Suluboya Teknikleri Atölyesi

Programın Amacı:

Şehir manzaralarını ve doğal manzaraları doğrudan suluboya ile nasıl yorumlayıp sentezleyeceğinizi öğrenmek ve çeşitli teknikler ile farklı çalışma biçimlerini öğrenmektir. Katılımcının seviyesi ne olursa olsun, eğitmenimiz kurs boyunca herkese rehberlik ederek yetişmesine yönelik birebir ilgilenmektedir. Bu nedenle başlangıç tarihi konmamıştır, programa istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Program yıl boyunca devam etmektedir. Katılımcının gelişimini sınırlamamak için de bitiş tarihi belirlenmemiştir. Yaş sınırı yoktur.

Ders İçeriği:

1. Suluboyaya giriş, suluboya malzemelerinin özellikleri (boya, fırça, kâğıt, palet, su kabı vb) Fırça kullanımı, su miktarının kontrolü, su ve boya karışımı, koyudan açığa ve açıktan koyuya geçişler, kat kat çalışma (tek renk)

2. Kâğıdın beyazından yararlanmak ve beyaz alan açmak, geniş alanları boyama (tek renk), basit tek renk çalışmaları, tonsal perspektif

3. Renk bilgisi, renk karışımı, istenilen renk ve tonu belirlemek, suluboyada zamanlama, şeffaflığı ve parlaklığı başarmak, gökyüzü çalışması

4. Renksel perspektif, basit ağaç çalışmaları

5. İki kontrast renkle çalışma, ton ve renk kontrastlarını kullanarak çalışma

6. Sıcak renk uyumu ile çalışma

7. Soğuk renk uyumu ile çalışma

8. Nötr tonlarla renk uyumu çalışması

9. Kar manzarası

10. At, koyun, vb figür çalışması

11. Kır manzarası

12. Kayık çalışması, deniz manzarası

13. Mask kullanarak çalışma, ölü doğa – natürmort çalışması

14. Sokak, şehir manzarası

15. Bir çocuk portresi/figür

16. Serbest konu, soyut çalışma

Gerekli Malzemeler: Elinizdeki mevcut malzemeler ile ilk derse katılabilirsiniz. Malzemeler konusunda detaylı bilgi ilk derste verilecektir.

Fırça No: 10 Suluboya fırçası – sivri uçlu (Bilgi - Sentetik fırça ekonomik olur.)

Boya: Suluboya, Yarım tablet veya Tam Tablet (12-15’li takım yeterli olacaktır.) (Öneri –Van Gogh, St Petersburg, Rembrandt, Schmincke, vb.)

Kâğıt: Suluboya kâğıdı 300 Gr. (Tercih - Kalın doku “Rough” veya ince doku “Cold pressed”) (Öneri “başlangıç için” – Canson-Montval, Royal Talens-VanGogh) her bir parçanın arka yüzüne-kenarına, kâğıdın marka, model ve gramajını yazınız.

Palet: Yaklaşık A4 kâğıt büyüklüğünde akrilik, cam veya eski porselen tabak.

Su Kabı: iki adet plastik

Kalem: bir adet HB ve silgi

İki parça bez (eski penyelerden olur)

Bir miktar kâğıt peçete veya kağıt havlu

Atölye Takvimi:

Sürekli Atölye Günü / Saati:

Hafta Sonu Grubu: Cumartesi / 13.15 – 16.15

Hafta İçi Grubu: Perşembe / 11.00 – 14.00

Ahmet Öğreten

1965 Yılında Antalya’da doğdu. İlk resim eğitimini 1982-1985 yılları arasında KHO Yaşar ÇALLI Resim Atölyesinde aldı. Resim eğitimine 1994-1997 yılları arasında Hüseyin ÖZDEMİR Resim Atölyesinde devam etti. 1995 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne girdi. Mesleği gereği yurdun pek çok yerinde görev yaparken Resim Atölyeleri kurdu ve eğitimler verdi. Resim sanatının yanında ebru, grafik ve fotoğrafçılıkla ilgilendi, kitap kapak çalışmaları yaptı. On bir “Kişisel Resim Sergisi” açan ve otuzun üzerinde “Karma Resim Sergisi”ne katılan Ahmet ÖĞRETEN halen değişik merkezlerde “Desen”, “Suluboya”, “Peyzajda Eskiz Teknikleri” ve “Karakter Tasarımı” atölye programlarını yürütmektedir.