Uygulamalı Temel Fotoğraf Atölyesi

Fotoğrafa dair teknik ve pratik bilgilerin yer alacağı atölyede katılımcılara fotoğraf ile ilgili temel kavram ve becerilerin yanı sıra fotoğrafik bakış açısının kazandırılması hedeflenmiştir. Kapsamlı bir içeriği olan bu atölye üç bölüm halinde uygulanmıştır.

1. Bölüm: 12 Saatlik Temel Fotoğraf Eğitimi

Atölye kapsamında ilk olarak 6 hafta teorik eğitim yapılmıştır. Bu eğitim süresince aşağıda detayları belirtilen konular işlenirken bir yandan da fotoğrafın kurallardan oluşan bir alan olmadığı fikrinden hareketle fotoğraf okuması, ders içi uygulama çekimleri ve ev ödevi çalışmaları uygulanmıştır. Böylece katılımcıların edindikleri temel bilgileri uygulamaları sağlanmıştır.

Atölyede tamamlanan konu başlıkları:

-Kısa Fotoğraf Tarihi
-Fotoğrafın Temel Kavramları
-Fotoğraf Makineleri; Türleri, Yapısı, Çalışma Sistemi
-Lensler ve Kullanım Alanları
-Yardımcı Ekipmanlar
-Çekim Teknikleri ve Pozlandırma
-Enstane ve Diyafram
-Net Alan Derinliği
-Işık ve Renk Bilgisi
-Temel Kompozisyon ve Estetik Kurallar
-Çerçeveleme, Perspektif, Denge, Derinlik

2. Bölüm: 4 saatlik Uygulama Gezisi

Teorik eğitimde kazanılan temel becerileri sahada uygulama imkanı tanıyan bu gezi aynı zamanda katılımcılara makineleriyle daha yakından tanışma fırsatı da sağlamıştır. Ayrıca gezide İstanbul’a fotoğrafçı gözüyle bakmanın farkı üzerinde durularak katılımcılara fotoğrafik bakış açısı kazandırılması amaç edinilmiştir.

3. Bölüm: 4 saatlik Temel Photoshop Eğitimi

Atölyenin son 2 haftalık kısmında ise katılımcıları dijital fotoğrafçıların “karanlık oda”sı sayılan Photoshop programı ile tanışarak ürettikleri fotoğrafların düzenlemelerini sağlayacak temel bilgileri öğrenmişlerdir.

İşlenen konular:

-Photoshop’a Giriş
-Temel Araçlar ve Kısayol Tuşları
-Katmanlarla Çalışma
-Seçme, Taşıma ve Kırpma
-Boyama
-Klonlama
-Rötuşlama
-Renk
-Parlaklık
-Tonlama Ayarı
-Filtre ve Efektler
-Panorama Oluşturma
-Ufuk Çizgisi Düzeltme
-Çerçeve ve Paspartu Oluşturma
-Kadraj ve Alan Derinliği

Talha Tolunalp

1991’de Ankara’da doğdu. Lise yıllarında fotoğraf sanatına merakı artan Tolunalp, okulundaki kulüp başkanlığı süresince fotoğraf çekimleri ve Photoshop çalışmaları ile kendini geliştirdi. 2010 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi Çok İstiyorum Bursu’na kabul edilen ilk 3 öğrenciden biri oldu. Üniversitenin eğitime başladığı ilk yıl birkaç arkadaşıyla Şehir Fotoğraf Kulübü’nü kurdu ve 5 yıl boyunca birçok kurumla fotoğraf organizasyonları düzenledi. Bu süreçte 2011-­2013 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde fotoğrafçılık görevini yürüterek üniversitenin ilk yarı zamanlı çalışan öğrencisi olmuş oldu. İFSAK ve PhotoWorld’den fotoğraf eğitimleri aldı ve her yıl düzenlediği Fotoğraf Akademisi programları sayesinde çeşitli alanlardan 40’a yakın fotoğraf sanatçısı ile tanışma ve çalışma fırsatı buldu. Fotoğraf yarışmalarında çeşitli başarılar elde etti ve çok sayıda fotoğrafı sergilendi. Üniversitede her dönem düzenlediği Temel Photoshop Atölyesi ile fotoğraf ve tasarım meraklılarına eğitim vermektedir. Özel fotoğraf dersleri ve katalog çekimlerinin yanı sıra video kurgu ve grafik tasarım alanlarında da faaliyetleri olan Tolunalp, birçok kişi ve kurumla çalışmalar yürütmektedir ve İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Lisans Programı’nda dördüncü sınıf öğrencisi olarak eğitimini sürdürmektedir.