İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu (Temel / Orta Düzey)

Tarihi Parşömenlerden Seçilmiş Geometrik Desenler

Seviye: Temel / Orta

Program İçeriği:

Bu programda, tarihi parşömenlerdeki geometrik desenlerin tasarım yöntemlerini ele alacağız. Çoğunlukla Orta Asya'daki mimarların tarihi parşömenlerine bakacağız, özellikle Buhara ve Semerkant parşömenleri. Ayrıca Topkapı ve Mirza Akbar'ın parşömenlerinden bazı desenler de ele alınacaktır. İstanbul Tasarım Merkezi’nde daha önce yapılmış olan programlarda, şimdi göreceğimiz bu desenlerin pek çoğu ele alınmamıştır.

Bu atölye için gerekli malzemeler olan kâğıt, kurşun kalem, pergel ve diğer el aletlerini İstanbul Tasarım Merkezi temin etse de, kendi çizim çantanızı (A3 veya daha büyük), en sevdiğiniz aletleri ve kaliteli A3 kâğıtlarınızı getirebilirsiniz.

Atölye Takvimi:

23 - 27 Eylül 2019 / 10.00 - 16.00

Katılımcılar: Sanatçılar, mimarlar, matematik öğretmenleri ve öğrencileri ve konuyla ilgilenen herkesin katılımına açıktır.

Dil: İngilizce (Türkçeye çeviride yardımcı olunacaktır)

Miroslaw Majewski

Miroslaw Majewski (Prof. Dr) New York Teknoloji Enstitüsü'nde eski bir (eğitim görevlisi) profesördür. Şu anda, NYIT Onursal/Fahri Profesörü olarak görev yapmaktadır. Matematik için sanat ve teknolojinin geometrisinde uzun yıllar araştırma yapmıştır. Çok sayıda kitabın ve yayının yazarıdır. (Çalışmaların çoğu desen geometrisi ile ilgilidir). Pek çok geometrik desenin tasarımcısıdır. Bazıları iyi bilinen desenlerin rekonstrüksiyonlarıdır, bazıları ise tamamen yenidir.)