekleşen atölye çalışmalarına on farklı ülkeden öğrenciler katıldı.

21 Haziran
2019
Keyifli Masallarla `Uçan Halı Sakinleri` İstanbul Tasarım Merkezi`nde

“Uçan Halı Sakinleri” yılın en uzun gününde, güneş yavaş yavaş batarken “Batan Günün Masalları Bunlar“ dört bir yandan topladıkları masallarla 21 Haziran 2019 Cuma günü 19.45 ile 22.00 saatleri arasında İstanbul Tasarım Merkezi’nde dinleyicileri uzak diyarlara götürdüler. “Uçan Halı Sakinleri” masal anlatıcılığı geleneği kaybolup gitmesin diye halılarına atlayıp dere tepe düz uçan, yedi yetmiş demeden masal seven herkese hikâyeler anlatan, müziklerini yapan gönüllülerden oluşmuş bir topluluktur. Sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan bu hareket, proje süresi bittikten sonra topluluk olarak yollarına devam ediyorlar. O zamandan bu yana düzenli olarak bir araya gelip, çocuk/ergen/yetişkinler için masal/hikaye şenlikleri düzenliyorlar.

15 Haziran
2019
Geometrik Desenler Atölyesi Başladı

İstanbul Tasarım Merkezi’nde “Muhammed Aljanabi ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi” eğitimleri 15 Haziran 2019 Cumarteresi günü başladı. Bu atölyede, temel oran kavramları ve farklı desenler arasındaki ilişkilere odaklanılacak, nesiller boyunca zanaatkârlar tarafından aktarıla gelen geleneksel teknikler öğretilecektir. Katılımcılara derste ele alınan konuları kapsayan bir kitapçık verilecektir. Bu kitapçık, katılımcılara çalışmaları için kalıcı bir referans sağlayarak, gerekli aletlerin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatları içerecek ve adım adım desen yapım yöntemini net bir şekilde açıklayacaktır. Katılımcılar, İslam Sanatındaki geometrik desenleri uygulamak için gerekli olan teknik çizimleri analiz etmeyi öğreneceklerdir. Bu beceri katılımcılara herhangi bir deseni okuma ve çözümleme için gerekli yetkinliği sağlayacaktır. Eğitim, İslam dünyasında yer alan dörtlü ve altılı simetrik desenlerin geniş bir seçkisini kapsayacaktır.

15 Haziran
2019
Bir Günlük Ebru Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için ve yetişkinler için her ay düzenlenen Bir Günlük Ebru Atölyeleri 15 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nde Eda Özbekkangay eğitmenliğinde Ebru Sanatıyla tanışan katılımcılar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular. Ayrıca Eda Özbekkangay ile Ebru Atölyemiz Perşembe günleri saat 14.00 ile 17.00 arasında yeni öğrenci katılımına açık olarak sürekli devam ediyor.

˂    «    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    »    ˃