Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için; Seramik, Geometrik Desenler, Kısa Film, Resim ve Özgün Hat atölyelerden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye çalışması yapılacaktır.

Geleceğin mesleği olarak görülen tasarımcılığa temas etme fırsatı bulacakları bu atölyelerle çocuklar hem keyifli vakit geçirecekler, hem de ortaya çıkardıkları küçük deneysel tasarımlarla farkı bir zihin egzersizi tecrübesi edinmiş olacaklardır.

Atölyelerin içeriği aşağıda belirtilmiştir.

SERAMİK ATÖLYESİ

11 Eylül 2017 Pazartesi / 11.00 – 16.00

Eğitmen: Özlem Özer Tuğal

Bu atölyede çocukları plastik seramik çamuru ile tanıştırıyoruz. Üç boyutlu tasarımlar yaparken, hayal gücünüzü ve kabiliyetinizi en üst düzeyde kullanma becerisini öğrenerek, objeler oluşturmaya çalışacağız. Atölye çalışmamız sonunda ise plastik çamur kurutup ilk pişirimi yaptıktan sonra nasıl boyanacağını öğreneceğiz. En önemlisi ise grup olarak çalışma yapma deneyimi kazanacağız.

ÖZGÜN HAT ATÖLYESİ

12 Eylül 2017 Salı / 11.00 – 16.00

Eğitmen: Gülnihal Gül Mamat

Atölye kapsamında; Çocuklara Kur’an-ı Kerim’in kadim yazı tarzı, İslam’ın ilk yazı çeşidi, yazı nevilerinin çıkış noktası olan Kûfi yazı çeşidi tanıtılıp, çalışmalar yaptırılacaktır.

RESİM ATÖLYESİ

13 Eylül 2017 Cuma / 11.00 – 16.00

Eğitmen: Ressam Cemal Toy

İstanbul Tasarım Merkezi olarak öğrencilerimizin küçük yaşlarda sanatla, renklerle, tuvalle buluşmalarını önemsiyoruz. "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" çerçevesinde çocuklarla tuval üzerine hayal güçleriyle duygu ve düşüncelerini yansıtan çalışmalar yapacağız. Genç sanatseverlerin yeteneklerini sergilemeleri bizi şimdiden heyecanlandırıyor. Sanatla dolu renkli bir günde buluşmak dileğiyle.

KISA FİLM ATÖLYESİ

14 Eylül 2017 Perşembe / 11.00 – 16.00

Eğitmen: Koray Tanrıverdi

Bu atölyeyi “kısa film nasıl çekilir?” sorusundan yola çıkarak planladık. Bir film nasıl çekilir, hangi aşamalardan geçer, bu süreçleri konuşup beraber bir uygulama filmi çekeceğiz. Ama asıl hedefimiz sizlere, “ben de dünyada ses getirecek filmler yapmalıyım” dedirtmektir. Gelirken hayal gücünüzü getirmeyi unutmayın!

GEOMETRİK DESENLER ATÖLYESİ

15 Eylül 2017 Çarşamba / 11.00 – 16.00

Eğitmen: Şule Yavuzer

Çocukları İslam sanatının geometrik tasarımlarıyla buluşturuyoruz. Cami, medrese, kitap ciltleri, çiniler ve birçok İslam eserinde karşımıza çıkan geometrik tasarımları tanıyarak, basit çalışmalar yapacağız. Böylelikle bilimsel ve kültürel mirasımız aktarılarak, çocukların kendi kültürlerini tanımaları sağlanacak.

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 11 Eylül – 15 Eylül 2017

Atölye Günleri: Pazartesi – Salı – Çarşamba – Perşembe - Cuma

Atölye Saati: 11.00-16.00

Eğitim Süresi: 5 Gün (25saat)

Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi (Tanıtım Filmi)

Gözüm Üstünde - Kısa Film

(Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Kapsamında Gün İçinde Çekildi)

Geçmiş Dönem Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyeleri

2016 Yılı

2015 Yılı

2014 Yılı

2013 Yılı