Suluboya Teknikleri Atölyesi

Bu programda; katılımcılar suluboyanın başlı başına bir resim malzemesi olduğunu, suluboyanın temel tekniklerini ve bu teknikleri nasıl uygulayacaklarını pratik çalışmalarla öğreneceklerdir.

Programın Amacı:

Program, suluboyanın temel tekniklerini öğretmeyi amaçlar. Atölye, yeni başlayanların uygun çalışmalarla suluboya bilgi ve becerisini geliştirmeyi ve suluboyayı çağdaş bir resim malzemesi olarak kullanmaya başlamalarını hedefler.

Program İçeriği:

1. Suluboyaya giriş, suluboya malzemelerinin özellikleri (boya, fırça, kâğıt, palet, su kabı vb) Fırça kullanımı, su miktarının kontrolü, su ve boya karışımı, koyudan açığa ve açıktan koyuya geçişler, kat kat çalışma (tek renk)

2. Kâğıdın beyazından yararlanmak ve beyaz alan açmak, geniş alanları boyama (tek renk), basit tek renk çalışmaları, tonsal perspektif

3. Renk bilgisi, renk karışımı, istenilen renk ve tonu belirlemek, suluboyada zamanlama, şeffaflığı ve parlaklığı başarmak, gökyüzü çalışması

4. Renksel perspektif, basit ağaç çalışmaları

5. İki kontrast renkle çalışma, ton ve renk kontrastlarını kullanarak çalışma

6. Sıcak renk uyumu ile çalışma

7. Soğuk renk uyumu ile çalışma

8. Nötr tonlarla renk uyumu çalışması

9. Kar manzarası

10. At, koyun, vb figür çalışması

11. Kır manzarası

12. Kayık çalışması, deniz manzarası

13. Mask kullanarak çalışma, ölü doğa – natürmort çalışması

14. Sokak, şehir manzarası

15. Bir çocuk portresi/figür

16. Serbest konu, soyut çalışma

Gerekli Malzemler:

Elinizdeki mevcut malzemeleri kullanabilir veya aşağıdaki listedeki malzemeyi satın alabilirsiniz.

• Fırça; No: 10 Suluboya fırçası – sivri uçlu (Bilgi - Sentetik fırça ekonomik olur.)

• Boya; Suluboya, Yarım tablet veya Tam Tablet (12’li yeterli olacaktır.) (Öneri –Schmincke, Van Gogh, Rembrant, St Petersburg vb.)

• Kâğıt; Kalın veya ince doku suluboya kâğıdı 300 Gr. (Öneri –Artistico, Arches, Bockingford, Canson, Fabriano, Guarro, Gvarro, Hahnemühle vb.) Tabakayı 4’e böldürünüz ve her bir parçanın arka yüzüne-kenarına, kâğıdın ismini ve gramajını yazınız.

• Palet; Yaklaşık A4 kâğıt büyüklüğünde akrilik palet, cam veya eski porselen tabak

• Su Kabı; iki adet plastik

• Kalem; bir adet HB

• Bir miktar kâğıt havlu, bir parça bez

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 01 Ekim 2016 – 28 Ocak 2017

Atölye Süresi: 4 ay (16 Hafta )

Atölye Günü / Saati: Cumartesi / 14.00 – 17.00

Ahmet Öğreten

1965 Yılında Antalya’da doğdu. İlk resim eğitimini 1982-1985 yılları arasında KHO Yaşar ÇALLI Resim Atölyesinde aldı. Resim eğitimine 1994-1997 yılları arasında Hüseyin ÖZDEMİR Resim Atölyesinde devam etti. 1995 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne girdi. Mesleği gereği yurdun pek çok yerinde görev yaparken Resim Atölyeleri kurdu ve eğitimler verdi. Resim sanatının yanında ebru, grafik ve fotoğrafçılıkla ilgilendi, kitap kapak çalışmaları yaptı. On bir “Kişisel Resim Sergisi” açan ve otuzun üzerinde “Karma Resim Sergisi”ne katılan Ahmet ÖĞRETEN halen değişik merkezlerde “Desen”, “Suluboya”, “Peyzajda Eskiz Teknikleri” ve “Karakter Tasarımı” atölye programlarını yürütmektedir.