Eda Özbekkangay ile 1 Günlük Ebru Atölyesi

Ebru sanatı, özel olarak hazırlanmış yoğun kıvamlı suyun yüzeyine, boyaların yayılması ve farklı dokularda dağılması temeliyle uygulanan en eski ve özel Türk kağıt süsleme sanatlarından biridir.

Ebru, su yüzü manasını taşımakla beraber, hare, bulut, bulutumsu, olarak ta tanımlanabilir. Sonsuz sayısız damarlar, renk cümbüşü ve sonsuzluk ifadesi şeklinde de tanımlayabiliriz.

Ebru yaparken gönlünüzde ne varsa, yaşadığınız anlarınız gibi suya düşer ve su yüzeyine nakış nakış işlenir. Ebru Sanatı tıpkı bir sihir gibi su yüzünde birleşir, bütünleşir size şifa olur.

Ebru sanatı estetik duyarlılığın gelişmesi, iletişim, stresle başa çıkma, zamanı doğru kullanma, motivasyon, yaratıcılık, sabır, disiplin, uyum ve olumluluk gibi konularda kişiye önemli katkılar sağlar.

Bir Günlük Ebru Atölyesinde renklerin gökkuşağı gibi su üzerinde dans edişini deneyimlemek ve içinizdeki yeteneği su üzerinde keşfetmeye davetlisiniz.

Ebru Sanatı’nın büyülü dünyası ile sizleri buluşturuyor…

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 27 Nisan 2019

Atölye Günü / Saati: Cumartesi / 16.00 - 18.00

Eda S. Özbekkangay

Sanatçı, 1977 yılında Üsküdar Sultantepe’de bulunan Özbekler Dergahında dünyaya geldi. Dedesi Hezarfen İbrahim Edhem Efendi’nin kurucusu olduğu ve ilk müdürlüğünü yaptığı Sultanahmet Endüstri ve Meslek Lisesinde eğitimine başladı. Sonra Haydarpaşa Endüstri ve Meslek Lisesinin Makine Ressamlığı bölümünden mezun oldu. 1997 yılında düzenlenen Uluslararası Ebru Kongresi’nde Hikmet Barutçugil ile tanışarak öğrencisi oldu. Eda Özbekkangay, Öte yandan Hezârfen Necmeddin Okyay’ın talebesi, ebrû sanatkârı Mustafa Düzgünman’dan icazetli olan ve günümüzün önde gelen ebrû ve hat sanatı ustalarından olan Fuat Başar’dan meşk ederek icâzet aldı. Yasamakta olduğu Özbekler Dergahı´nın manevi değerini bugünlere taşıyan ailesinin izinden yürümeye karar verdi. Bir asır önce dedesinin ilim, irfan ve sanat yuvası haline getirdiği Dergah´ta ailesinin desteğiyle ebruyu yeniden canlandırmayı ve ata sanatını yaşatmayı, ecdadına layık bir torun olarak meşaleyi parlatarak ötelere taşımayı kendine görev edindi. Dergah içerisinde kurduğu atölyede çalışmalarına hız verirken Hezarfen İbrahim Edhem Efendi´nin ölümünün 100.vefat yılında, kurucusu olduğu ve ilk müdürlüğünü yaptığı Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi´nde anılması ve gönül verdiği ebru sanatının yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla 8 Ocak 2004 tarihinde bir sergi tertip etmeye karar verdi ve bunun için zorlu bir çalışmaya koyuldu. Düzenlenen anma töreni ve sergi açılısı basarıyla gerçekleşerek Eda Özbekkangay´in ebru aşkını ebru severlerle paylaşmasına vesile oldu.