Online Tezhip Atölyesi

8 aylık atölye döneminin ilk 4 ayında yaprak ve çiçek çizimlerinin yer aldığı video dersler ile ilk dönemi tamamlayıp ikinci 4 ayda ise tahrir çalışması ve devamında tezhipte kullanılan küçük motiflerin boyama aşamalarına geçiş yapmış olacağız.

Derslere katılan öğrencilerimizden, haftalık ders olarak verilen videoları izleyip çalışmalarını ve yapmış oldukları bu çalışmalarının fotoğraflarını online ders gününden bir gün önce [email protected] adresine göndermelerini istiyoruz. Online ders saatlerinde sizlerin yapmış olduğu çalışmaları etüd etmeye çalışacağız.

Her hafta verilen yeni ödevler ve video kayıtları ile derslerimize devam edeceğiz. Sizler de uzaktan eğitim ile tezhip sanatını öğrenmek isterseniz derslerimize katılabilirsiniz.

Atölye Takvimi:

1. Grup / Atölye Tarihleri: 02 Ekim 2020 – 11 Haziran 2021

Atölye Günü / Saati: Pazartesi / 15.00 - 17.00

Atölye Süresi: 8 ay

2. Grup / Atölye Tarihleri: 03 Mart 2021 – 27 Ekim 2021

Atölye Günü / Saati: Çarşamba / 13.00 - 15.00

Atölye Süresi: 8 ay

Şeyma Çınar

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Tezhip eğitimine 1998-2003 yıllarında Sema Nakışhanesi'nde Semih İrteş, Mamure Öz' den ders alarak başladı. 2001 yılında Kültür Bakanlığından Türk süsleme sanatları Tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004 yılında Türk İslam sanatları kütüphanesinde Orhan Dağlı' dan çiçek ressamlığı ve minyatür dersleri aldı. 2005 yılında kendi atölyesinde Tezhip dersleri vermeye başladı. 2009 yılında İstanbul Tasarım Merkezi’nde Reza Hemmatirad’ dan minyatür tasarım dersleri almaya başlayan sanatçı 2010 yılında kültür ve turizm bakanlığının somut olmayan kültürel miras taşıyıcılıgı ile geleneksel Türk el sanatları onayı ve sanatçı tanıtım kartını aldı. 2011 yılında Sankad(sanatçı kadınlar platformu) nun kuruluşunda bulunan sanatçı; platformun yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürmektedir. 2004 yılında başladığı sergi ve proje koordinatörlüğü kapsamında 2012 yılında Sankad için üç sergi projesinin organizasyon ve koordinatörlüğünü üstlenmiştir. 2014 yılında Üsküdar Gençlik Merkezi'nde tezhip dersleri vermeye başlamıştır. Sanatçının eserleri otuz karma sergide yer almıştır. Ayrıca eserleri bir çok dergi ve kitapta basılan sanatçının illüstrasyon, ahşap üzerine tezhip, edirnekari, çini, porselen tasarımları vardır. Özel ve resmi kurum koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı; halen İstanbul Tasarım Merkezi’nde ve kendi atölyesinde tezhip dersleri vermeye devam etmektedir.