Fatma Nur Bayraktar ile Metal Takı Atölyesi

1 - Kıl Testere ile Kaynaksız Metal Takı Üretimi Atölyesi

Takı Tasarım ve Uygulama eğitimi alan kişilerin, geniş alanlara ihtiyaç duymadan, evlerinde tehlikesiz şekilde metal takı üretimine devam edebilmeleri için hazırladığımız bir programdır.

Ajur kesim, kaynaksız taş yuvası, temel ve ileri seviye tesviye, polisaj.. gibi pek çok sadekarlık tekniği içerir.

Kursiyerler, bakır, bronz, gümüş ya da altın ile yani kendi istedikleri madenle çalışmakta özgürlerdir.

Katılım belgesi alabilmek için en az 3 ay devam etme zorunluluğu vardır.

İsteyenler mayıs ayına kadar devam ederek, sene sonu sergisine katılım için aday olabilirler.

Atölye Takvimi

Hafta sonu grubu başlangıç tarihi: 28 Eylül Cumartesi / 10.30 – 13.00

Hafta içi grubu başlangıç tarihi: 02 Ekim 2019/ Çarşamba / 10.30 – 13.00

Akşam sınıfı başlangıç tarihi: 28 Eylül 2019/ Cumartesi / 18.30 – 21.00

Atölye Süresi: Minimum 3 aydır. İsteyenler 8 ay devam ederek yılsonu sergisine hazırlanabilecekler.

Not: Atölyemizin hafta sonu grubu dersleri Kasım ayı içerisinde yapılmayacaktır.

2 - Mum Modelaj Tekniği ile Takı Tasarım Atölyesi

Mum Modelaj Tekniği: Gümüş, altın, bronz gibi istenilen madenlerden döküm yaptırabildiğimiz, değerli/yarı değerli taşların mıhlanmasına imkân tanıyan bu tekniğe; klasik mum teknikleri içinde en keyiflisi olan kırmızı mum ile başlanıyor. Uzmanlık sınıfında ise plaka mumlardan baton mumlara kadar farklı yoğunluk ve formda malzeme kullanılarak takı ve küçük obje üretimine imkân tanınıyor.

Atölye Takvimi

Hafta sonu grubu başlangıç tarihi: 28 Eylül 2019 / Cumartesi / 14.30 – 17.00

Hafta içi grubu başlangıç tarihi: 02 Ekim 2019 / Çarşamba / 14.30 – 17.00

Akşam sınıfı başlangıç tarihi: 02 Ekim 2019 / Çarşamba / 18.30 – 21.00

Not: Atölyemizin hafta sonu grubu dersleri Kasım ayı içerisinde yapılmayacaktır.

Birebir uygulamaları önemsediğimiz için sınıflarımızın kontenjanı 5 ile sınırlıdır.

Not; Talep yoğunluğuna göre atölye gün ve saatlerinde değişlik yapılabilir. Her modül için talebe göre uzmanlık sınıfı da açılmaktadır. Mineleme (Emay) Tekniği ile Takı Atölyesi için iletişime geçebilirsiniz.

Fatma Nur Bayraktar

Gazi Üniversitesi Takı Tasarımı ve Kuyumculuk Bölümü ile Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Bölümü'nü ilk mezunlar arasında tamamladı. Türkiye'de “Metal Killeri”ni konu alan ilk tezi hazırladı. Tutkuyla bağlı olduğu bir diğer sanat olan fotoğrafçılıkla ilgili eğitimine Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nde devam etti. Lisans eğitiminin sonrasında Mehmet Kabaş'tan mum modelaj, Mary Chuduk’dan mine (emay), Hasan Kale'den illüstrasyon teknikleri, ayrıca birçok zanaatkar ve sanatkardan da cam, seramik ve ahşap sanatı ile ilgili eğitimler aldı. 2’si kişisel ve biri uluslararası olmak üzere 10 sergi düzenledi. 2005 yılından bu yana çeşitli dönemlerde, İstanbul Tasarım Merkezi’nde, İlk İz Sanat Evi'nde, üniversitelerde, akademilerde ve özel mücevher butiklerinde eğitimler verdi. Birçok televizyon programına konuk olup, metal kili ve mine sanatını anlattı, canlı yayında uygulamalar yaptı. Yaklaşık bir sene süren yoğun bir programa dahil olarak kısa film yönetmenliği eğitimi aldi. Halen Metal Killeri, Mücevherde Mum Modelaj ve Cam Mineleme alanlarında atölye programlarını sürdürmekte, koleksiyonlar tasarlayıp üretmekte, sergiler düzenlemekte ve danışmanlık yapmakta; akademik eğitimine ise Altınbaş Üniversitesi'nde Sanat ve Tasarım Yükseklisans Programi'nda devam etmektedir.