Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8 - 14 yaş arasındaki çocuklar için; Seramik, Ebru, Desen Tasarım, Kısa Film ve Resim atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye çalışması yapılacaktır.

Geleceğin mesleği olarak görülen tasarımcılığa temas etme fırsatı bulacakları bu atölyelerle çocuklar hem keyifli vakit geçirecekler hem de ortaya çıkardıkları küçük deneysel tasarımlarla farklı bir zihin egzersizi tecrübesi edinmiş olacaklardır.

Atölyelerin içeriği aşağıda belirtilmiştir.

Seramik Atölyesi (10 Eylül 2018 Pazartesi)

Bu atölyede çocukları plastik seramik çamuru ile tanıştırıyoruz. Üç boyutlu tasarımlar yaparken, hayal gücünüzü ve kabiliyetinizi en üst düzeyde kullanma becerisini öğrenerek, objeler oluşturmaya çalışacağız. Atölye çalışmamız sonunda ise plastik çamuru kurutup ilk pişirimi yaptıktan sonra nasıl boyanacağını öğreneceğiz. En önemlisi ise grup olarak çalışma yapma deneyimi kazanacağız.

Eğitmen; Özlem Özer Tuğal

Ebru Atölyesi (11 Eylül 2018 Salı)

Ebru sanatı, özel olarak hazırlanmış yoğun kıvamlı suyun yüzeyine, boyaların yayılması ve farklı dokularda dağılması temeliyle uygulanan en eski ve özel Türk kağıt süsleme sanatlarından biridir. Atölyemizde çocuklar renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturacaklar.

Eğitmen; Eda Özbekkangay

Desen Tasarım Atölyesi (12 Eylül 2018 Çarşamba)

Geleneğine sahip çık! Sizi renk ve çizim tekniğiyle tezhibi tanımaya davet ediyoruz. Bu atölyede size helezon çizimi ile birlikte birbirinden güzel motifler vereceğiz. Sonra beraberce bu motifleri ana kâğıtlara aktarıp tezhipte olduğu gibi gölgeli olarak boyayacağız.

Eğitmenler; Ümmügülsüm Sevim / Ayşe Karaslan

Kısa Film Atölyesi (13 Eylül 2018 Perşembe)

Bir filmin en önemli aşaması senaryodur. Onun da temelinde fikir vardır. Bu atölyede önce iyi bir senaryo fikri bulup onu bu mekanda, belirli bir zamanda ve elimizdeki imkanlarla nasıl çekebiliriz onu planlayacağız. Kısaca teknik süreçten bahsedip katılan öğrencilerden yönetmeni ve diğer görev alacak arkadaşları belirleyeceğiz. Sonrasında filmi beraber çekip kurgulayacağız. Derse, gerçekleşmesini istediğiniz fikirlerle gelin.

Eğitmen; Hasan Aktaş

Resim Atölyesi (14 Eylül 2018 Cuma)

İstanbul Tasarım Merkezi olarak öğrencilerimizin küçük yaşlarda sanatla, renklerle, tuvalle buluşmalarını önemsiyoruz. "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" çerçevesinde çocuklarla tuval üzerine hayal güçleriyle duygu ve düşüncelerini yansıtan çalışmalar yapacağız. Genç sanatseverlerin yeteneklerini sergilemeleri bizi şimdiden heyecanlandırıyor. Sanatla dolu renkli bir günde buluşmak dileğiyle...

Eğitmen; Ressam Cemal Toy

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 10 Eylül – 14 Eylül 2018

Atölye Saati: 11.00 - 16.00

Eğitim Süresi: 5 Gün (25 Saat)

Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi (2018 Yılı Tanıtım Filmi)

Saklambaç - Kısa Film

(Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Kapsamında Gün İçinde Çekildi)

Geçmiş Dönem Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyeleri

2017 Yılı  2016 Yılı  2015 Yılı  2014 Yılı  2013 Yılı