Takı Atölyesi

Programımız:

* Mum Modelleme Tekniği ile Kuyumculuk,

* Metal Kili ile Özgün Metal Takı Üretimi ve

* Mineleme ( Emay) olmak üzere üç ayrı bölümden oluşuyor.

Metal Kili Tekniği:

Metal sanatında sınırları ortadan kaldıran bir tekniktir. Klasik kuyumculuk teknikleri ile üretilmesi hayli meşakkatli olan birçok tasarım, metal kili ile kolaylıkla gerçeğe dönüştürülebiliyor. Üstelik ağır ve pahalı makinelere gerek duymaksızın üretim yapmayı mümkün kılıyor.

Mum Modelleme Tekniği:

İstenilen madenden döküm yaptırabilecek ve değerli/yarıdeğerli taşların mıhlanmasına imkan tanıyacak şekilde, klasik mum teknikleri içinde en keyiflisi olan kırmızı mum ile başlıyor. Uzmanlık sınıfında pek çok farklı mum malzeme kullanılarak takı ve küçük obje üretimine imkan tanıyor.

Mineleme (Emay) Tekniği:

Metali renklendirmek için tercih edilen metodlar içinde en kıymetlisidir. Metal oksitlerle renklenen cam tozlarının yüksek ısılarda fırınlanarak metal yüzeyi kaplaması ile elde ediliyor.

Uzun dönem atölye programında homojen sınıflar elde etmek amacıyla, yeni başlayanlar ve deneyimliler olarak iki ayrı grupla katılımcılara daha rahat ve telaşsız bir çalışma ortamını sağlamak hedeflenmiştir. Birebir uygulamaları önemsediğimiz için sınıflarımızın kontenjanı 6 ile sınırlıdır.

Not: Başlangıç seviyesi derslerine önceden katılmış olmak şartıyla, uzmanlık sınıflarına geçmek isteyen katılımcılardan portfolyo talep edilecektir.

1- "Metal Kili İle Özgün Metal Takı Üretimi Modülü" için ders saatleri:

"Haftaiçi" Grupları: Pazartesi / 10.00 - 13.30 1.grup / 14.30 - 18.00 2.grup

"Haftasonu" Grubu: Pazar / 10:00 - 13:30 1.grup / 14:30 - 18:00 2.grup

2- "Mum Modelleme Tekniği İle Kuyumculuk Modülü" için ders saatleri:

"Haftaiçi" Grupları: Salı / 10:00 - 13:30 1.grup / 14:30 - 18:00 2.grup

"Haftasonu" Grupları: Cumartesi / 10:00 - 13:30 1.grup / 14:30 - 18:00 2.grup

3- "Mineleme (Emay) Modülü" için ders saatleri:

Çarşamba: 10.00 - 13:30

Başlangıç: 8 Ekim 2016

Bitiş: 7 Aralık 2016

Fatma Nur Bayraktar

Gazi Üniversitesi Takı Tasarımı ve Kuyumculuk Bölümü ile Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Bölümü'nü ilk mezunlar arasında tamamladı. Türkiye'de “Metal Killeri”ni konu alan ilk tezi hazırladı. Tutkuyla bağlı olduğu bir diğer sanat olan fotoğrafçılıkla ilgili eğitimine Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nde devam etti. Lisans eğitiminin sonrasında Mehmet Kabaş'tan mum modelaj, Mary Chuduk’dan mine (emay), Hasan Kale'den illüstrasyon teknikleri, ayrıca birçok zanaatkar ve sanatkardan da cam, seramik ve ahşap sanatı ile ilgili eğitimler aldı. 2’si kişisel ve biri uluslararası olmak üzere 10 sergi düzenledi. 2005 yılından bu yana çeşitli dönemlerde, İstanbul Tasarım Merkezi’nde, İlk İz Sanat Evi'nde, üniversitelerde, akademilerde ve özel mücevher butiklerinde eğitimler verdi. Birçok televizyon programına konuk olup, metal kili ve mine sanatını anlattı, canlı yayında uygulamalar yaptı. Yaklaşık bir sene süren yoğun bir programa dahil olarak kısa film yönetmenliği eğitimi aldi. Halen Metal Killeri, Mücevherde Mum Modelaj ve Cam Mineleme alanlarında atölye programlarını sürdürmekte, koleksiyonlar tasarlayıp üretmekte, sergiler düzenlemekte ve danışmanlık yapmakta; akademik eğitimine ise Altınbaş Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Yükseklisans Programi'nda devam etmektedir.