Meslek Sırrı Takı Aksesuar Sergisi

Fatma Nur Bayraktar ve “Takı ve Aksesuar Atölyesi” öğrencilerinin birlikte hazırladıkları, her biri farklı mesleklerden 12 farklı iş sahasını anlatan “Meslek Sırrı Takı – Aksesuar Sergisi” 30 Mayıs 6 Haziran 2015 tarihleri arasında İstanbul Tasarım Merkezi’nde sanatseverler ile buluştu.

Sergide, 8 aylık Atölye çalışmasının ardından Fatma Nur Bayraktar’ın ve öğrencilerinin metal kili, mum modelleme ve mineleme tekniklerini kullanarak gümüşe, bronza ve bakıra uyguladıkları 150 eser yer aldı.

Sergi Katılımcıları; Ahu M. Küçükağa, Didem Nayır, Dilek Yazıcı, Esra Durmaz, Gözde Pekol, Havva Anat, Işık Sarısaraç, Nurdan Atay, Nurşen Tarkan, Setenay Orman, Reşat Hiçürkmez, Zeynep Ündar

Fatma Nur Bayraktar

Gazi Üniversitesi Takı Tasarımı ve Kuyumculuk Bölümü ile Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Bölümü'nü ilk mezunlar arasında tamamladı. Türkiye'de “Metal Killeri”ni konu alan ilk tezi hazırladı. Tutkuyla bağlı olduğu bir diğer sanat olan fotoğrafçılıkla ilgili eğitimine Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nde devam etti. Lisans eğitiminin sonrasında Mehmet Kabaş'tan mum modelaj, Mary Chuduk’dan mine (emay), Hasan Kale'den illüstrasyon teknikleri, ayrıca birçok zanaatkar ve sanatkardan da cam, seramik ve ahşap sanatı ile ilgili eğitimler aldı. 2’si kişisel ve biri uluslararası olmak üzere 10 sergi düzenledi. 2005 yılından bu yana çeşitli dönemlerde, İstanbul Tasarım Merkezi’nde, İlk İz Sanat Evi'nde, üniversitelerde, akademilerde ve özel mücevher butiklerinde eğitimler verdi. Birçok televizyon programına konuk olup, metal kili ve mine sanatını anlattı, canlı yayında uygulamalar yaptı. Yaklaşık bir sene süren yoğun bir programa dahil olarak kısa film yönetmenliği eğitimi aldi. Halen Metal Killeri, Mücevherde Mum Modelaj ve Cam Mineleme alanlarında atölye programlarını sürdürmekte, koleksiyonlar tasarlayıp üretmekte, sergiler düzenlemekte ve danışmanlık yapmakta; akademik eğitimine ise Altınbaş Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Yükseklisans Programi'nda devam etmektedir.