Online Çocuk Kitabı Resimleme Atölyesi

Programın Amacı:

Resim çizmeye merakı olan herkesin katılabileceği, sıfırdan başlayıp onlarca çizerin resimlerini inceleyip çizimlerini yapacağımız ve hayal gücünden resimler oluşturacağımız bir atölye bizleri bekliyor. Teorik olarak bir kitabın yazıdan, resme, tasarıma ve baskı aşamasına kadar nasıl bir yol izlendiğini öğreneceğiz. Pratik olarak size verdiğimiz metni resimleyip maket bir kitap üreterek atölyemizi tamamlayacağız.

Ders İçeriği:

1- Resimlenecek kitabı okumak ve hangi tarzda çizileceğine karar vermek. Taslak oluşturmak ve sayfalar için storyboard (hikaye tahtası) hazırlamak.

2- Yayıncı, yazar ve çizer iletişiminde dikkat edilmesi gereken hususlar. Ön çalışma süreci, yayınevi ile koordinasyon kurup sözleşme şartlarını ve telifleri belirlemek.

3- Çizimlere başlamadan önce farklı tarzda resimler incelemek ve eskizler yaparak kitabın türüne karar verip işe başlamak. Hikayeye uyumlu imgeler kullanarak özgün bir resim oluşturmak.

4- Kapak ve sayfa resimlemede taslak hazırlamak ve sunum için yayıncıya göndermek. Sanat yönetmeninden gelecek revize ve istekleri uygulamak.

5- Sayfa kompozisyonlarını oluşturmak ve çizimleri aşamalara uygun olarak kağıda aktarmak.

6- Kitap metni için yaptığımız çizimlere için revize yapmak.

7- Onaylanan eskizleri aşamalara uygun bir şekilde çizmek ve renklendirmek.

8- Baskı süreci ve portfolyo oluşturup sosyal mecrada resimlerimiz paylaşmak.

Gerekli Malzemeler:

Kalem, sert silgi, hamur silgi, 0,1 -0,3 çizim kalemi, A4 çok amaçlı çizim defteri, kuruboya (Derwent Marka Önerilir) veya suluboya ile ilk derse katılabilirsiniz.

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihi: 11 Şubat 2021 - 01 Nisan 2021 / Perşembe / 16.00 - 18.30

Atölye Süresi: 8 Hafta / 20 Saat

Not: Çizimlerini yaptığınız maket kitap, tasarımı ve baskısı yapıldıktan sonra adresinize kargo ile hediye olarak gönderilecektir.

M. Ahmet Demir

23 Eylül 1986'da İstanbul'da nefes almaya başladı. Çocukluk yıllarından itibaren resimler çizdi. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde eğitim aldı. Lise yıllarında dostlarıyla birlikte okullarına Sanat Atölyesi kazandırdı, farklı sanat alanlarında çalışmalarda bulundu. İlk çizimleri “Seher Dergisi” sayfalarında yayımlandı. (okul dergisinde) Sanat hayatı böylelikle başlamış oldu. 2005 yılından bu güne yirmi sekizin üzerinde çocuk kitabı çizdi ve tasarladı. Ailesiyle birlikte kurdukları Atölye Balık'ta çocuklar için resimler çizmeye ve sekiz çocuk dergisine çizimler yapmaya devam ediyor.