İTM Etkinlik Haberleri

14 Nisan
2018
Ahmet Öğreten ve Öğrencileri Suluboya Sergisi Açıldı

İstanbul Tasarım Merkezi Ahmet Öğreten ve Suluboya Atölyesi öğrencilerinin birlikte hazırladıkları Suluboya Sergisi 14 Nisan 2018 Cumartesi günü sanatseverlerle buluştu. Suluboya Atölyesi eğitmeni Ahmet Öğreten ve atölye öğrencilerin 51 eserin yer aldığı suluboya sergisi 14 - 22 Nisan 2018 tarihleri arasında Merkezimizde sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır. Eğitmenimiz Ahmet ÖĞRETEN ve öğrencileri Ayşe ŞEREF, Bahar YALÇIN, Büşra Tatar YÜCEL, Esra ATİLA, Feyza Nur ELÖNÜ, Gülay HAKTANIRLAR, İrem Berra MERİÇ, Kamile UÇAR, Kawthar AKRAA, Lütfiye Nur AĞIRDİL, Meral NURAL, Merve Nur GÜNDOĞDU, Merve ŞENTÜRK, Meryem ŞİŞMAN, Mina YAHYA, Nesrin YÜCEL, Nuray YÜKSEL, Rüveyda ÖZTÜRK, Saida TÜRKER ALTUNPAK, Seda ÇUBUKÇİ, Serpil YEŞİLKURT, Zehra Nur ÖNCEL, Zeynep KARABUDAK ERTEM.

14 Nisan
2018
Kültürler ve Medeniyetler Şehri İstanbul

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Nisan ayı özel etkinliği “Kültürler ve Medeniyetler Şehri İstanbul” 14 Nisan 2018 Cumartesi günü merkezimizde gerçekleşti. Moderatörlüğünü İsmail Erdoğan’ın yaptığı panelde M. Kamil Berse, Kamil Uğurlu ve Nazif Gürdoğan Kültürler ve Medeniyetler Şehri İstanbul’u anlattılar. Son buluntularla tarihi 12000 yıl öncesine giden İstanbul, bilindiği kadarıyla üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ev sahipliği yaptığı medeniyetler dışında farklı kültürlerin de izdüşümüne sahiptir bu şehir. Her medeniyet kendince isimlendirmiş, her kültür kendinden bir renk vermiştir İstanbul’a. Kültürlerin buluşmasına tanıklık ettiğimiz panel sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından üç saatlik etkinlik sona erdi.

04 Nisan
2018
YTB Yürütücülüğünde Kamu Görevlileri ve Akademisyenler Ebru Atölyemizde

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen “Kamu Görevlileri ve Akademisyenler Türkçe İletişim Programı” (KATİP) kapsamında Türkiye’ye gelen kursiyerler İstanbul Tasarım Merkezi’nde Ebru Atölyesine katıldılar. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen, diplomat, akademisyen, kamu görevlisi ve bürokrat olarak görev yapan katılımcılar, ebru sanatımızın piri Hezârfen İbrahim Edhem Efendinin torunu Eda Özbekkangay ile Ebru sanatıyla tanışarak ilk kez kendi ebru desenlerini oluşturma fırsatı buldular. İstanbul Tasarım Merkezi’nde 04 Nisan 2018 Çarşamba günü gerçekleşen programda katılımcılar İTM tanıtım filmini izleyerek faaliyetlerimiz hakkında bilgiler verildi. Tarihi binamız Buhara Özbekler Tekkesi’ni gezerek keyifli bir zaman geçirdiler.

24 Mart
2018
Sergi Kültüründen Bienallere

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Sergi Kültüründen Bienallere” başlıklı Mart ayı özel etkinliği 24 Mart 2018 Cumartesi günü merkezimizde gerçekleşti. İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Gülnihal Küpeli, “Bir Performans Üzerinden Bienal Fikri ve Yeditepe Bienali” Samed Karagöz, “Dünya Bienalleri Üzerine Bir Derkenar” Reza Hemmatirad, “Bienaldeki Çağdaşlık” Serhat Kula, “Yeditepe Bienali ve Yaklaşımlar” başlıklı sunumlarını yaptılar. Etkinliğimizde sergi kültüründen bienallere geçiş serüvenini işleyerek önümüzdeki günlerde açılışına sahne olacağımız ve klasik sanatlar alanında dünyada ilk defa yapılacak Yeditepe Bienali’ne odaklanıldı. Konferans salonunda üç saat süren söyleşi programına ilgililerin katılımı oldukça yoğundu. Program sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından etkinlik sona erdi.

18 Mart
2018
Geleceğin Ressamları Milli Saraylar Resim Müzesinde

İstanbul Tasarım Merkezi “Ressam Cemal Toy ile Çocuklar için Resim Atölyesi”bu haftaki atölyesini 18 Mart 2018 Pazar günü Milli Saraylar Resim Müzesinde gerçekleştirdi. Çocuklar Sultan Abdülmecid salonu, İvan Konstantinoviç Ayvazovski Salonu, Saray Ressamları, Oryantalist Ressamlar, Yaver Ressamlar, Türk Ressamları, Portreler ve Tarihi konulu kompozisyonların bulunduğu odaları, salonları hocalarıyla beraber gezerek çok sayıda yerli ve yapancı ressamın eserlerini incelediler. Müzede yapılan gezi sonrası öğrenciler seçtiği bir eserin karşısına oturup sanat eserini eskiz defterlerine çizdiler. Ünlü ressamların ve sarayların en seçkin tabloların yer aldığı müzede, müze türleri ve müzelerin kültürel mirasa katkılarının önemi de anlatıldı. Öğrencilerimizin müze gezisi ile hedeflenen birçok kazanım elde ederek aileleriyle birlikte çok mutlu bir şekilde müzeden ayrıldılar.

˂    «    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    »    ˃