İTM Etkinlik Haberleri

09 Şubat
2019
`Kültür Mirasının İzinde` Projesi Tamamlandı

Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı destekli Ensar Vakfı'nın koordinatörlüğü, Kültürlerarası İletişim Merkezi ve Ukrayna Devlet Pedagoji Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen proje kapsamına İstanbul Tasarım Merkezi'nde 04 - 07 Şubat 2019 tarihleri arasında 5 gün boyunca 5 farklı atölye çalışması tamamlandı. Ensar Vakfı koordinatörlüğünde, İstanbul Tasarım Merkezi’nde Geleneksel Türk El Sanat’larından “Tezhip”, “Hat” ve “Ebru” atölyeleri ile Ukrayna el sanatlarından “Ukraynalı Paskalya Yumurtası” ve “Vytynanka (Hacimli kağıt katlama)” atölye çalışmaları geçekleştirildi. Ensar Vakfı olarak hazırladığımız ‘Kültür Mirasının İzinde' ‘Tracing Cultural Heritage’ projesi; - Unutulmaya yüz tutmuş veya haberdar olmadığımız meslek grupları ve sanat dallarını ortaya çıkarmayı, Kültürlerarası iletişimde uluslararası farkındalık oluşturmayı, Kültürel, sanatsal ve tarihi çalışmalara teorik ve pratik açıdan katkı sunmayı, Bir meslek/sanat dalının tarihsel serüvenini, beslendiği kaynakları, teorisini, sanat tarihi ve tasarım alanlarına yansımalarını irdeleyerek, gençlerin ve ilgi duyan herkesin bilgi sahibi olmasını sağlamayı, Gençleri bu konuda araştırma yapmaya ve bu kadim sanatların yeni, sanatsal ya da endüstriyel uygulamalarına teşvik etmeyi, Ortak ülkeler arasında kültürel, sosyal ve politik anlamda işbirliğinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus + Gençlik Değişimleri Programı ile desteklenen ‘Kültür Mirasının İzinde’ projesi kapsamında Ensar Vakfı, Kültürlerarası İletişim Merkezi ve Ukrayna Pereyaslav-Khmelnytsky State Pedagogıcal Unıversıty ortaklığında, her ortak kurumdan 10 genç ve her gruptan 2 grup lideri olmak üzere toplamda 36 kişi katılım sağladığı program sonunda atölye çalışmaları sergilendi, katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

06 Şubat
2019
Tezhipte Geometrik Desenler Atölyesi Başladı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 06 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da Yasemin Demir ile Tezhip Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi başladı. Geometrik desenlerin tezhip içerisinde kullanımı hedeflenen atölye çalışmasında; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki mimari ve el yazmalarında kullanılan geometriler temel alınacaktır. Geometrik desenlerin çizim tekniği ile Türk tezhip sanatında motif çizimi ve kompozisyon bilgisine 3 aylık süre içerisinde en temel düzeyde giriş yapılıp öğrencilerin; Selçuklu ve Osmanlı’dan seçmiş olduğu geometrik desen içerisine kendi oluşturdukları desenlerle ile tasarımlar yapılması hedeflenmektedir. Uluslararası Öğrenci Akademisi ile öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

12 Ocak
2019
Çocukların Ayvazovski Tablolarına Karşı Resim Keyfi

İstanbul Tasarım Merkezi Ressam Cemal Toy ile Çocuklar için Resim Atölyesi 12 Ocak 2019 Cumartesi günü dersi Dolmabahçe Sarayı'nın Veliaht Dairesi'nde gerçekleştirildi. Ressam Cemal Toy'un eğitmenliğindeki çocuklar, resim takımları ve araç-gereçleriyle Resim Müzesi'nin Ayvazovski Salonu'nda atölye çalışması yaptı. Çocuklar, en beğendikleri tabloları kara kalem ve kuru boyayla kendi hikayeleriyle çizdi. Atölye çalışması çocukların müzeyi yaşayan bir mekan olarak deneyimlemelerine olanak sağlarken, müze bilinçlerinin ve estetik becerilerinin de gelişmesini hedeflemektedir.

09 Ocak
2019
İstanbul Tasarım Merkezi Yılın Kültür Sanat STK`sı seçildi.

Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kültür Sanat Ödülleri’nin üçüncüsü 08 Ocak 2019 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. İstanbul Tasarım Merkezi İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı ile Yılın Kültür Sanat STK'sı seçildi. Yılın Kültür Sanat STK'sı ödülünü Önder Genel Başkan Vekil'i Ahmet Kağan'dan alan İstanbul Tasarım Merkezi koordinatörü M. Hüsrev Şeref "Diğer faaliyetlerinin yanında kültür ve sanata da bu derece değer veren Önder İmam Hatipler Derneği ve onun muhterem heyetine şükranlarımızı sunuyoruz. Tasarım kavramının henüz pek çoğumuzda yerleşmediği bir dönemde bundan 10 yıl kadar önce 2008'de İstanbul Tasarım Merkezi'ni Ensar Vakfı olarak kurduk. Elhamdulillah şimdiye kadar gayet başarılı faaliyetler yürüttük. Dünyada ilk defa 2013 yılında uluslararası çapta İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayını oluşturduk. Geometrik desenlerin menbağı sayılan ülkemizde maalesef o dönemde bu eserleri analiz edecek çok sayıda insanımız yoktu. Biz dikkatleri buna çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bu çalıştayları başlattık. Bunun farkına varılmışlığının bir nişanesi olarak bu ödülü görüyorum tekrar teşekkür ediyorum." dedi. Törene TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın, ÖNDER Kurucu Genel Başkanı Yahya Kutluoğlu başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

27 Aralık
2018
Mağaralardan Gökdelenlere Ev Sorunu

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Aralık ayı özel etkinliği “Mağaralardan Gökdelenlere Ev Sorunu” 27 Aralık 2018 Perşembe günü 16.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. Ev deyince ne anlamalıyız? Bu çağda bir ev nasıl olmalıdır? 40. kattaki 60 metrekarelik bir rezidans ev ihtiyacımızı karşılar mı? Evin bir yuva olma zorunluluğu var mıdır? Ev kültürel aktarım açısından nerede durmaktadır? Konut sorunu açısından yatay mimari hala mümkün müdür? Kentsel dönüşüm bir zorunluluk mudur? Beton vazgeçilmez bir zorunluluk mudur? İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, farklı kulvarlarda mimarinin içinde yer alıp konut ve malzeme sorununa alternatif yaklaşımlar sergileyen konuklarımız Serkan Akıl, Ahmet Yılmaz ve Şimşek Deniz ile birlikte yukarıdaki sorulara cevaplar arandı.

˂    «    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    »    ˃