Şeyma Çınar ile 1 Günlük Workshop

Şeyma Çınar ile 1 Günlük Workshop

Tezhipte Çiçek Tarama

Tezhip ve minyatür sanatında kullanılan çiçek tarama çalışmasını 1 günlük workshopla uygulayacağız. Katılımcılara verilecek olan desenin aşamalı olarak nasıl boyandığı ve tarama tekniğinin nasıl uygulandığı workshopta gösterilecek ve bu çalışmanın video kaydı katılımcılarla paylaşılacaktır. Workshop katılımcılarının gün sonunda çiçek taramalarını bitirmelerini hedefliyoruz.

Gerekli Malzemeler: Katılımcıların 0000, 000 ,00, 0 numaralı fırçaları ile suluboyalarını kendilerinin getirmesi gerekmektedir. Paspartu ve diğer boyaları katılımcılara biz sağlayacağız.

Katılımcılara workshopa katılım belgesi verilecektir.

* Workshopa katılım sağlayacak olan kişilerin daha önceden tezhip eğitimi almış olmaları gerekmektedir.

* Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlıdır.

* Ücretlidir.

Workshop Tarihi:

12 Temmuz 2021 Pazartesi / 10.00 - 16.00

Şeyma Çınar

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Tezhip eğitimine 1998-2003 yıllarında Sema Nakışhanesi'nde Semih İrteş, Mamure Öz' den ders alarak başladı. 2001 yılında Kültür Bakanlığından Türk süsleme sanatları Tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004 yılında Türk İslam sanatları kütüphanesinde Orhan Dağlı' dan çiçek ressamlığı ve minyatür dersleri aldı. 2005 yılında kendi atölyesinde Tezhip dersleri vermeye başladı. 2009 yılında İstanbul Tasarım Merkezi’nde Reza Hemmatirad’ dan minyatür tasarım dersleri almaya başlayan sanatçı 2010 yılında kültür ve turizm bakanlığının somut olmayan kültürel miras taşıyıcılıgı ile geleneksel Türk el sanatları onayı ve sanatçı tanıtım kartını aldı. 2011 yılında Sankad(sanatçı kadınlar platformu) nun kuruluşunda bulunan sanatçı; platformun yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürmektedir. 2004 yılında başladığı sergi ve proje koordinatörlüğü kapsamında 2012 yılında Sankad için üç sergi projesinin organizasyon ve koordinatörlüğünü üstlenmiştir. 2014 yılında Üsküdar Gençlik Merkezi'nde tezhip dersleri vermeye başlamıştır. Sanatçının eserleri otuz karma sergide yer almıştır. Ayrıca eserleri bir çok dergi ve kitapta basılan sanatçının illüstrasyon, ahşap üzerine tezhip, edirnekari, çini, porselen tasarımları vardır. Özel ve resmi kurum koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı; halen İstanbul Tasarım Merkezi’nde ve kendi atölyesinde tezhip dersleri vermeye devam etmektedir.