Siyaset ve Sanat Semineri II

Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-I) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen İstanbul Tasarım Merkezi Online Kültür Sanat Projesi`nde her ay sanatın farklı alanlar ile ilişkisinin konuşulacağı online seminerler devam ediyor! Bu ay yapacağımız son seminerde edebiyat ve sinema eserleri üzerinden sanatın siyasete etkisini ve siyasetin sanata yön vermesini Ata Mohamed Tabriz ile beraber ele alacağız.

Belirli bir sanat eseri, eğer toplumsal bir sorunla ilgili bir mesaj içermekte ise, siyasidir. Eğer bir sanat eseri siyasi nitelendiriliyorsa, taraf belirlemiştir; o eser, egemen siyasi düşünceye destek vermekte veya ona karşı duruş sergilemektedir. Çoğu sanat dallarında üretilmiş olan eserleri, bu çerçeve içerisinde değerlendirmek mümkün. Sinema, reklam ve edebiyat bu mesele için önemli örnekler oluşturmaktalar. Kapitalist düzenin sanatı olarak adlandırılan reklam, bireysel ve toplumsal katmanların bir yansıması olan edebi ürünler ve farklı edebi ve teknolojik dalların bir araya gelmesinden oluşmuş olan sinematik ürünler, sanat ve siyasetin günümüzde en iyi birleşme örneklerini sergilemekteler. Bu ürünler diğer bir yandan da siyaseti sanatsallaştırmaktalar.

Ata Mohamed Tabriz

28 Ocak 2021 Cuma 17.00

Online seminerlerimiz ücretsizdir ve zoom üzerinden yapılacaktır.

Not: Seminer esnasında sorulan üç soruya doğru yanıtı ilk veren üç kişiye kitap hediye edilecektir.

Ata Mohamed Tabriz

Lisansını sosyoloji ve yüksek lisansını Kültürel Araştırmalar dalında İran'da tamamladıktan sonra 2019'da doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler dalında aldı. Doktora döneminde İran'ın muasır roman ve siyaseti üzerine makaleler kaleme aldı. 2020 yılında Bir Devrimin Vesveseleri adlı kitap yayımlamak ile birlikte, İran'ın modern tarihi üzerine, kitap bölümleri kaleme aldı. Siyasal Şiddet, Siyasi İdeolojiler, modern Orta Doğu Tarihi alanlarında çalışmaktadır. 2021 yılından itibaren İstanbul Haliç Üniversitesi Dr. Öğr. Gör. olarak çalışmaktadır.