İTM Etkinlik Haberleri

05 Mayıs
2019
Çocuklar İçin Resim Atölyesi Eğitimleri Tamamlandı

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 14 Ekim 2018 tarihinde başlayan Ressam Cemal Toy ile Çocuklar için Resim Atölyesi 05 Mayıs 2019 Pazar günü tamamlandı. İstanbul Tasarım Merkezi’nde çocukları tasarım ve sanatla erken yaşta tanıştırarak, farklı bakış açıları geliştirip estetik değerleri tanımayı ve seçmeyi öğrenmeleri için düzenlediğimiz resim atölyesi Ressam Cemal Toy önderliğinde gerçekleştirildi. Çocuklar için Resim Atölyesi 2018 – 2019 eğitim dönemi 05 Mayıs 2019 Pazar günü atölyemize katılan her iki grubun çalışmaların yer aldığı sergi ve hazırlanan kapanış kokteyl ile başarılı bir şekilde sona erdi. Kıymetli hocalarımıza, değerli öğrenci ve velilerimize teşekkür eder, öğrencilerimize bundan sonraki eğitim ve sanat yaşamlarında başarılar dileriz.

28 Nisan
2019
Uluslararası Öğrenci Akademisi İhtisas Atölyeleri Tamamlandı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirilen “Mimari Tasarım Atölyesi” ve “Tezhipte Uygulamalı Geometrik Desenler Atölyesi” Uluslararası Öğrenci Akademisi İhtisas Atölyeleri programı başarıyla tamamlandı. YTB Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında 06 Şubat – 24 Nisan 2019 tarihleri arasında 12 hafta süreyle Yasemin Demir ile Tezhip Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi, 09 Şubat – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında Dr. Öğr. Üyesi Onur Şimşek ile Mimari Tasarım Atölyesi gerçekleştirildi. Geometrik desenlerin tezhip içerisinde kullanımı hedeflenen atölye çalışmasında; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki mimari ve el yazmalarında kullanılan geometriler temel alındı. Geometrik desenlerin çizim tekniği ile Türk tezhip sanatında motif çizimi ve kompozisyon bilgisine 3 aylık süre içerisinde en temel düzeyde giriş yapılan öğrencilerin; Selçuklu ve Osmanlı’dan seçmiş olduğu geometrik desen içerisinden kendi oluşturdukları desenlerle ile farklı tasarımlar ortaya çıkardılar. YTB Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında gerçekleştirilen Mimarlık Atölyesi’nin amacı yurtdışından ülkemize mimarlık ya da iç mimarlık bölümlerinde okumak için gelen öğrencilerin, Türkiye’nin zengin mimarisini yakından tanımasının yanı sıra farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kültürel zenginliğini mimarlık merkezinde atölyeye yansıtarak, orta ve uzun vadeli projeler için zemin oluşturdu. Öğrenciler bir taraftan Türkçe’lerini geliştirirlerken, diğer taraftan branşları için çok önemli olan kavramlara aşina oldular. Uluslararası Öğrenci Akademisi ile öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedeflendi. Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde lisans veya lisansüstü eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin, öncelikle burada geçirecekleri sürece, yaşadıkları çevreye, okul ortamlarına adaptasyonlarını kolaylaştırmak, bu öğrencilerin sosyal ve kültürel donanımlarını güçlendirerek, kendi aralarında ve ülkemiz insanları ile sağlıklı bir iletişim ortamının gelişmesini sağlamak amaçlanmıştır.

27 Nisan
2019
İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 03 Kasım 2018 – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen İlhami Atalay ile Resim Atölyesi eğitimleri başarıyla tamamlandı. Ressam İlhami Atalay’ın elli yılı aşkın süren sanat yaşamındaki birikim ve tecrübelerini genç yeteneklere aktardığı atölye çalışmasında ortaya çıkan eserlerden oluşan ‘İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi’ 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergi katılımcıları: Ayşe Demir, Ayşe Şeref, Büşra Nur Bakır, Büşra Yurtseven, Derya Şener Taman, Elif Tarakçı, Esra Tavşan, Hümeyra Yorgancı, Leyla Tunalı, Neslihan Koçak, Nurdan Güler, Saliha Aydın, Selvigül Şahin, Sümeyye Kaya, Şerife Aktaş

29 Mart
2019
Geometrik Desenler Okulu Eğitim Programı Tamamlandı

İstanbul Tasarım Merkezi ‘nde Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu kapsamında 18 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında Geometrik Desenler Okulu Temel / Orta Düzey Eğitim Programı ve 25 -29 Mart 2019 tarihleri arasında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler İleri Düzey Eğitim Programı başarıyla tamamlandı. İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Ongen Desenler İleri Düzey Eğitim programında; ongen desen tarzlarının kısa bir revizyonu, Kukeldaş Medrese tarzı desenler ve “ver ve al” desen tasarımının tekniği, İstanbul'daki St. George Kilisesi'nden bir desen ve “yürüyen beşgenler” tekniği, Topkapı parşömenlerinden bir desen “kabartma” tekniği, Çam kozalağı deseni “kabartma” tekniği ve büyük ölçekli ongen desen tasarımı teknikleri uygulamalı olarak öğretildi. Geometrik Desenler Okulu Eğitim Programında, Türk katılımcıların yansıra Endonezya, Almanya, ABD ve Meksika’lı katılımcılarda yer aldı.

24 Mart
2019
Yönetmen Koray Sevindi ile Animasyon ve Propaganda Semineri

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ensar Vakfı bünyesinde İstanbul Tasarım Merkezi’nde hayata geçen Animasyon Okulu, Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi kapsamında ilk seminerimiz Yönetmen Koray Sevindi ile 24 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Yönetmen Koray Sevindi, "Animasyon ve Propaganda" başlıklı seminerde animasyon filmlerin propagandaya çok elverişli olduğunu bu nedenle animasyonun doğuşundan itibaren propaganda amaçlı olarak kullanıldığını örnekler üzerinden açıkladı. Animasyon ile propaganda ilişkisinin tarihsel olarak ele alındığı seminerde, Akademisyen Koray Sevindi seminerin ikinci kısmında hazırladığı doktora tezi çerçevesinde Sovyet Animasyon filmlerindeki propaganda içeriklerini analiz etti. Seminerimiz katılımcıların aktif olarak katıldığı soru-cevap faslıyla sona erdi.

˂    «    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    »    ˃