Online Görsel İletişim Atölyesi

Oyun Arayüzü ve Hareketli Görüntü Tasarımı

Animasyon ve Oyun bölümümüzün eğitim konularından biri Görsel İletişim Atölyesi: Kullanıcı arayüz tasarımı ve hareketli görüntü tasarımı.

Oyunlarda görsel iletişim tasarımı önemli bir yer kaplamaktadır. Oyunun tanıtım ve iletişim görselleri, oyun açılış ekranları, yapımcı stüdyo tanıtım ekranı, oyuna giriş ekranı, ayarlar ekranı, oyun seviyeleri seçimi, karakter ya da araç seçenekleri, yükseltmeleri, sonuç - puan ekranları, harita ya da navigasyon, açıklama ekranları ve benzeri pek çok iletişim ekranının tasarlanması gerekir. Bunların anlaşılır olması kadar etkileyici ve iyi görünmesi oyun kalitesi, onaylanması, satışı ve beğenilmesi için önemlidir. Oyun dünyasının kendine has tarzda tasarım yapacak kişilere ihtiyaç olmaktadır.

Arayüz tasarımları çoğu zaman hareket içermektedir. Bu nedenle hareketli görüntü tasarımı da burada devreye girer.

Bu eğitimde edinilecek beceriler sadece oyun sektörü değil, animasyon film yapımı ve reklam sektörü için de geçerlidir.

Kazanımlar:

Eğitim sonunda katılımcıların oyun ya da animasyon film yapım sektörüne giriş yapabilecek seviyede iş üretebilmeleri sağlanacaktır.

Başarılı bir eğitim ve becerilerin yeterli düzeyde kazanılabilmesi için derslere devam etmek ve verilen ödevleri yapmak zorunludur.

Eğitim boyunca gerçekçi bir iş senaryosu üzerinde çalışılacak ve tam bir oyun arayüz ya da animasyon jenerik seti tasarlanmış olacaktır. Böylece katılımcı sadece bilgi ve tecrübe kazanmaktan öteye sektörde işe alınmak için çok önemli olan portfolyoyu da oluşturacaktır. Portfolyonun eksiksiz ve yeterlilik gösterecek düzeyde oluşturulması için katılımcıların gayret göstermesi gerekir.

Eğitimde Photoshop, Illustrator ve After Effect yazılımı kullanılacaktır.

Kimler katılabilir?

Temel bilgisayar kullanma becerileri zorunludur. Bilgisayarla arası iyi olmayanların zorlanacağını düşünmekteyiz.

Oyun tasarımı sanatsal bir beceri olduğu için görsel sanatlara yatkınlığı olanların daha iyi sonuç alacaklarını söyleyebiliriz.

Atölye:

Atölye online olarak yapılacaktır. Bu nedenle internet erişimi olan her yerden katılım sağlayabilirsiniz. Sürenin yaklaşık yarısı anlatım, yarısı uygulamadır.

Photoshop, Illustrator ve After Effects yazılımları kullanılacaktır.

Bu eğitim yazılım eğitimi olarak algılanmamalıdır. Sanat ve tasarım bilgileri, tecrübe aktarımı, kişiye özel yorumlama ve yönlendirmeler ile tarz oluşturmanız, portfolyo oluşturmanız kursun sunduğu asıl değerdir.

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihi: 04 Ekim – 20 Aralık 2020

Atölye Günü/Saati: Pazar / 12.00 - 15.00

Atölye Süresi: 12 hafta, 36 saat

Altan Güvenni

Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Mezunudur. Tasarımcı ve eğitimci olarak çalışmaktadır. Mimar Sinan Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri Grafik, Görsel İlteşim Tasarımı Bölümlerinde dersler vermiştir. Önemli büyük ajanslarla ve büyük markalarla çalışmıştır. Halen İstanbul Tasarım Merkezi’nde çeşitli tasarım atölyelerinde eğitim vermektedir.