Kısa Film Teori ve Uygulama Atölyesi

T.C Kalkınma Bakanlığı İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle İstanbul Sinema Merkezi sinema alanında eğitim ve istihdam sektörlerini birbirine yakınlaştırarak gençlerin iş hayatına daha hızlı adapte olmalarını sağlamak ve öğrencilerin sinema sektöründe kendilerine en uygun alana yönelmelerini sağlayarak verimli ve etkin bir iş gücü oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla ücretsiz olarak atölye düzenledi. “İstanbul Tasarım Merkezi Teorik ve Uygulamalı Kısa Film Atölyesi” eğitim verdiği 18-24 yaş arası öğrencilerine sanat ve sinema konusunda genel bir alt yapı kazandırdı. Atölyede temel sanat eğitimini tamamlayan öğrenciler, ”Kısa Film” ve “Animasyon” olarak iki ayrı dala ayrıldılar.

Kısa Film Atölyesinde, ülkemizde eksikliği özellikle hissedilen yerli ve özgün sinema dilinin “yerlilik bilincine haiz gençler” tarafından tasarlanıp kazandırılması düşüncesiyle, özel olarak hazırlanan zengin bir eğitim müfredatı takip edildi. Animasyon Film Atölyesinde, özellikle yerli kaynaklardan beslenen senaryolarla, tarihimiz ve kültürümüzdeki önemli kahramanları çocuklara tanıtıp sevdirerek yeni animasyon karakterlerle ilgili yoğun çalışmalar yapıldı.

“7 Kısa Film” ve “1 Animasyon Film’i” fikir aşamasından, nihai noktaya kadar getiren öğrenciler, bütün bir film çekim tecrübesini edinmiş oldu. İlk derslerde yazmaya başladıkları film eleştirileri dönem sonunda bir kitapçık olarak basıldı ve böylece öğrenciler birbirlerinin tecrübelerine de ortak oldular.

12 ayın sonunda yapılan GALA ile hazırlanmış filmler, kitap ve kitapçıklar, proje bülteni geniş bir katılımcı kitle ile paylaşıldı.

Dersler:

- Genel Sinema Tarihi

- Genel Sanat Tarihi

- Yönetmenlik

- Senaryo

- Görüntü Yönetmenliği

- Sanat Yönetmenliği

- Kurgu

- Müzik

- Oyunculuk

- Post Prodüksiyon

- Prodüksiyon

- Sinema da Sosyoloji ve Felsefe Kritikleri

- Sinema Yazarlığı

- Film Okumaları

- Karakter Tasarım

- Mekan Tasarım

- Animasyon Teknikleri

- Animasyon Prensipleri

- Uygulamalar

Program:

Atölye Şubat 2013‘ te başladı.

8 ay eğitim ve 2 ay uygulama olmak üzere toplam 10 ay sürdü.

Dersler Cuma, Cumartesi, Pazar günleri oldu.

Salı günleri film okumaları ve uygulama yapıldı.

Ders Saatleri 10:00 – 16:00 arası, günde 5 saat olarak gerçekleşti.

Basında Kısa Film Teori ve Uygulama Atölyesi

Sinemanın Umudu Oldular - ensonhaber.com

Sinema Kursları - star.com.tr

İstanbul'un Sinema Merkezi Kuruldu - dunyabizim.com

Kısa Film Öğrencileri İzleyiciyle Buluştu - mesajhaber.com