Miroslaw Majewski ile Ongenli Geometrik Desenler Atölyesi

Atölye Tarihleri: 13 Mart 2023 (Pazartesi) – 17 Mart 2023 (Cuma)

Atölye Çalışma Saatleri: 10.00 – 16.00 (çay ve öğle yemeği molaları dahil)

Seviye: Orta Düzey

Dil: İngilizce

Yer: İstanbul Tasarım Merkezi

Grup Kapasitesi: 30 katılımcı

Geometer's Sketchpad yazılımı yüklenebilen bir laptop gereklidir.

(Eğitim içerisinde geziler düzenlenebilir, eğitim saatlerine gezi saatleri de dahildir. Bazı günler, İstanbul Fatih'te yer alan camilere gezi yapılacaktır.)

Atölyenin temel amacı, Türkiye'deki geleneksel geometrik tasarımları öğrenmektir. Anadolu Selçuklu taş oymalarından çeşitli desenleri, İstanbul’da yer alan camilerden kündekari tasarımları keşfedeceğiz. Spesifik özelliklerini ve bu modellerin olası çeşitlerini müzakere edeceğiz. Farklı camilerdeki çeşitli desenler arasındaki bağlantıları da göstereceğiz.

Osmanlı mimarisindeki geometrik desenlerin çoğu, kündekari adı verilen belirli bir kurgulama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Kündekari sanat formlarını müzakere edeceğiz ve bunun geometrik desenlerin inşasına nasıl yansıdığını göreceğiz. Bu atölyede ayrıca İstanbul'un en büyük camisi olan Büyük Çamlıca Camii'sinden seçilmiş tasarımları müzakere edeceğiz.

Bilgisayar teknolojisini kullanan Geometer's Sketchpad (GSP) programıyla bir atölye çalışması olacak. Desen çizmek için ve desenlerimize ekstra özellikler eklemek için Inkscape programını da kullanacağız. GSP'nin kullanılabilir sürümleri hakkında bilgiye website üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyede aşağıdaki konuları işleyeceğiz:

• Geometrik desenler çizmek için Geometer's Sketchpad'i kullanma

• Anadolu Selçuklu ongen desenleri

• Ongen desenlerin kündekari tasarımları

• Yapısal tasarım yaklaşımı

• Ulu Çamlıca Camii, Tokyo Camii'nden bazı tasarımlar ve Konya'daki Mevlüt Çiller kündekari atölyesinden bazı desenler dahil olmak üzere çeşitli camilerden desenler seçkisi.

Günlük Program

Pazartesi – Geometer’s Sketchpad yazılımın tanıtımı, Selçuklu geometrik desenlerinde teğet ongenler yönteminin konuşulması/müzakeresi,

Salı – Seçilmiş Selçuklu tasarımları,

Çarşamba – Osmanlı kündekari eserlerinin özellikleri,

Perşembe – İleri düzey Osmanlı tasarımları,

Cuma – Daha gelişmiş tasarımlar ve GSP ile nihai proje yapımı ve öğrencilerin projelerinin PPT ile sunumunun geliştirilmesi.

Geometer Sketchpad Yazılımın Sürümleri

Geometer's Sketchpad'in üç versiyonu bulunmaktadır.

• MAC

Mac sürümü web sitesinden indirilebilir ve yüklenebilir. Bu eksiksiz bir yazılımdır—lisans numarasına gerek yoktur.

• WINDOWS

İki Windows sürümü vardır. Bu kurs/ders için uygun kurulum prosedürüne ve uygun yardım sistemine sahip olanı kullanacağız. Bu linke tıklayarak indirilebilirsiniz.

Lisans anahtarı katılımcılar ile eğitim öncesi paylaşılacaktır.

Not : Bu atölyemiz ücretlidir.

Öğretmen ve Öğrenciler

Miroslaw Majewski (Prof. Dr) New York Teknoloji Enstitüsü'nde (NYIT) eski bir Profesördür. Şu anda, NYIT'de Fahri Profesörü. Matematik için sanat ve teknoloji geometrisinde uzun yıllara dayanan araştırmalar. Çok sayıda kitap ve yayının yazarı (çoğu desen geometrisi ile ilgili). Pek çok geometrik desenin tasarımcısı - bazıları iyi bilinen desenlerin rekonstrüksiyonlarıdır. Bazıları ise tamamen yenidir.

Öğrenciler: Bu konuya bir giriş dersidir; Geometrik desen çizmekle ilgilenen herkes katılabilir ve çok şey öğrenebilir. Bu ders lise ve üniversite öğrencileri ile matematik öğretmenleri için faydalı olabilir.

Önceki Atölyeler

Geometrik desenler kurslarımız/atölyelerimiz/ çalıştaylarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki sayfalara göz atabilirsiniz.

Sayfa 1 , Sayfa 2 , Sayfa 3