İstanbul`da Geometri ve Desen

Yer: İstanbul Tasarım Merkezi, İstanbul Camileri ve Osmanlı Sultanlarının Türbeleri

Tarih: 09 Kasım (Salı) – 13 Kasım (Cumartesi), 2021 (5 gün)

Atölye Eğitmeni: Prof. Dr. Miroslaw Majewski

Grup Kapasitesi: Yaklaşık 20 katılımcı

Açıklama: Atölyede kağıt, kurşun kalem ve pergel kullanılacaktır, atölye online değil yüz-yüze bir atölye çalışmasıdır. İstanbul Osmanlı camilerinde ve Osmanlı Sultanları ve ailerinin türbelerindeki geometrik desenler çalışılacaktır.

Atölyenin her günü iki bölümden oluşacaktır:

10:00 - 13:00 - Sabah Bölümü

İstanbul Tasarım Merkezi seminer salonunda ders ve desen çizimi.

15:00 - 18:00 - Öğleden sonra kısmı

Camilere gidiş (yürüyerek) ve ertesi günkü çizim seansı için fotoğraf toplama .

Günlük Yürüyüş Programı:

1. Salı (9 Kasım) – Sokullu Mehmet Paşa Camii, Küçük Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii ve Ayasofya yanındaki Sultanların türbeleri.

2. Çarşamba (10 Kasım) – Yeni Cami, Süleymaniye Camii ve türbeler.

3. Perşembe (11 Kasım) – Beyazid Camii ve Şehzade Camii.

4. Cuma (12 Kasım) – Fatih, Sultan Selim ve Mihrimah Sultan Camiileri.

5. Cumartesi (13 Kasım) – Üsküdar'da camiilere gidiş.

Neye İhtiyacınız Olabilir?

Sabah derslerinde herhangi bir alete ihtiyacınız yoktur. Çizim malzemelerinin çoğu İstanbul Tasarım Merkezi tarafından sağlanacaktır. Ancak kendi kağıdınız, kalemleriniz, cetvelleriniz v. b. varsa, getirebilirsiniz.

Öğleden sonraki yürüyüşler için rahat ayakkabılara ve yağmur durumunda üzerinizi örtecek bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Genellikle yılın bu zamanında İstanbul'da hava güzeldir, ancak bazen hızla değişir. Böylece hava değişirse bir kazak veya yağmurluğa ihtiyacınız olabilir. Bu atölyenin amaçlarından biri de bazı fotoğraf becerileri kazandırmak olacaktır. İyi bir kamera, yürüyüşler için ana aracınız olacaktır. Notlarınızı ve eskizlerinizi yapmak için uygun bir deftere ve kaleme de ihtiyacınız olabilir.

Öneri: İstanbul'da vakit geçirirken Osmanlı mimarisi ile ilgili kitaplara da göz atabilirsiniz.

Akıllıca seçim iki kitap olabilir:

1. ‘’İstanbul’un Camileri’’, Henry Matthews (herhangi bir baskısı);

2. ‘’Mimar Sinan”, Reha Günay (herhangi bir baskısı).

Ön Kayıt Formu İçin Tıklayınız...

Miroslaw Majewski

Polonya doğumludur. Matematik eğitimi almıştır. Klasik olmayan geometride yüksek lisans ve doktorasını yaptı. Bir kaç üniversitede matematik ve bilgisayar bilimleri profesörü olarak çalıştı. - PNG Teknoloji Üniversitesi, Makau Inter-Üniversitesi (şimdi Aziz Joseph Üniversitesi), Birleşik Arap Emirlikleri Zayed Üniversitesi, New York Teknoloji Enstitüsü ve Kuzey Afrika Amerikan Üniversitesi. Bilgisayar grafikleri; eğitimde bilgisayar uygulamaları; sanat ve mimari geometrisi üzerine birçok çalışması vardır. İslam Sanatında Geometri ve Ortaçağ İslami Matematik Tarihi ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır.'İstanbul'da İslami Geometrik Süslemeler' kitabı İstanbul’daki birçok İslami süslemede bulunan geometrik yapıyı detaylı olarak göstermektedir. 'Geometri ve Sanat Üzerine Çizimler' ismi ile çıkarttığı yeni kitap serisi antik - modern mimaride ve mimari dekorasyonda bulunan geometrik uygulamalara sistematik bir bakış niteliğindedir.