Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 7 - 13 yaş arasındaki çocuklar için; Ebru, Resim, Kısa Film, Geometrik Desenler ve Masal atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye çalışması yapılacaktır.

Geleceğin mesleği olarak görülen tasarımcılığa temas etme fırsatı bulacakları bu atölyelerle çocuklar hem keyifli vakit geçirecekler hem de ortaya çıkardıkları küçük deneysel tasarımlarla farklı bir zihin egzersizi tecrübesi edinmiş olacaklardır.

Atölyelerin içeriği aşağıda belirtilmiştir.

Ebru Atölyesi (Eda Özbekkangay)

Ebru sanatı, özel olarak hazırlanmış yoğun kıvamlı suyun yüzeyine, boyaların yayılması ve farklı dokularda dağılması temeliyle uygulanan en eski ve özel Türk kağıt süsleme sanatlarından biridir. Atölyemizde çocuklar renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturacaklar.

Resim Atölyesi (Ressam Cemal Toy)

İstanbul Tasarım Merkezi olarak öğrencilerimizin küçük yaşlarda sanatla, renklerle, tuvalle buluşmalarını önemsiyoruz. "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" çerçevesinde çocuklarla tuval üzerine hayal güçleriyle duygu ve düşüncelerini yansıtan çalışmalar yapacağız. Genç sanatseverlerin yeteneklerini sergilemeleri bizi şimdiden heyecanlandırıyor. Sanatla dolu renkli bir günde buluşmak dileğiyle...

Kısa Film Atölyesi (Kaan Atilla Taşkın)

Atölyemizde öğrencilerimizle birlikte 'Bilyali ve Guguk Kuşu' kısa filmlerimi izleyip filmlerin çekim süreci üzerine sohbet edeceğiz. Ardından bir kısa filmin ortaya çıkış yolculuğuna hep birlikte tanıklık etmek için öğrencilerimizle birlikte yazdığımız bir senaryoyu yine hep birlikte eğlenerek filme dönüştüreceğiz. Bilyali ve Guguk Kuşu filmlerindeki gibi umudunuz ve hayalleriniz hiç bitmesin. Heyecanla sizleri bekliyoruz.

Geometrik Desenler Atölyesi (Tuba Genç)

İslam Sanatına bir de geometrik desenler penceresinden bakacağız! İslam sanatındaki geometrik desenlerin nasıl oluşturulduğunu, nerelerde bulunduğunu, desenlerin nasıl tekrar ettiğini hatta sonsuz tekrarının ne olduğunu görerek, çizerek, renklendirerek ve eğlenerek öğreneceğiz. Pek çok eserde karşımıza çıkan desenleri örnekleri ile görüp, desenlerin bulunduğu eserler hakkında konuşacağız. Desenleri çizerken, eserleri ve parçası olduğu kültür birikimini de özümseyeceğiz.

Masal Atölyesi (Hümeyra Yorgancı)

Bu atölyede çocuklarla hayal dünyasının kapılarını aralayıp hep beraber rengarenk bir masal yolculuğuna çıkacağız. Soyut düşünme becerisi, dikkat, hayal kurma ve dil becerisini geliştirmeyi hedeflediğimiz bu atölyede masal, resim ve oyun var!

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 29 Ağustos - 2 Eylül 2022

Atölye Saati: 11.00 - 16.00

Atölye Süresi: 5 Gün (25 Saat)

Not : Bu atölyemiz ücretlidir. Atölyeler de kullanılacak olan tüm malzemeler İstanbul Tasarım Merkezi tarafından karşılanacaktır.

Kontejanımız dolmuştur, ilginiz için teşekkür ederiz.