Klasikten Çağdaşa Minyatür Atölyesi

Kökünü bilmeyen gelecekte ayakta kalamaz. Klasik minyatür, kültürümüzün en temel ve önemli öğelerinden biridir. Son derece dinamik biçimde günümüze kadar tekâmül edip gelmektedir. Doğu sanatının temel görsel dayanağıdır minyatür. Ancak çağımıza uygun eserler üretmek ve sonraki yıllar ve asırlara miras bırakmak adına, bu sanatın geçmişten günümüze kadar tüm püf noktalarını, öğrenmek için İTM yeni bir fırsat sunmaktadır.

Atölye İçeriği:

- Minyatür nedir?

- Temel sanat kuralları

- Komposizyon yaratma becerileri

- Minyatürün temel kuralları ve özellikleri

- Eskiden günümüze klasik ve çağdaş uygulama şekillleri

- Malzeme tanımları

- Boyalar ve uygulama teknik ve şekilleri

- Karışık malzeme kullanım ve gerekçeleri

- El alıştırma teknik ve eksersizleri

- Kalem ve fırça kullanımı

- Doğa anatomisi(çiçekler, bulutlar, kayalar, ağaçlar ve canlılar…)

- İnsan anatomisi ve deformasyonları

- Sıfırdan, alıntı ve kopya olmadan eser oluşturma becerileri

- Gelişmiş teknik ve çağdaş minyatürlerin özellikleri

Yukarıdaki tüm başlıklar dönem içerisinde başından itibaren düzenli ve kronolojik biçimde eğitim programına dahil edilecektir. Ancak gelişim ve geliştirme doğal olarak öğrencilerin ödevlerini ne düzeyde ve ne sıklıkla yerine getirdikleriyle doğrudan bağlantılıdır.

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 19 Ekim 2018 – 03 Mayıs 2019

Atölye Gün ve Saati: Cuma / 15.00 – 18.00

Reza Hemmatirad

Ocak 1974’te Orumiye/İran’da doğdu. Babası Fars, annesi Azeri. İlk ve orta öğreniminden sonra liseyi Fizik ve Matematik diplomasıyla bitirdi. Ardından Tahran Azat Üniversitesi Grafik bölümünden yüksek lisansla mezun oldu. Üniversite tahsili ile paralel olarak Prof. Dr. Reza BARAHANİ’den şiir ve hikaye yazı dersleri aldı. Onunla birlikte Üstat Peyman SOLTANİ’den müzik(tar çalma ve şan)dersleri aldı. Aynı zamanda daha orta okuldayken okul burslusu olarak ek tiyatro eğitimi aldı. Daha sonra üniversite de okumakla birlikte sanat yönetmenliği, illüstrasyon, yüksek lisansla birlikte üniversite hocalığı, sinema-televizyon ve animasyon ile ilgili profesyonel çalışmalar yaptı. Aralık 2002 itibaren Türkiye’ye geldi, Türkçeyi iyi derecede öğrenerek, onlarca çocuk kitabı tasvir etti. SAHRA grafik ve sanat ajansını kurdu ve 2009 a kadar başında yöneticilik ve art direktörlük yaptı. Dünyada ilk kez 7 Şehir adında, Hz. Mevlana’nın hayatını ebru sanatıyla anlatan bir film çekti. 2008 yılında’ Mevlana yılı dolayısıyla yine 7 şehir adında kapsamlı bir proje tasarladı ve 7 sanat dalını 7 ayrı sanatçıyla buluşturarak ilk defilesini sahneye koydu… Aynı yılda Tribeca Film Festivali'nde 7 Şehir filmiyle Türkiye’yi temsil etti ve dereceye girdi… Hâlihazırda; sanat yönetmeni, sinema danışmanı ve yönetmenliğinin yanı sıra yaklaşık 11 yıldır yeni ve çağdaş minyatür eğitim metodunu ortaya koyarak bu sanatın hocalığını yapıyor.

Ebru ve kum animasyonla bir çok etkinlikte sahne almış ve bir çok TV programı ve klip yapmıştır. TRT1- TRT Cocuk- TRT Arap için farklı disiplin ve estetik anlayışları olan programlarda, sanatçı, yönetmen ve tasarımcı olarak yer aldı…Geçit- Diriliş fantastik romanı, Hemmatirad’ın Türkçe olarak yazdığı son eseridir. Aynı zamanda 2012 yılında yapım ve yönetmenliği Osman SINAV a ait olan Uzun Hikaye ve 2013 yılında Sürgün İnek sinema filmlerinin sanat yönetmenliğini yapmıştır. Hemmatirad, özel tasarım, konsept tasarım, fotoğrafçı, iç mimar ve mücevher tasarımcısı olarak da tanınıyor.

Şu ana kadar toplam 29 kişisel sergisi olmuştur ve 6 karma sergiye katılmıştır.