Suluboya Teknikleri Atölyesi

Programın Amacı:

Şehir ve doğal manzaralarını doğrudan suluboya ile nasıl yorumlayıp sentezleyeceğinizi öğrenmek ve çeşitli teknikler ile farklı çalışma biçimlerini öğrenmektir. Katılımcının seviyesi ne olursa olsun, eğitmenimiz kurs boyunca herkese rehberlik ederek yetişmesine yönelik birebir ilgilenmektedir. Bu nedenle başlangıç tarihi konmamıştır, programa istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Program yıl boyunca devam etmektedir. Katılımcının gelişimini sınırlamamak için de bitiş tarihi belirlenmemiştir. Yaş sınırı yoktur.

Ders İçeriği:

1. Suluboyaya giriş, suluboya malzemelerinin özellikleri (boya, fırça, kâğıt, palet vb) Fırça kullanımı, su miktarının kontrolü, su ve boya karışımı, koyudan açığa ve açıktan koyuya geçişler, kat kat çalışma (tek renk)

2. Kâğıdın beyazından yararlanmak ve beyaz alan açmak, geniş alanları boyama (tek renk), basit tek renk çalışmaları, tonsal perspektif

3. Renk bilgisi, renk karışımı, istenilen renk ve tonu belirlemek, suluboyada zamanlama, şeffaflığı ve parlaklığı başarmak, gökyüzü çalışması

4. Renksel perspektif, basit ağaç çalışmaları

5. İki kontrast renkle çalışma, ton ve renk kontrastlarını kullanarak çalışma

6. Sıcak renk uyumu ile çalışma

7. Soğuk renk uyumu ile çalışma

8. Nötr tonlarla renk uyumu çalışması

9. Kar manzarası

10. At, koyun, kuş vb hayvan figür çalışması

11. Kır manzarası

12. Kayık çalışması, deniz manzarası

13. Mask kullanarak çalışma, ölü doğa – natürmort çalışması

14. Sokak, şehir manzarası

15. Bir çocuk portresi/figür

16. Serbest konu, soyut çalışma

Gerekli Malzemeler: Elinizdeki mevcut malzemeler ile ilk derse katılabilirsiniz. Malzemeler ve tedarik edebileceğiniz yerler konusunda detaylı bilgi ilk derste verilecektir. Ya da aşağıdaki listeden faydalanarak ve marka tercihini bütçenize uygun yaparak alabilirsiniz.

a. Fırça:

- 110 serisi 10 numara suluboya fırçası (Bigpoint, Pebeo, Habico, Da Vinci)

- 123 serisi 12 numara suluboya fırçası (Bigpoint, Pebeo, Habico veya 383 seri Da Vinci)

- Zemin fırçası (Südor Art 8055 No:30)(Art Design 813 No:3)(Peboo 205 1,5’’)(Rich Art 2000 No: 1,5)(Cenova Art 511 35mm)(İdora 8047 No: 30)(İdora 8045 No: 35) (Daha sonra alınabilir.)

- Sincap kılı fırça (Daha sonra alınabilir.)

b. Boya:

Suluboya, Yarım tablet veya Tam Tablet (12-15’li takım yeterli olacaktır.) (Öneri –Van Gogh 15 renk, Mission, St Petersburg, Schmincke, Rembrandt, Sennelier vb.) İsteyen 18, 24, 48 renk alabilir.

c. Kâğıt:

Suluboya kâğıdı 300 Gr. (Tercih - ince doku “Cold pressed” veya kalın doku “Rough”) (Öneri “başlangıç için” – Canson-Montval) her bir parçanın arka yüzüne-kenarına, kâğıdın marka, model ve gramajını yazınız.

d. Palet:

Yaklaşık A4 kâğıt büyüklüğünde akrilik, cam veya eski düz porselen tabak.

e. Su Kabı:

Atölyede mevcuttur, yanınızda taşımanıza gerek yok.

f. İki parça bez:

(Eski tişörtlerden vb olur.)

g. Kalem:

Bir adet ve silgi

h. Bir miktar kâğıt peçete veya kağıt havlu

i. Kağıt bant:

2,5 cm ve 5 cm (Daha sonra alınabilir.)

j. Maskeleme sıvısı:

Daha sonra alınabilir.

Atölye Takvimi:

Sürekli Atölye Günü / Saati:

Hafta Sonu Grubu: Cumartesi / 13.15 – 16.15 (3 saat)

Hafta İçi Grubu: Perşembe / 11.00 – 14.00 (3 saat)

Ahmet Öğreten

1965 Yılında Antalya’da doğdu. İlk resim eğitimini 1982-1985 yılları arasında KHO Yaşar ÇALLI Resim Atölyesinde aldı. Resim eğitimine 1994-1997 yılları arasında Hüseyin ÖZDEMİR Resim Atölyesinde devam etti. 1995 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne girdi. Mesleği gereği yurdun pek çok yerinde görev yaparken Resim Atölyeleri kurdu ve eğitimler verdi. Resim sanatının yanında ebru, grafik ve fotoğrafçılıkla ilgilendi, kitap kapak çalışmaları yaptı. On bir “Kişisel Resim Sergisi” açan ve otuzun üzerinde “Karma Resim Sergisi”ne katılan Ahmet ÖĞRETEN halen değişik merkezlerde “Desen”, “Suluboya”, “Peyzajda Eskiz Teknikleri” ve “Karakter Tasarımı” atölye programlarını yürütmektedir.