Grafik Tasarım Eğitim Programı

Programın Amacı:

Görsel iletişim (Grafik tasarım – Reklamcılık) sektöründe çalışmak üzere tasarımcı yetiştirmek temel amaçtır. Görsel iletişimin süsleme olmadığı, iletişim gereklerine uygun estetik bir sunum içinde çözümlenmesiyle beraber analize dayalı, stratejik bir iletişim hizmeti olduğu vurgulanarak, nitelikli, akılcı ve estetik üretimler yapabilme becerisine, mesleki etik ve sorumluluğuna sahip, duyarlı tasarımcılar yetiştirebilmek programın teknik ve teorik alt yapısını oluşturmuştur.

Programın İçeriği:

Eğitim 2 ana bölümde yapılmaktadır.

Tasarım Yazılımları Eğitimi
Adobe Photoshop, Illustrator, Indesign yazılımlarının eğitimi, iletişim - tasarım iş örnekleri üzerinde, uygulamalı olarak yapılmaktadır.

Tasarım Teorisi
İletişim tasarımı için gerekli temel mesleki teorik bilgiler bu bölümün konusudur.

Program sonunda Elde Edilecek Kazanımlar:

Katılımcıların görsel iletişim tasarımı (Grafik tasarım – Reklamcılık) konusunda üretim yapabilmeleri hedeflenir. Katılımcılar endüstri standardı olarak kabul edilen tasarım yazılımlarını kullanabilecektir. İletişim sorunlarını sistematik olarak analiz etme becerisini geliştirecektir. İletişim tasarımının üretim aşamaları hakkında teknik bilgiye sahip olacaklardır. Stratejiye dayalı iletişim çözümleri geliştirebileceklerdir. İletişim çözümünü estetik bir yorumla sunabileceklerdir.

Katılımcı Profili:

Görsellik konusunda ilgili ve yetenekli, temel bilgisayar kullanım bilgisine sahip, grafik tasarım konusunda mesleki başlangıç yapmak isteyen ya da grafik tasarım konusunda halen çalışmakta olan kişiler programa başvurabilirler. Katılımcılar mülakat ile kabul edilecektir.

Temel Bilgisayar Eğitimi:

Adobe Photoshop:

Her türlü bitmap temelli görüntünün işlenmesinde kullanılan Photoshop’un temel düzeyde kullanılabilmesi amaçlanır.

Adobe Illustrator:

Vektörel illüstrasyon, ilan, afiş, kartvizit, antetli kağıt, logotype, amblem gibi grafik ürünlerin üretilmesinde kullanılan Illustrator yazılımın temel düzeyde kullanılabilmesi amaçlanır.

Adobe Indesign:

Kitap, dergi, broşür, katalog gibi grafik ürünlerinin üretilebilmesi için kullanılan Indesign yazılımının temel düzeyde kullanılabilmesi amaçlanır.

Tipografi
Fotoğraf
İllüstrasyon
Baskı ve üretim teknikleri
Kompozisyon
Renk
Çizerek araştırma ve tasarlama
Stratejiye dayalı analitik tasarım
İletişim ürünleri
Masa üstü yayıncılık
Elektronik yayıncılık
Pazarlama - İletişim - Tasarım ilişkisi

Dönem boyunca verilen teknik ve teorik bilgiler aşağıdaki iletişim ürünleri üzerinde uygulamalı olarak gösterilecektir.
Kurumsal kimlik (logo, amblem, kartvizit, zarf, antetli kağıt)
Broşür
İlan
Katalog
Afiş
Billboard - Raket
Dergi
Ambalaj
örnekleri tasarlanacaktır.

Altan Güvenni

Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Mezunudur. Tasarımcı ve eğitimci olarak çalışmaktadır. Mimar Sinan Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri Grafik, Görsel İlteşim Tasarımı Bölümlerinde dersler vermiştir. Önemli büyük ajanslarla ve büyük markalarla çalışmıştır. Halen İstanbul Tasarım Merkezi’nde çeşitli tasarım atölyelerinde eğitim vermektedir.