Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 7 - 13 yaş arasındaki çocuklar için; Seramik, Ebru, Tezhip, Marifetli Eller ve Resim atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye çalışması yapılacaktır.

Geleceğin mesleği olarak görülen tasarımcılığa temas etme fırsatı bulacakları bu atölyelerle çocuklar hem keyifli vakit geçirecekler hem de ortaya çıkardıkları küçük deneysel tasarımlarla farklı bir zihin egzersizi tecrübesi edinmiş olacaklardır.

Atölyelerin içeriği aşağıda belirtilmiştir.

 

Seramik Atölyesi

Bu atölyede çocukları plastik seramik çamuru ile tanıştırıyoruz. Üç boyutlu tasarımlar yaparken, hayal gücünüzü ve kabiliyetinizi en üst düzeyde kullanma becerisini öğrenerek, objeler oluşturmaya çalışacağız. Atölye çalışmamız sonunda ise plastik çamuru kurutup ilk pişirimi yaptıktan sonra nasıl boyanacağını öğreneceğiz. En önemlisi ise grup olarak çalışma yapma deneyimi kazanacağız.

Eğitmen; Özlem Özer Tuğal

 

Ebru Atölyesi

Ebru sanatı, özel olarak hazırlanmış yoğun kıvamlı suyun yüzeyine, boyaların yayılması ve farklı dokularda dağılması temeliyle uygulanan en eski ve özel Türk kağıt süsleme sanatlarından biridir. Atölyemizde çocuklar renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturacaklar.

Eğitmen; Eda Özbekkangay

 

Tezhip Atölyesi

Tezhip Sanatını tanımaya ne dersiniz? Tezhip Sanatında kullanılan yaprak ve çiçeklerin kara kalem çizimiyle başlayacağız. Daha sonra bu motifleri fırça ve mürekkep ile tahrirlemeyi öğreneceğiz. Son olarak paspartulara çizilmiş küçük tezhip motiflerini guaj boya ve fırça ile renklendireceğiz.

Eğitmen; Şeyma Çınar

 

Marifetli Eller Atölyesi

Hayal güçlerini ve duygusal zekalarını geliştirecek masal ve hikayeler eşliğinde kendi oyuncaklarını üretebilecekleri bu atölyede, çocuklar hem keyifli vakit geçirecek hem de el becerilerini kullanarak üretmenin tadına varacaklar. Keçenin kullanıldığı bu atölye, duyusal ve deneyimsel öğrenmeyi sağlar. Atölye içerisinde kullanılan teknikler ( kesme, biçme, yapıştırma, çizim) çocukların ince ve kaba psikomotor becerilerini geliştirir. Grup çalışması olan bu atölye, çocukların sorumluluk kazanmalarına ve sosyalleşmelerine de yardımcı olur.

Eğitmen; Büşra Nur Bakır

 

Resim Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi olarak öğrencilerimizin küçük yaşlarda sanatla, renklerle, tuvalle buluşmalarını önemsiyoruz. "Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi" çerçevesinde çocuklarla tuval üzerine hayal güçleriyle duygu ve düşüncelerini yansıtan çalışmalar yapacağız. Genç sanatseverlerin yeteneklerini sergilemeleri bizi şimdiden heyecanlandırıyor. Sanatla dolu renkli bir günde buluşmak dileğiyle...

Eğitmen; Ressam Cemal Toy

 

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri: 02 Eylül – 06 Eylül 2019

Atölye Saati: 11.00 - 16.00

Eğitim Süresi: 5 Gün (25 Saat)