Çocuklar İçin Geleneksel Sanatlar

Geleneksel Sanatlar olarak adlandırılan “hat, tezhip, minyatür, ebru ve çini” sanatlarının tarihsel süreçteki gelişimleri, çeşitleri ve uygulama biçimleri, çeşitli örnekler üstünden görsellerle zenginleştirilmiş olarak anlatılmıştır. Her bir sanat dalı uygulamalı çalışmalarla aktarılarak her gün bir örnek uygulama yapılacak ve katılımcılar kendi çalışmalarını çizip boyayarak programı tamamlanmıştır. Bu programla çocuklar, olası yeteneklerini ortaya çıkarma fırsatı bulabilecekleri gibi birçok farklı örnekte karşılarına çıkmakta olan geleneksel sanatları daha yakından tanımış olmuşlardır. 5 günün sonunda yapılmış olan çalışmalar, İstanbul Tasarım Merkezi’nde bir hafta boyunca sergilenmiştir.

EĞİTMENLER :

Serap Ekizler Sönmez

Birçok uluslararası koleksiyonlarda özgün eserleri mevcut olan sanatçı 10 yılı aşkın süredir özel dersler vermekte ve her yıl öğrencilerini karma sergilere hazırlamaktadır. Resim, kaligrafi, karikatür, duvar ressamlığı gibi çeşitli çalışmalarının yanı sıra Marmara Üniversitesi SBE İslam Tarihi ve Sanatları salında yüksek lisans çalışmasına devam etmektedir.

Sevim Sümeyye Bayraktar

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunudur. 2001 yılında Betül Bilgin ile tezhip hayatına başlamıştır. 2010 yılından bu yana Orhan Dağlı Tezhip Atölyesi’ne devam etmektedir.

Tuba Karakaş

Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri mezunudur. 2007 yılından beri Baygem’de Ebru dersleri vermektedir. 2009 İstanbul Kültür Başkenti yarışmasında birincilik, 2010 Ananevi Düzgünman yarışmasında mansiyon alan sanatçı 2010 yılında Balkanlar’da Ramazan etkinliği yapmıştır.

Gülnihal Gül

Sanat hayatına 1997 yılında hatla başladı. Bu dönem içinde Betül Bilgin’den hat ve tezhip derslerine devam etti. 2008 yılında Orhan Dağlı ile başlayan tezhip çalışmalarına ve 2010 yılında Gürkan Pehlivan’la başlayan Sülüs çalışmalarına halen devam etmektedir. 2012 yılı itibari ile Orhan Dağlı’dan Cel-i Divani meşk etmeye başlamıştır. Sanatçı bu birikimlerini özellikle Kûfi ve modern hat tasarımlarında göstermektedir.