Kültürler ve Medeniyetler Şehri İstanbul

Son buluntularla tarihi 12000 yıl öncesine giden İstanbul, bilindiği kadarıyla üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ev sahipliği yaptığı medeniyetler dışında farklı kültürlerin de izdüşümüne sahiptir bu şehir.

Kimine göre yekpare taşına bütün acem mülkü feda olur(Nedim), kimine göre dünya imparatorluk olsa başkenti İstanbul olur(Napolyon). Kimine göreyse Tanrı ile insanın el ele verip oluşturduğu dünyadaki en muhteşem görüntüsüne imza olur. (Lamartine) Herkesin bir İstanbul’u vardır tarihte. Herkes için bir başkadır İstanbul. Amicis için bir başkadır, Evliya Çelebi için bir başka. O kadar çok ismi vardır ki, hiçbir isme sığmaz. Her medeniyet kendince isimlendirmiş, her kültür kendinden bir renk vermiştir İstanbul’a. Aldıkları verdiklerinden çoktur ama. Bu derece zengin bu derece armoniktir efsanelerle harmanlanmış şehir. Efsanelerle gerçekleri bir şehir.

Şairin dediği gibi “yeryüzü şehirlerinin ana fikri olan İstanbul” üzerine ne kadar yazılsa azdır ve hiçbir kelam yetmeyecektir onu anlatmaya. Yine de deneyeceğiz biz karınca kararınca. Üç güzel konukla satır aralarında dolaşacağız başkentler başkentinin. Kulak kesilerek kendisine, medeniyetten medeniyete akacağız. Kültürlerin buluşmasına tanıklık edeceğiz.

Konuklar:

Nazif Gürdoğan

Kamil Uğurlu

M. Kamil Berse

Moderatör: İsmail Erdoğan

Tarih: 14 Nisan 2018 Cumartesi

Saat: 16.00 - 19.00

Yer: İstanbul Tasarım Merkezi Seminer Salonu

Not: Katılım ücretsizdir.