Tasarım; Sonsuz Yolculuk

Türkiye'de Çağdaş Takı Sanatı ve Takı Tasarımı ile ilgili pek çok ilklere imza atmış olan Ayşe Ünaydın ilk kez İstanbul Tasarım Merkezi’nde "Tasarım; Sonsuz Yolculuk" başlığı ile Takı Tasarımı seminer programı gerçekleştirecektir. 1978'den günümüze kesintisiz sürdürdüğü mesleki serüvenini katılımcılara aktaracak olan sanatçının kişisel portfolyosundan seçkiler üzerinden değerlendirmelere de yer verilecektir.

Ayşe Ünaydın; Gümüş, bronz ve altın kullanırım. Taşın değerlisi değersizi, işlenmişi işlenmemişi takılarımda, heykellerimde vurgulayıcı unsur, değerlerinde renklerinde ve biçimlerindedir. Şiirin bir dizesi, bir sanatçı, bir müzik, bir dans, arka bahçemde ki ağaçtır. Kaynaklarım sonsuz. Tüm bunlar yolculuğun bir parçası, bunu anlatıyorum, zaman zaman ise tekrarlıyorum hikâyemi.

Ayşe Ünaydın’ın çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için aysetaki.com kişisel web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Program Takvimi: 29 Şubat 2016 Pazartesi

Program Saati: 18.30

Katılım ücretsizdir.

Ayşe Ünaydın

1955 Ankara doğumlu.1980 yılında İDGSA’ya bağlı UESYO’nun Endüstri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu.1978-1980 yılları arasında Urart’ta çalıştı ve mesleğe ilk orada adım attı.1980 yılında New York’a gitti. Orada metal işçiliği öğrendi ve kendi atölyesini kurdu.1981 yılında New York’ta ve Washington D.C.‘de ilk sergilerini açtı. Daha sonra da bunu her yıl yineledi. Türkiye’de ilk sergisini 1988 yılında İstanbul ve Ankara Artisan Galerisi’nde gerçekleştirdi.1989 yılında gene Artisan Sanat Galerisi’nde ikinci sergisini açtıktan sonra Ortaköy’de Ayşe Takı Galerisi’ni kurdu. Türkiye'deki yetenekli ve ünlü takı tasarımcılarını aynı çatı altında buluşturdu.1992 yılında galerisini Nişantaşı’na taşıdı. 21 yıldır nice yerli ve yabancı sanatçılara ev sahipliği yapan Ayşe Takı Galerisi, takı ağırlıklı olmakla birlikte farklı sanat dallarına da yer verdi.Sanatçı 13 tane kişisel sergi açmış ve 4 tane karma sergiye katılmıştır.