İTM Etkinlik Haberleri

13 Ekim
2017
İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu 2. Eğitim Programı Tamamlandı

İstanbul Tasarım Merkezi Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Güz Dönemi 2. Eğitim Programı bugün yapılan kapanış programı ile sona erdi. Program sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi. Dönem sonunda yapılan çalışmalar sergilendi.

09 Ekim
2017
İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu 2. Eğitim Programı Başladı

Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu 2. Eğitim Programı başladı. İstanbul Tasarım Merkezi Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Güz Dönemi Eğitim Programının  ilki 01 – 07 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. 09 Ekim Pazartesi günü başlayan 2. Eğitim Programı 13 Ekim 2017 Cuma günü sona erecek.

07 Ekim
2017
İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu 1. Eğitim Programı Tamamlandı

Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu 1. Eğitim Programı tamamlandı. İstanbul Tasarım Merkezi Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Güz Dönemi Eğitim Programı 01 Ekim 2017 Pazar günü saat 14.00’da yapılan kokteyl ile eğitimine başladı. 30 ar saat olarak planlanan eğitim programının ilki 01 – 07 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlendi. Program sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi. Kapanış programının ardından Ayasofya Camii'ne teknik gezi düzenlendi. 2. Eğitim Programı 09 Ekim 2017 Pazartesi günü başlayacak olup 13 Ekim 2017 Cuma günü kapanış programı ile sona erecektir. Dönem sonunda yapılan işler aynı gün (Cuma) sergilenecektir.

03 Ekim
2017
Ensar Vakfı Düzce Şubesinden İTM’ye Ziyaret

Ensar Vakfı Düzce Şubesi Hanımlar Komisyonu Üyeleri ve Ensar Vakfı Hanımlar Komisyonu Başkanı Ceyda Merdan tanıtım ve bilgilendirme gezileri kapsamında İstanbul Tasarım Merkezi’ni ziyaret ettiler. Kendilerine tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi ve faaliyetlerimiz hakkında ufak bir sunum gerçekleştirdik. İkram ve çay eşliğinde yapılan sohbet ile hanımlar komisyonu ziyareti sona erdi.

02 Ekim
2017
Prof. Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Başladı

Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Eğitime Başladı. İstanbul Tasarım Merkezi Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Güz Dönemi Eğitim Programı 01 Ekim 2017 Pazar günü saat 14.00’da yapılan kokteyl ile eğitimine başladı. 30'ar saat olarak planlanan eğitim programının ilki 01 – 07 Ekim 2017 tarihleri arasında, 2. Eğitim Programı 09 – 13 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak. Bu eğitim programı kapsamında geometrik desenleri yerinde görmek ve değerlendirmek için İstanbul’un sur içindeki farklı yerlerine teknik gezilerde düzenlenecektir. Eğitimde ağırlıklı olarak İslami Geometrik desen tasarımında Orta Asya yöntemleri ele alınacaktır. Eğitim tamamen sıfırdan başlayıp orta seviye desen tasarım tekniklerine yönelecektir. Eğitimin büyük kısmı Topkapı, Mirza Akbar Khan ve Taşkent Parşömenlerinin desen analizlerine ve sonuçlarına odaklanacaktır. Eğitim sürecinde belirli desenlerden daha çok, teknikler ve yöntemler üzerinde yoğunlaşılacaktır. Bu yaklaşımın sonucu olarak katılımcılar kendi tasarımlarını yapabileceklerdir. Bu program, Prof. Dr. Miroslaw Majewski’nin Orta Asya bilimsel metinlerindeki (çoğunlukla Rusça olan) nadir kaynaklar, Orta Asya ve Türkiye'nin arkeolojik alanları ve müzelerindeki kaynaklar, Özbekistan ve İran'dan bilim adamları ile yaptığı müzakere ve görüşmeleri ile uzun yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkarttığı teori ve metodolojiyi öğrenmek için bir fırsat sunmaktadır. Program içeriği şimdiye kadar Türkiye ve Batı'da yayınlanmamış ve sunulmamıştır. Bunun sadece küçük parçaları yalnızca Polonya'da ''Öğretmenler İçin Matematik'' dergisinde 2016/2017 yılları arasındaki bir dizi makalede yayınlanmıştır. Katılımcı sayısının 20 kişi ile sınırlandırıldığı eğitim programı sanatçılar, mimarlar, matematik öğretmenleri ve öğrencilerden oluşmaktadır. Program dili İngilizce olup, Türkçe çeviri yapılmaktadır.

˂    «    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    »    ˃