Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu

İstanbul Tasarım Merkezi’nde yapılacak olan Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu Güz Dönemi Eğitim Programı yaklaşık 1 Hafta/30 Saat olarak planlanmaktadır. Bu etkinlik tipik bir okul / üniversite yapısına sahip olacak ve program sonunda öğrencilerin çalışmalarının sergilenmesi ile sona erecek. Bir üniversite öğrencisiyseniz, bunu Amerikan veya İngiliz sistemindeki 2 kredi ders karşılığı gibi düşünebilirsiniz.

Bu eğitim programı kapsamında geometrik desenleri yerinde görmek ve değerlendirmek için İstanbul’un sur içindeki farklı yerlerine teknik geziler düzenlenecektir.

Program İçeriği:

Geometrik desen tasarımında Orta Asya yöntemlerini ele alacağız. Eğitim tamamen sıfırdan başlayacak ve orta seviye desen tasarım tekniklerine yönelecektir. Eğitimin büyük kısmı Topkapı, Mirza Akbar Khan ve Taşkent Parşömenlerinin desen analizlerine ve sonuçlarına odaklanacaktır.

Geometrik desen oluşturma hakkında daha önce ne öğrendiyseniz bu eğitim programının başında her şeyi unutmalısınız. Bu yüzden, bu program bu konuda yeni başlayanlar için iyi bir fırsat olacaktır. Eğitim sürecinde belirli desenlerden daha çok, teknikler ve yöntemler üzerinde yoğunlaşacağız. Bu yaklaşımın sonucu olarak: katılımcılar kendi tasarımlarını çabucak yapabilecekler.

Bu program, Prof. Dr. Miroslaw Majewski’nin Orta Asya bilimsel metinlerindeki (çoğunlukla Rusça olan) nadir kaynaklar, Orta Asya ve Türkiye'nin arkeolojik alanları ve müzelerdeki kaynaklar, Özbekistan ve İran'dan bilim adamları ile yaptığı müzakere ve görüşmeleri ile uzun yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkarttığı teori ve metodolojiyi öğrenmek için bir fırsattır.

Program içeriği şimdiye kadar Batı'da yayınlanmamış ve sunulmamıştır. Bunun sadece küçük parçaları yalnızca Polonya'da ''Öğretmenler İçin Matematik'' dergisinde 2016/2017 yılları arasındaki bir dizi makalede yayınlanmıştır.

1. Eğitim Programı : 01 – 07 Ekim 2017

2. Eğitim Programı : 09 - 13 Ekim 2017

3. Eğitim Programı : Kayıtlar Devam Ediyor...

Katılımcılar: Sanatçılar, mimarlar, matematik öğretmenleri ve öğrenciler.

(Katılımcı adedi sınırlı olduğundan kesin kabulü yapılacak olanlar, ön kayıt yaptıranlar arasından Prof.Dr. M. Majewski tarafından belirlenecektir.)

Katılımcı Sayısı: 20 kişi

Dil: İngilizce (Kısmi tercüme yapılacaktır.)

Eğitim süresince yapılan tüm eserler (bir istisna dışında) katılımcılara aittir. Son yaptığınız çalışma eğitim sonunda İTM'de sergilenecek ve İTM arşivine bırakılacaktır.

Eğitmen: Prof Dr. Miroslaw Majewski

Polonya doğumlu olan Prof. Majewski, yüksek lisansını matematik üzerine, doktorasını klasik olmayan geometri üzerine Polonya'daki Nicholas Copernicus Üniversitesi'nde tamamladı.

Birkaç üniversitede matematik ve bilgisayar bilimleri profesörü olarak çalışmalarına devam ediyor:

• Nicholas Copernicus Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi (Asistan, Kıdemli Asistan, Profesör);

• Papua Yeni Gine Teknoloji Üniversitesi (Kıdemli Öğretim Görevlisi ve daha sonra Doçent, teknik matematik öğretimi ve bilgisayar bilimleri dersleri);

• Makao'nun Inter-Üniversitesi (şimdi Saint Joseph Üniversitesi, Profesör, Bilgi Teknolojileri Okulu'nun kurucu Dekanı, bilgisayar grafikleri ve programlama öğretimi);

• Abu Dhabi'deki Zayed Üniversitesi , Birleşik Arap Emirlikleri (Profesör, bilgisayar grafikleri, programlama ve multimedya kursları);

• New York Teknoloji Enstitüsü (Profesör ve Sanat ve Bilim Üniversitesi'nin Dekan Yardımcısı, işletme matematiği ve iş için niceliksel yöntemler öğretimi);

• Ziyaretçi Profesör olarak Kore Milli Eğitim Üniversitesi (2014-15) ve Kuzey Afrika'daki Amerikan Üniversitesi (2015 - bugüne kadar);

Bilgisayar grafikleri, bilgisayarların eğitimde uygulamaları, matematik ve bilgisayar bilimleri eğitimi, sanat ve mimaride geometri üzerine yaklaşık 50 makale ve kitap yazmıştır. Yakın geçmişteki yazıları ve kitaplarından bazıları islâm sanatında geometri ve ortaçağ islâm matematiği tarihi ile ilgilidir. 'İstanbul'daki İslâmi Geometrik Süslemeler' adlı kitabı İstanbul'da var olan birçok geometrik süslemelerin modern detaylı geometrik yapılarını gösterir.

'Geometri ve Sanat üzerine Eskizler' adlı yeni kitap dizisi hem kadim ve çağdaş mimaride hem de mimari süslemelerde saklı olan çeşitli geometrik fikirlere sistematik bir bakış niteliğindedir.

Bu serinin son kitabı İslam sanatında ve mimaride kullanılmış geometrik desen tasarımında Orta Asya yöntemlerinin ayrıntılı incelemesine yer vermektedir.

Çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi için majewski.wordpress.com

* 01 - 07 Ekim 2017 tarihli güz dönemi 1. Eğitim Programı katılımcıları belirlenmiştir.

* 09 - 13 Ekim 2017 tarihli güz dönemi 2. Eğitim Programı katılımcıları belirlenmiştir.

3. Eğitim Programının açılması gelecek olan başvurular neticesinde belirlenecektir.

Kontejan sınırı olduğu için kesin kayıt olmak isteyenler, ön kayıt yaptırdıktan sonra kendilerine göndereceğimiz detaylı maile cevaben kesin olarak katılacağını beyan etmelidir. Eğitime katılma hakkı kazanacak olan katılımcılarımız kesin olarak katılacağını beyan edenler arasından Prof. Dr. Miroslaw Majewski tarafından belirlenecektir.