İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu (Temel / Orta Düzey)

Tarihi Parşömenlerden Seçilmiş Geometrik Desenler

Seviye: Temel / Orta

Program İçeriği:

Bu programda, tarihi parşömenlerdeki geometrik desenlerin tasarım yöntemlerini ele alacağız. Çoğunlukla Orta Asya'daki mimarların tarihi parşömenlerine bakacağız, özellikle Buhara ve Semerkant parşömenleri. Ayrıca Topkapı ve Mirza Akbar'ın parşömenlerinden bazı desenler de ele alınacaktır. İstanbul Tasarım Merkezi’nde daha önce yapılmış olan programlarda, şimdi göreceğimiz bu desenlerin pek çoğu ele alınmamıştır.

Bu atölye için gerekli malzemeler olan kâğıt, kurşun kalem, pergel ve diğer el aletlerini İstanbul Tasarım Merkezi temin etse de, kendi çizim çantanızı (A3 veya daha büyük), en sevdiğiniz aletleri ve kaliteli A3 kâğıtlarınızı getirebilirsiniz.

Atölye Takvimi:

23 - 27 Eylül 2019 / 10.00 - 16.00

Katılımcılar: Sanatçılar, mimarlar, matematik öğretmenleri ve öğrencileri ve konuyla ilgilenen herkesin katılımına açıktır.

Dil: İngilizce (Türkçeye çeviride yardımcı olunacaktır)

Miroslaw Majewski

Polonya doğumludur. Matematik eğitimi almıştır. Klasik olmayan geometride yüksek lisans ve doktorasını yaptı. Bir kaç üniversitede matematik ve bilgisayar bilimleri profesörü olarak çalıştı. - PNG Teknoloji Üniversitesi, Makau Inter-Üniversitesi (şimdi Aziz Joseph Üniversitesi), Birleşik Arap Emirlikleri Zayed Üniversitesi, New York Teknoloji Enstitüsü ve Kuzey Afrika Amerikan Üniversitesi. Bilgisayar grafikleri; eğitimde bilgisayar uygulamaları; sanat ve mimari geometrisi üzerine birçok çalışması vardır. İslam Sanatında Geometri ve Ortaçağ İslami Matematik Tarihi ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır.'İstanbul'da İslami Geometrik Süslemeler' kitabı İstanbul’daki birçok İslami süslemede bulunan geometrik yapıyı detaylı olarak göstermektedir. 'Geometri ve Sanat Üzerine Çizimler' ismi ile çıkarttığı yeni kitap serisi antik - modern mimaride ve mimari dekorasyonda bulunan geometrik uygulamalara sistematik bir bakış niteliğindedir.