Psikoloji ve Sanat

Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-I) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen İstanbul Tasarım Merkezi Online Kültür Sanat Projesinde her ay sanatın farklı alanlar ile ilişkisinin konuşulacağı online seminerler devam ediyor! Bu ay yapacağımız seminerde de Psikolojinin Sanat ile ilişkisini Uzman Psikolog Amine Hümeyra Buldur ile beraber ele alacağız.

Tüm sözlü olmayan ifadeler gibi sanat da keşfi, ifadeyi ve bilincinde olmadığımız şeylerin iletişimini kolaylaştırmaktadır.  Bu durumu George Bernard Shaw; “yüzünüzü görmek için ayna, ruhunuzu görmek için sanatı kullanırsınız” sözüyle ifade etmektedir. Psikoloji ve Sanat konulu bu seminerde de “Sanatın insan psikolojisine etkileri nelerdir? Hangi sanat alanları psikolojide sağaltım aracı olarak görülmekte ve kullanılmaktadır? Sanat aracılığı ile bedenimizle iletişime geçmemiz, duyguların farkına varmamız ve zihnimize gelip geçen düşüncelerin etkilerini kavramamız mümkün müdür? gibi sorulara cevap arayacak ve bunları deneyimleme fırsatı bulacağız.

Amine Hümeyra Buldur

27 Ağustos 2021 Cuma / Saat: 18.00

Online seminerlerimiz ücretsizdir ve zoom üzerinden yapılacaktır.

Amine Hümeyra Buldur

İstanbul Üniversitesi’nde Psikoloji ve İlahiyat alanında lisans eğitimi aldıktan sonra yine aynı üniversitede Din Psikolojisi alanında yazdığı “Plansız Gebeliklerde Manevi Desteğin Rolü” konulu teziyle yüksek lisans programını tamamlamıştır. Lisans yıllarından itibaren dezavantajlı çocuklara yönelik çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol almış, çeşitli belediyelerde ve sivil toplum kuruluşlarında psikolog olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 2019 yılı itibariyle Yetim Vakfı Psikososyal Destek Merkezi’nde Psikoloji Birimi sorumlusu olarak, çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmalarını sürdürmektedir. Halen İstanbul Üniversitesi’nde Din Psikolojisi alanında doktora eğitimine devam etmektedir.