Online Kaligrafi Atölyesi

Kaligrafi; harfleri, kelimeleri monotonluktan kurtarıp belirli kurallar içerisinde onlara yeni bir form kazandırarak güzel ve zarif yazı yazma sanatıdır. Köken itibariyle Yunanca kallos (güzel) ve graphos (çizgi) kelimelerinden türemiştir. Ülkemizde genellikle Hüsn-i Hat sanatı ile karıştırılan kaligrafi, dünyada genel bir adlandırma olup Çin kaligrafisi, Arap kaligrafisi ve Latin kaligrafisi vb. gibi güzel yazı sanatlarını da isim olarak kapsamaktadır. Yazı sanatları geçmişten günümüze birçok merhaleden geçip mağara resimlerinden piktogramlara (resim yazısı), ideogramlara (düşünce yazısı), fonogramlara (hece yazısı) ve seslerin ifade edildiği akrofoniye dönüşmüştür. Tarih esasında yazının icadıyla başlar ve kayıtlara geçer. Bu anlamda yazı ve yazı sanatları insanların ikinci bir belleği haline gelmiştir.

Atölyenin Amacı:

Atölye derslerimiz haftada 2 saat olmak üzere online olarak işlenecektir. Güzel yazı yazma sanatı olan Kaligrafi’yle hayatımızın her alanında var olan yazıya karşı farklı bir bakış açısı kazanacaksınız. Başlangıç seviyesinden başlayıp, kaligrafinin tarihçesi, önemli kaligrafi sanatçıları ve çeşitli yazı fontları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda bu sanatta kullanılan kalem, kâğıt ve mürekkepler hakkında önemli ayrıntılar öğreneceksiniz.

Hedef Kitle:

Yazıya, kaleme sevdalı olup yüz yüze eğitim imkânı olmayan ve kendini kaligrafi sanatında geliştirmek isteyen her birey online Kaligrafi atölyesine katılabilir.

Atölye İçeriği:

- Malzeme Bilgisi

- Kalem Tutuş Açısı ve Nib Ölçüsü Gösterimi

- Hokka Hazırlanışı ve Lika-Mürekkep Dengesi

- Kâğıt Türleri Hakkında Bilgi

- Kaligrafi Tarihçesi

- Ülkemizdeki ve dünyadaki önemli kaligrafi sanatçılarının tanıtımı

- Kapital Majiskül Font Yazımı

- Yazıda es-pas dengesi ve optik-geometrik orta farkı

- Kapital Miniskül Font Yazımı

- Hümanistik Majiskül Font Yazımı

- Hümanistik Miniskül Font Yazımı

- Sanat Eserinde Kompozisyon ve Tasarım Kuralları

Gerekli Malzemeler: (Katılımcılar kendileri temin edecektir.)

- Aero Color Schmincke Professional 28ml mürekkep (renk tercihi kişiye bağlıdır)

- Divit Sapı

- 2.5 veya 3mm kesik kaligrafi ucu (Brause marka olması önerilir.)

- Hokka ve Lika

- Yazı Altlığı (Deri olması önerilir)

- 90 gram kareli telli harita-metod defteri (Defter yaprak sayısı tercihe bağlıdır)

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 01 Ekim 2020 – 26 Kasım 2020

Atölye Gün ve Saati: Perşembe / 19.00 – 21.00

Atölye Süresi: 8 Hafta / 16 Saat

Ön Kayıt Formu İçin Tıklayınız...

Onur Yıldırımer

1990 yılında İstanbul Fatih'te doğdu. Sanat ve bilim eğitimine İstanbul'da devam etti. Hattat Ceyhun Oydem ve Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan'dan kaligrafi sanatı ile ilgili tavsiyeler aldı. 2012 yılında Üsküdar Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi'ne kabul edilerek 3 yıllık kaligrafi sanatı eğitimini tamamladı. Etem Çalışkan, Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik ve Ömer Faruk Dere gibi önemli sanatçılarla sanat eğitimine devam etti. 2013 yılında Marmara Üniversitesi'nden mezun oldu. Aynı okulda başladığı tezli yüksek lisans eğitimini 2017 yılında yüksek onur öğrencisi olarak tamamladı. Yurt içinde birçok karma sergiye katıldı. Yurt içi ve yurt dışında birçok workshopta kaligrafi eğitmeni olarak görev aldı. Fındıkzade Türk İslam Sanatları Merkezi'nde kaligrafi branşında 5 yıl usta öğreticilik yapan sanatçı aynı zamanda hat sanatı eğitimine Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik ile devam etmektedir.