Hasbahçem Ebru Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi, ebru sanatçısı ve grafiker Tuba Balcıoğlu’nun ebru Sanatı’na katmış olduğu yeni çiçeklerinden oluşan ‘Hasbahçem’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

25 Mayıs 2013 tarihinde, saat 18.00’de İstanbul Tasarım Merkezi’nde açılışı yapılacak sergiye sanatseverler davetlidir.

Sergi 3 Haziran 2013 tarihine kadar açık kalacaktır.

Ebru Sanatı ile 2003 yılında ilgilenmeye başlayan 1984 Eskişehir doğumlu Tuba Balcıoğlu, Eskişehir,Kütahya ve Bursa üçgeninde katıldığı atölye çalışmalarıyla kendisini geliştirip, 2008 yılında Ebru Sanatçısı Mahmut Peşteli ile tanışıp fikirlerine başvurup, estetik zevkinden istifade ederek 2011 yılında icazetini almıştır.

Sanatçı, 2009'da Kültür Bakanlığı'nca düzenlenen 15.Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması'nda GALA ÇİÇEĞİ isimli çalışmasıyla başarı ödülü almıştır. 2010'da Klasik Türk Sanatları Vakfı'nca düzenlenen ERGUVAN konulu yarışmada başarı ödülü alarak koleksiyona girmeye hak kazanmıştır. 2011'de Kültür Bakanlığı'nca düzenlenen 16.Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması'nda JAPON GÜLÜ isimli çalışmasıyla sergileme ödülü almıştır. İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de katıldığı çeşitli karma sergilerin yanı sıra 2008'de Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde kişisel bir sergi açmıştır. Halen Eskişehir Kurşunlu Külliyesi'ndeki atölyesinde kişisel çalışmalarına devam etmekte ve Ebru dersleri vermektedir.

Tuba Balcıoğlu

1984 Eskişehir doğumludur. Lise mezunu olup freelancer grafikerlik yapmaktadır. İlk ebru bilgilerini 2003 itibariyle Eskişehir-Kütahya-Bursa üçgeninde katıldığı atölye çalışmalarında almıştır. Ancak kendisini 2008 yılından itibaren ebru yapıyor olarak nitelendirmektedir ve bunda yine o yıl içerisinde tanıştığı Mahmut Peşteli'nin önemli katkıları olmuştur, olmaktadır. Çeşitli karma sergilerin yanı sıra Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde 2008 yılında kişisel bir sergi açmıştır. 2009 da Kültür Bakanlığı'nca düzenlenen 15.Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması'ndan GALA ÇİÇEĞİ isimli çalışmasıyla başarı ödülü almıştır. Halen Eskişehir Kurşunlu Külliyesi'ndeki atölyesinde kişisel çalışmalarına devam etmektedir.