İTM Etkinlik Haberleri

23 Mart
2019
Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için her ay düzenlenen “Eda Özbekkangay ile Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi” 23 Mart 2019 Cumartesi günü 13.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’nde Eda Özbekkangay eğitmenliğinde Ebru Sanatıyla tanışan çocuklar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

18 Mart
2019
İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Başladı

İstanbul Tasarım Merkezi ‘nde Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler Temel ve Orta Düzey Eğitim Programı başladı. İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler Temel ve Orta Düzey Eğitim programında ongen desen tasarımı kullanılarak geometrik desen tasarımı teknikleri uygulamalı olarak öğretilecektir. Geometrik Desenler Okulu Temel ve Orta Düzey eğitim programı 18 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında 5 gün 30 saat olarak planlanmaktadır. Geometrik Desenler Okulu İleri Düzey Eğitim Programı 25 -29 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecektirilecektir.

13 Mart
2019
Tragedyadan Sinemaya Bakmak ve Görmek

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Mart ayı özel etkinliği “Tragedyadan Sinemaya Bakmak ve Görmek” 11 Mart 2019 Pazartesi günü 18.00 ile 21.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, konuklarımızdan Ahmet Yenilmez “Bakmak ve Görmek”, Enver Gülşen “Sinema ve Propaganda”, Yasin Çetin “Sanat Bizim Neyimiz Olur?” başlıklı sunumlarıyla, Tiyatro nereye yaslar kendini? Sinema kimden ve neyden beslenir? Bir silah olarak sanat neyimiz olur? Bakanlarla görenler kimler? gibi sorulara cevaplar arandı.

21 Şubat
2019
Sanatlar ve Padişahlar

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Şubat ayı özel etkinliği “Sanatlar ve Padişahlar” 21 Şubat 2019 Perşembe günü 17.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. Osmanlı’da var olan sanatların yelpazesi hayli geniştir. Hat sanatı başta olmak üzere tezhib ve minyatür ana akım sanatlardandır. Bunlara sonradan eklenen musiki ile resim ve sayamayacağımız kadar çok sanatla zanaatın iç içe geçtiği yaşayan gelenekler vardır. Osmanlı Medeniyeti’nin görücüye çıktığı alanlardan biri olan sanat ve sanatların hamisi olarak padişahların konu edildiği etkinliğimizde İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, konuklarımız Ömer Faruk Şerifoğlu, Ali Rıza Özcan ile Hat ve Resim sanatı ele alındı.

09 Şubat
2019
`Kültür Mirasının İzinde` Projesi Tamamlandı

Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı destekli Ensar Vakfı'nın koordinatörlüğü, Kültürlerarası İletişim Merkezi ve Ukrayna Devlet Pedagoji Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen proje kapsamına İstanbul Tasarım Merkezi'nde 04 - 07 Şubat 2019 tarihleri arasında 5 gün boyunca 5 farklı atölye çalışması tamamlandı. Ensar Vakfı koordinatörlüğünde, İstanbul Tasarım Merkezi’nde Geleneksel Türk El Sanat’larından “Tezhip”, “Hat” ve “Ebru” atölyeleri ile Ukrayna el sanatlarından “Ukraynalı Paskalya Yumurtası” ve “Vytynanka (Hacimli kağıt katlama)” atölye çalışmaları geçekleştirildi. Ensar Vakfı olarak hazırladığımız ‘Kültür Mirasının İzinde' ‘Tracing Cultural Heritage’ projesi; - Unutulmaya yüz tutmuş veya haberdar olmadığımız meslek grupları ve sanat dallarını ortaya çıkarmayı, Kültürlerarası iletişimde uluslararası farkındalık oluşturmayı, Kültürel, sanatsal ve tarihi çalışmalara teorik ve pratik açıdan katkı sunmayı, Bir meslek/sanat dalının tarihsel serüvenini, beslendiği kaynakları, teorisini, sanat tarihi ve tasarım alanlarına yansımalarını irdeleyerek, gençlerin ve ilgi duyan herkesin bilgi sahibi olmasını sağlamayı, Gençleri bu konuda araştırma yapmaya ve bu kadim sanatların yeni, sanatsal ya da endüstriyel uygulamalarına teşvik etmeyi, Ortak ülkeler arasında kültürel, sosyal ve politik anlamda işbirliğinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus + Gençlik Değişimleri Programı ile desteklenen ‘Kültür Mirasının İzinde’ projesi kapsamında Ensar Vakfı, Kültürlerarası İletişim Merkezi ve Ukrayna Pereyaslav-Khmelnytsky State Pedagogıcal Unıversıty ortaklığında, her ortak kurumdan 10 genç ve her gruptan 2 grup lideri olmak üzere toplamda 36 kişi katılım sağladığı program sonunda atölye çalışmaları sergilendi, katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

˂    «    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    »    ˃